Merhaba Saygı Değer Okurlar. Huzur ve mutluluğun olduğu güzel bir hafta sonu geçirmenizi dilerim.

Geçmiş bir zamanı yeniden canlandırmak, gençlik yıllarına dönmek istemez misiniz? İsteriz ama bunun elbette imkânsız olduğunu da biriz.  Kendi ruhumuza fısıldayarak ve üfleyerek yansıyan anlar, bize ‘mazi’ olarak kalır. Yıllar sonra dahi, aklımızdan geçenlerle, o yıllara dönmek isteği ile mazi gözlerimizde canlanır ve tazelenir. Kötü anlar hüzün, güzel anlar gülümsetir.
Yaşanmışımızdır! Kabulümüzdür.!
Hayata başlanılan yer Kent, Kasaba, Köy neresi olursa olsun; gündüz aynı güneş, gece aynı ay ile uyandık. Mevsimleri, yılları devirdik. Yaşamımızdaki insanlarla birlikte farklı ufuklara baktığımız halde aynı hayalleri ve zamanı paylaştık. Gençliğimizde sevdiğimiz insanı unutamayız ve gençlik zamanlarının sevilmesi mazinin hoş görünmesidir. Gönül süzgecinden geçmiş olarak hatırlarız. Hatırladığımız kadarı ile günümüze resmetmeye çalışırız. Abartma, hoşluk da yaptığımız olur mutlaka. Gönülden çizerken epey geriye baktığımız uzaklıktaki görüntüler bize daha çok güzel görünür. Kötü anlarımızı ise bedensel tepkiler de verdiğimiz hatta hayıflandığımız da olur. Aşklarım, kaybettiğimiz yakınlarımızı, o zamanlarda yaşadığımız mekânları, çevreyi hatırladığımızda iç çekerek ağlarız sonrada güleriz.
“Mazi bizimle geçen tüm anların toplandığı bir rüzgârdır.
Rüzgâr, arada ılık bazen de kuvvetli eser. Tüm yaşanmışlar geçer elimizde kalan ise mazidir. Kimse değiştiremez… Sağlık-Sıhhatimiz ve hafızamız olduğu müddetçe bizdedir.
Kış günü kuzine sobanın üzerinde maşada kızartıp yağladığımız o misler gibi kokan ekmek gibi ekmek. Bu kadar teferruatlı emtia, gıda ürünleri yok ama sobanın üzerinde pişen kestane ve çay ile sohbetler, muhabbetler vardı. Portakal, mandalina, elma kabuklarını sobanın üstüne dizer odaya yaydığı kokuyu içimize çekerdik. Dışarıda yağan karı izlerken bile evde duyulan huzur. Çok keyifli değil mi? Şimdi portakal bile o zamanlardaki gibi kokmuyor. Domates sanki erik, salata sanki kabak gibi… O zamanlarda sebzelerin, meyvelerin, tarım ürünlerinin genleri ile oynanmamış, kendi ürettiklerinden aldığı tohumu eken çiftçimiz vardı. Dolayısıyla Sağlık vardı, Sıhhat vardı. ! Ağız tadı vardı!
 
O zamanlarda Televizyon yok! Gazete de her zaman bulunmaz… Radyoda yurttan sesler korosunun Türk’ün yüreğinden dökülen Türküleri ile keyiflenilirdi. Haber bültenleri şimdikiler gibi müzikli, efektli değildi! Konuşmalar yüksek sesle azarlar gibi değil, rahatsız etmiyordu…
Siyasiler bu kadar gündemi yaratmıyor, keyfimizi bozamıyor! Milletini azarlamıyordu.
Beyin özürlülerin yaptığı, kişileri sus-pus yapan o diziler de yoktu. Türk toplum aile yapısına ters düşen senaryoların ayrıca çocuklarda, gençlerde psikolojik tesir bırakan vurdulu-kırdılı ruhsuz diziler, filmler yoktu. Türk ve Dünya klasiklerinden örnekler verilen ve gerçekten o zamana göre zor temin edilen dekor ve kostümler ile sergilen tiyatrolar vardı. Günümüzde dönüp dolaşılıp göz gezdirilip kapatılması ve yıkılması için uğraşılan o güzelim Tiyatrolar vardı.
 “Bir millete yapılabilecek en sinsi en şeytani atak! Onun vicdanındaki mazisini almak ve hafızasından yok etmektir. Bundan mahrum olmak kuvvet ve idrâkımızın yok olması demektir.”
Ve en önemlisi! Bizden alınmak istenen ‘MİLLİ MAZİ’ ye sahip çıkalım.
Sözlerini Necdet Rüştü Efe Tara’nın yazdığı, Necip Celal Andel tarafından bestelen ilk Türk Tangosu ve Seyyan Hanım’ ın o güzel yorumu ile “Mazi Kalbimde yaradır” melodisinin tınısını kulaklarınızda bırakıyorum..
-Mazi kalbimde bir yaradır..
-Bahtım saçlarımda karadır..
-Beni zaman, zaman ağlatan..
-İşte hazin maceradır.
 
Esen kalın,