BİZ İLK EMRİ “OKU” DİYEN DİNİN MENSUPLARIYIZ!

Eyüp İnce Eyüp İnce

Ne yazık ki bugün toplum olarak sanki okumama konusunda inat ve ittifak etmişiz. Goethe; “Okumayı öğrenme, sanatların en güçlü olanıdır.” der. Gerçekten de okuma alışkanlığı edinmek zordur, hele ki televizyonların insanı haber, flm, şov bombardımanına tuttuğu şu günümüzde okuyabilmek sanatların en zor olanıdır herhalde.

Anlıyorum sizleri, fakat bizler bu tür engellere karşı bilinçli olup çevremizi de bilinçlendirmemiz gerekir, hayatımızı belli kural ve disiplinlere göre şekillendirmemiz gerekir. Nedir onlar diye sorarsanız eğer sizlere şunları söyleyebilirim:

Evliyseniz eğer kendinize ailenizle birlikte olacak şekilde kitap okuma saati ayarlayın ama bu her gün olsun hastalık, ölüm vb gerekçeler olmadığı sürece aksatmayın, aksatanlara küçük cezalar uygulayın, böylelikle hem kendinizi hem de bütün aile efradını bilinçlendirmiş olursunuz aynı zaman kitap okuma alışkanlığı kazanmış olursunuz!

Şayet evli değilseniz öncelikle sizlere şunu söylemek isterim ki evleneceğiniz kişiye ev araba iş vb şeylerden önce “Kitap okuyor musunuz?” Diye sorun çünkü gerçekten kitap okuyan insanın ruhu nazik ve yumuşak olur, olaylara geniş daireden bakar dar kalıpların çevresinde takılıp kalmaz, sizlere yeri geldiğinde tıpkı bir annenin merhameti gibi merhamet duyar, yeri geldiğinde baba gibi sizleri kudret kanatlarının içerisinde korur, kollar kısacası bir insanın parasından önce karakterine bakın ondan sonra bir ömür boyu yaşayacağınız hayata evet deyin!

Kitap okuyan bir eş seçmekle sadece bir iskelet seçmiş olmazsınız adeta kendinize yeni bir dünya yeni bir ruh seçmiş olursunuz, okuyan bir eş sizi mutlu etmenin yollarını daha iyi bilir, en önemlisi sizlere kitapların dünyasıyla tanışmanıza yardımcı olur!

Kitap okumama hastalığımız bizlere çok büyük kayıplar yaşattı ve hala o kayıpları yaşıyoruz. Özellikle Rabbimizin Kelamı Kur’ân-ı Kerîm bizlerin nazarında ülfet, ünsiyet ve sathîliğin kurbanı olmuş. Bugün belki yataklarımızın başucunda kadife kılıflar içinde en güzel raflarda saklıyoruz, O’na mücerret bir hürmet ve saygı duyuyoruz fakat toplum olarak manasından bihaberiz!

Hâlbuki o, Allah’tan bize gelen bir mesajdır fakat ne acıdır ki biz o mesajın içinde ne yazıyor diye açıp bakmıyoruz!

Bizler ilk emri “Oku” diyen dinin mensuplarıyız ve böyle bir kitaba iman etmişiz. İnsan genel olarak beden ve ruh olmak üzere iki unsurdan meydana gelmektedir. Kur’ân’ın da tıpkı insan gibi bir bedeni bir de ruhu vardır, Arapça lafzı bedeni, ruhu ise manasıdır. Beden ruhsuz, ruh da nedensiz olmaz. Hikmet de beden ile ruhun birleşiminden doğan ilahî bir özdür!

EN SON EKLENEN HABERLER

İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi Yunus Timleri tarafından yapılan denetim ve kontrollerde çeşitli suç aletleri ile...

İl Jandarma Komutanlığı emrine tertip edilen 2000/3-3 tertip acemi erlerin Ant İçme Töreni, 22 Ekim 2020 tarihinde Eskişehir Cezaevi Tabur...

Eskişehir'de tarım arazilerinin olduğu alanlara moloz ve hafriyat atıkları dökülmeye devam ediliyor.

Eskişehir’de gerçekleşen alkol denetimlerinde 158 araç sürücüsüne toplam 137 bin 781 lira para cezası kesildi....

Polis ekiplerinin şüphelenilen bir kişinin takibi sonucunda girdiği dernekte ve buradaki şahısların üzerinde yaptığı aramada, silah, uyuştur...

Ekonomik olarak zor günlerden geçen üreticilere Kırsal Kalkınma Projeleri ile destek olan Büyükşehir Belediyesi’nden ...