KANIYLA YAZI YAZDI

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Bir kadın kaynar çay dökerek yakılıyor, kafasında kavanoz kırılıyor, yumrukla burnunu kırılıyor vs. Bunları yapan ise 23 yıllık eşi. Ve ne yazık ki çektiği acılar bunlarla sınırlı kalmıyor. 

Başka ülkelerde korku filmi konusu olacak bir hayat yaşamış Nurtaç Canan. Yaşadığı fiziksel şiddetler en sonunda silahla vurulması noktasına gelmiş. Artık öleceğini düşündüğü anlarda kanıyla yere yazı yazmış. O yazıda annesinden babasından helallik istemiş, onu kocası Ragıp’ın vurduğunu yazmış. En acı noktalardan biri ölümü kanıyla kurtuldum diye yazarak karşılamış. Nurtaç hanım ölmedi. Maalesef vurulmasından sonra artık felçli bir hayat sürüyor.

Olay 1 Haziran’da yaşanmış. Cani şahsın yakalanmadı ise 21 Haziran. Bu süreçte hep öldürüleceğini düşündüğünü belirtiyor Nurtaç hanım. 20 gün her an ölümü beklemek. 23 sene evinde işkenceye maruz kalmak. Bunların bedensel ağır sonuçları yanı sıra kim bilir psikolojisi ne durumda. 

Bu ülkede bir kadın kanıtla kurtuldum yazdı. Hepimiz için en acısı bu. Öyle bir hayat yaşadı ki ölümü sevinçle karşıladı. Ülkemizde hatta tüm dünyada kadın olmanın ağır sorumlulukları ve hatta bedelleri var. Fakat bu kadar insanlık dışı bir tutumu kimsenin kimseye göstermesi mümkün olmamalı. Yasalar çocuğu anneden babadan, eşleri birbirinden net bir şekilde koruyup kollamalı. Buna ek olarak evcil hayvanı da sahibinden korumalı. İnsanlar yanlış atacakları her adımda karşısındaki insanın, canlının değil kendi hayatlarını tehdit edeceklerini bilmeli, düşünmeli. Ragıp ve onun gibiler insanlara ilk zarar verme adımını atmaya çalıştığında tökezleyip düşmeli.

Hiçbirimiz sonsuza kadar yaşamayacağız. Fakat herkes güvende yaşama hakkına sahip olarak yaşayabilmeli. Kötü insanların elinde insanlar, hayvanlar oyuncak olmamalı. Ölüm bir kurtuluş olmamalı. Hakkını savunamayanların da hakkı olmalı ve onları koruyan yasal mekanizmalar daha aktif yer almalı. 

Bizler Nurtaç hanımın yaşadıklarını haberlerde okurken, seyrederken etkilendik. O bunları yıllarca yaşadı ve izlerini belki ömür boyu taşıyacak. Şiddete maruz kalmış, şiddet olayları yaşanan evde büyümüş herkesin psikolojik destek alması ve yaralarını kapatmaya çalışması hayatlarını sürdürmeleri için çok önemli. Hatta hayati öneme sahip. Onların iyileşmesinde sadece görünür değil görünmeyen yaraların da çok önemli olduğu atlanılmaması gereken bir gerçek. 

 
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık