MESLEK LİSELERİYLE GURUR DUYUYORUM…

Eyüp İnce Eyüp İnce

Koronavirüs nedeniyle pek çok ürüne gereğinden daha fazla ihtiyaç duyuldu. En çok da maske ve dezenfektana ihtiyaç duyduk.

Meslek Liseleri bu konuda imdada yetişiverdi.

Milli Eğitim Bakanlığı, Koronavirüs önlemleri kapsamında dezenfektan üretimi yapan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi sayısını 28'den 44'e çıkardı.

44 okul, temizlik malzemesi üretimine başladı. Üretimlerini arttıran okullar, ülke genelindeki dezenfektan ihtiyacının büyük bölümünü karşılıyor bugünlerde.

Milli Eğitim Bakanlığı, temizlik malzemesi üretimi yapabilecek okul sayısının Nisan'da 100'e çıkarılacağını açıkladı.

21 ildeki 37 okulda ise cerrahi maske üretimi yapılacak. Bunlardan 7'sinde ise N95 standardında maske üretilecek.

İlk cerrahi maske üretimleri, Manisa, Sakarya ve Gaziantep'teki 3 okulda başladı. İlk etapta günlük 2 bini aşkın maske üretiliyor.

Meslek liseleri ayrıca Koronavirüs önlemleri kapsamında tek kullanımlık çatal, bıçak gibi ürünler de imal etmeye hazırlar.

Koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu ilk solunum cihazı, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretildi. Üretime hazır oldukları müjdesini  de yakında alırız sanırım.

Okullarımızdaki hijyen solüsyonu ihtiyacının da bir bölümünü Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri karşılıyor. 8 ilde 26 meslek lisemizde öğrencilerimiz günlük ortalama 100 ton dezenfektan üretim kapasitesiyle bu süreçte imdada yetiştiler.

İçinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri de mesleki eğitim alarak üretmeleri gelecek adına mutluluk verici.

 Kendim ve ülkem adına hem onları yetiştiren öğretmenlerimize hem de öğrencilerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Onlarla gurur duyuyorum.

Yıllarca ülkemizde meslek liseleri küçümsendi. Anne babalar çocuklarını meslek lisesine yönlendiremediler toplum baskısı yüzünden. Çünkü meslek lisesine giden çocuklarımıza hep tembel gözüyle görüldü.

Koronavirüs ‘le birlikte yaşanan bu zor günlerde meslek liselerinin ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı. Ara elemanın önemi de.

 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

U19 takımında oynayan bir futbolcu Covid-19'a yakalandı. Cuma günü oynanacak Adanaspor maçında top toplayıcı olarak görev alacak...

Eskişehir Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri tarafından Eskişehir’de faaliyet gösteren &...

Şehirlerarası Otobüs Termineli’nde yaşanan bir kavgayı ayırmak isterken hayatını kaybeden Vahit Ayrım’ın bıçaklanmasının ardın...

Türkiye Belediyeler Birliği öncülüğünde birçok yerel yönetimin destek verdiği 16-22 Eylül Avrupa Hareketlili...

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen, 35 üye belediyenin 102 proje ile başvurduğu Sağlıklı Şeh...

Memleket Hareketi kapsamında ziyaretlerini sürdüren Muharrem İnce, Eskişehir’de esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Adalar ve Doktor...

Eskişehir Web Tasarım