KADIN CİNAYETLERİ

Eyüp İnce Eyüp İnce

Söndürmeyin ışıkları bitsin karanlık…

Ve benim kadınım hep gülsün, ışık olsun…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2019 yılı raporunu açıkladı. Raporda kadın cinayetlerinin her geçen yıl arttığına dikkat çekildi.

2019 yılında 474 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünün belirtildiği rapora göre, kadın cinayetlerinin 115’i şüpheli ölüm olarak kaydedildi, 218 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi.

Raporda, kadınların 27’sinin ekonomik bahaneyle, 114’ünün boşanmak istemesi, barışma isteğini reddetmesi, arkadaşlık isteğini reddetmesi gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldüğüne vurgu yapıldı.”

Nişan atma kararı aldığı için nişanlısı tarafından öldürüldü bir genç kız Eskişehir’de.

Hatta damat adayı hızını alamayıp önce kızın babasını, sonra da kendisini öldürdü.

Ne aşk değil mi? Ya benimsin ya toprağın.”

Evde olmadığı için hayatta kaldı acılı anne. Ne hayallerle büyütmüştü kızını. Kimselere layık göremedi kim bilir? Kızı da nişanı attığına göre pek mantıklı bulunmamıştı evlilik kararını.

 Adı üzerinde “nişan” yani kadın ve erkeğin birbirini tanıması için ayrılmış süre.

Anlaşabileceklerine karar verenler nikâh memurunun önünde “iyi günde, kötü günde “ diyerek birleştiriyor yaşamlarını...

Sürdüremeyeceklerine karar verenler ise halk arasındaki tabirle “atıyor “nişanı. Seçme hakkını kullanıyor kişi.

Elbette tercih edilmemek onur kırıcı, incitici... Ama zorla “beni sev “ diyemezsiniz kimseye.

Neden öğretemiyoruz çocuklarımıza sevginin satın alınamayacağını.

Bir yürek akmamışsa diğerine evliliğin anlamı nerede?

Kadınların erkeklerle eşit koşullara sahip birer birey olarak yaşayabilecekleri toplumu oluşturmaya giden yolda somut sonuca, her iki cinsin ortak ve bilinçli çabalarıyla ulaşılabilir.

Kadının erkek tarafından ezildiği, aşağılandığı, öldürüldüğü bir dünyayı görmezden gelemeyiz. Bu insanlığa sığmaz.

 Kadının korunmasıyla ilgili kanunlar var; ancak uygulamalarda sorun yaşanıyor hala.

 Ülkemizde hala kadınlarımız namus, töre, kıskançlık nedenleriyle öldürülüyor. Pek çok kadın eşinin ya da eski eşinin şiddetine maruz kalıyor. Fiziksel ve cinsel şiddet birlikte yaşanıyor.

Ekonomide ve toplumsal yaşam içinde eşit koşullara sahip çiftlerin birlikte mutluluğu yakalama ve sağlıklı nesiller yetiştirme şansı vardır.

Eşitliğe giden yolda erkek de açmazlarından kurtulup kadınla el ele yürümeli ve onun hak ettiği yere yükselmesine yardımcı olmalıdır. Ancak böyle mutlu olabilir kadın ve erkek.

Şimdi mevsim kış... Kim bilir belki bahar gelir ve hep burada kalır.

EN SON EKLENEN HABERLER

U19 takımında oynayan bir futbolcu Covid-19'a yakalandı. Cuma günü oynanacak Adanaspor maçında top toplayıcı olarak görev alacak...

Eskişehir Tabip Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) üyeleri tarafından Eskişehir’de faaliyet gösteren &...

Şehirlerarası Otobüs Termineli’nde yaşanan bir kavgayı ayırmak isterken hayatını kaybeden Vahit Ayrım’ın bıçaklanmasının ardın...

Türkiye Belediyeler Birliği öncülüğünde birçok yerel yönetimin destek verdiği 16-22 Eylül Avrupa Hareketlili...

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen, 35 üye belediyenin 102 proje ile başvurduğu Sağlıklı Şeh...

Memleket Hareketi kapsamında ziyaretlerini sürdüren Muharrem İnce, Eskişehir’de esnaf ziyareti gerçekleştirdi. Adalar ve Doktor...

Eskişehir Web Tasarım