ÖNCE ÖVGÜ SONRA LİNÇ

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Günlerdir televizyon, sosyal medya, yazılı basıl vs her yerde 10 yaşındaki Atakan yer alıyor. 10 yaşında kendinden emin tavrı ve okuduğu kitaplarla şans eseri sosyal medyada videosu viral bir hal aldı. Herkes izleyip onun tavrını, konuşma tarzını hemen herkes takdir etti.

 

Paylaşımlar, hakkında yapılan haberler her şey çok olumlu giderken Atakan’ın her gün yeni videoları çıkmaya başladı. Önce annesine bir üst mertebedeymiş gibi bir tavır takınarak davranmadı, sonrasında kişisel hesaplar uğruna kullanılması söz konusu oldu. Şu kitabı okurum, şu şarkıcıyı dinlemem gibi aslında başka ağızların sözlerini söyletildi. Sonuç olarak linç başladı. Küçük çocuğu önce en tepeye koyduk sonra da alaşağı ettik. Bu yapanlar arasında çok popüler isimler de vardı. Herkes tü kaka demeye başladı bir gün önce deha olduğuna inandıkları çocuğa.

 

Üstün zekalı çocuklar insanlarda hayranlık uyandırır elbet. Çabuk öğrenirler, pratik zekalı, iyi hafızalı bu çocuklardan bazıları çok küçük yaşlarda üniversite mezunu dahi olabilirler. Ne kadar yaşından büyük işler başarırsa başarsın, ne kadar kendinden emin görünürse görünsün, ne kadar mantıklı ya da bilgili konuşursa konuşsun 10 yaşındaki bir insan çocuktur. Büyük insanlar dahi bir makam, şöhret yakaladığında karakter zafiyeti yaşayabilir. Genelde tam karakteri oturmamış kişiler bu tip olumlu durumlarda olumsuz bir karakter zafiyetine uğrarlar. Atakan veya onun yaşındaki bir çocuk tüm ülkenin gündeminde ise bundan etkilenmesi çok normal. Anormal olan onu yetişkin normlarına göre değerlendirmek. Devletin eğitimine müdahale etmesi ise tüm bu curcuna içinde atılan en doğru adımlardan biri oldu. Çünkü bu tip çocuklar özel eğitimler ve psikolojik danışmanlıklar doğru yönlendirilmeleri gerekir. Anne babanın dahi çocuklarıyla ilişkileri ile ilgili danışmanlık alması gerekir.

 

Bir video ile birini ünlü yapmak, dehalaştırmak, ülke gündeminin büyük bir parçası haline getirmek sosyal medya sayesinde oldukça kolay. Her şey bir paylaşım butonuyla gerçekleşiveriyor. Aynı şekilde başka bir paylaşımla kötü, terbiyesiz, şımarık ilan edilmek de çok kolay. Fakat iki yaklaşım da oldukça yanlış ve haksız bir yaklaşım. Hele ki bir çocuğa yapılması büyük haksızlık. Belki birkaç ayda unutulacak bir durum küçücük bir çocuğun tüm hayatını etkileyebilir. Gelişen olaylara bu açıdan bakıldığında oldukça acımasız bir tablo ortaya çıkıyor.

 

Konu özellikle bir çocukla ilgili olduğunda daha hassas düşünüp, davranmak, yorumlamak daha da önem kazanıyor. Yoksa günlük kahramanlar ya da günlük kötüler yaratmak oldukça kolay. Zor ve doğru olan sağduyulu davranıp genel tabloyu görebilmek.

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık