TAKTIM MI TAKARIM DOSTLAR…

Eyüp İnce Eyüp İnce

Yollarda, kapı önlerinde, hastane bahçesinde, üniversitelerin içinde, parklarda, kısaca her yerde çöp görüyorum ve bu beni çok rahatsız ediyor.

Diyeceksiniz ki bunca siyasi entrika varken, üstelik işsizlik oranı gün be gün artarken senin taktığın şey bu mu?

Evet, bu… Eğitimci olarak bu kirlilik benim için çok önemli.  Çevremiz temizlendiğinde inanın her şey temizlenecek. Bana göre içimizin kirliliği yansıyor sokaklara.

Geçen gün ESOGÜ’ ( Eskişehir Osmangazi Üniversitesi)ye gittim. Aman Allah’ım yürüyemiyorum. Her yer, kaldırımlar, kaldırım kenarları, o yemyeşil şimşirlerin dipleri sigara izmariti, kâğıt mendil öncelikli olmak üzere aklınıza gelen her türlü kâğıt artıklarıyla dolu.

Çöplerin üniversitenin içinde olması daha bir manidar… Ve eğitimci olarak önce kendimi sorguladım ve diğer meslektaşlarımı. Demek, öğrencilerimize yeterli alışkanlığı edindirememişiz ki üniversiteli olduklarında bile çevre kirliliği konusunda bu kadar vurdumduymazlar.

Belediyelerin kişilerin dinlenmesi için koyduğu bankların üzeri ise tam bir edebiyat şaheseri. Yok yok üzerinde. Hatta gelecek nesillere buradaki bilgilerin aktarılabilmesi için ahşabın üzerine kazıyarak yazılmış değerli aşk manileri. Kalpler çizilmiş ortadan ikiye ayrılmış, iki tarafında aşıkların adlarının ilk harfi. Bilmem kim, bilmem kimi seviyor… Tabii bunlar geleceğe aktarılması gereken çok önemli bilgiler…

Anladık genç arkadaşım seviyorsun, aşıksın ve bu duygunu bütün dünyaya haykırmak istiyorsun da benim kanepemden ne istiyorsun, hatta ağaçların gövdelerinden. Senin aşkın benim çevreme zarar verme hakkına sahip değil.

Senin aşkın sadece seni ilgilendirir. Beni ya da bir başkasını değil. Bu konuda da kendine eski Türk filmlerini örnek aldığını biliyorum ve yine üzülüyorum size iyi eğitim veremediğimiz gibi iyi örnek de olamadık.

Gerçi bütün suç geçmişte, biz büyüklerde mi, elbette değil, televizyonlar, internet çevre temizliği konusunda her gün farklı farklı mesajlar veriyor. Her konuda etkileniyorsun da uygulamaya gelince neden yoksun.

Tuhaf bir şey gözlemledim: “İlk ve ortaokulların bahçeleri temiz…” Küçük yaşta öğrenip büyüyünce mi vazgeçtik çevremizi temiz tutma alışkanlığından. Yoksa, sadece öğretmenlerimizden korkmak mıydı?

Sadece korkuysa gene eğitim sistemimizde bir hata var demektir.

Bu konuya taktım ve sürekli bu konuyu hatırlatmaya devam edeceğim, ta ki biz çöplerimizi yerlere değil çöp kutularına atmaya başlayana kadar.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eğitimde fırsat eşitliğini savunan Odunpazarı Belediyesi, Covid-19 salgını nedeniyle eğitimde yaşanan aksaklıkları gidermek ve öğrencilere destek...

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, ortaklaşa yürüttükleri çalışmalarla b...

Yağış nedeniyle kayganlaşan Eskişehir-Seyitgazi yolu üzerinde meydana gelen otobüs kazasında 3 kişi yaralandı.

Sarıcakaya ilçesine bağlı İğdir mahallesinde yoğun yağıştan dolayı göçük riski taşıyan evleri boşaltan ailelere Eskişehir İl A...

AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay, Eskişehir’de AK Parti’nin tüm dış ilçelerinde kongre çalışmalarını tamamlad...

Vali Erol Ayyıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarları kabul e...