BAŞARMAK GÜZELDİR!

Eyüp İnce Eyüp İnce

Onların yürekleri coşkuyla hoplatan öyküleri var.

Onların yaşama kafa tutan yürekleri var.

Onların başarma azimleri var.

Ve en önemlisi onların yürekleri kocaman anneleri var…

Kimlerden mi söz ediyorum:” otizmli çocuklarımız”dan ve onların yürekli annelerinden.

Eskişehirli ve otizimli üç çocuğumuz 3. Uluslararası ANCA Alanya Festivalinde önemli başarılar elde ettiler.

Atletim dalında Batuhan Dingiloğlu 2.lik , Alper Elcik’ te 4.lük kupası; bisiklet yarışlarındaysa Mehmet Ulaş Turgutoğlu 4.lük madalyası getirdiler Eskişehir’e… Ve hepimiz çocuklarımızla gurur duyduk.

Festivale 12 ülke katıldı. Türkiye de dahil 650 yarışmacı vardı ve bu çalışkan çocuklarımız bunca insanın arasından sıyrılarak başarılı oldu.

Bu çocukların aileleri çocukları için ağlamak yerine,” ne yapabiliriz” düşüncesiyle hareket ettiler.

Elbette otizmli çocuk annesi, ebeveyni olmak kolay değildi.Önce kabul etmekte zorlandılar, sonra sorunu kabul edip çözüm ürettiler.

2013’te Otizimli çocuğu olan Eskişehirli aileler birlikten kuvvet doğar düşüncesinden yola çıkarak OFDER’i (Otizimli Çocuklar Farkındalık Derneği )kurdular.

Otizimli çocuğa sahip olmak hem zor,hem de meşakkatli…

Büyük çoğunluğu konuşamıyor, kendini ifade edemiyor. Hatta ihtiyaçlarını karşılamak için hep birilerine ihtiyaçları var. Hatta onları bir saniye bile yalnız bırakamazsınız ; çünkü ne yapacakları belli değildir. Kısaca hiç büyümeyen çocuklarımız onlar.

Bir de bu sorunların içine toplum baskısını katarsanız, ailelerin zaman zaman soluk almaya ihtiyaçları var.

OFDER’ de birlikte soluk alabiliyor bu aileler. Çocukları için neler yapılabilir , yeni çıkan teknolojiler, çözüm araçları neler takip edebiliyorlar.

Üniversiteyle ortak çalışmalar yaparak çocuklarını resme, müziğe, spora yönlendiriyorlar.

Çok şey yapıyor bu güzel çocukların aileleri derneklerini yaşatabilmek için. Maddi kaygıları büyük , bu sorunu çözmek için kermesler düzenliyorlar. Ama yine de yapılacaklara yetmiyor gelirleri.

26 Ekim’de “Uluslararası ANCA Alanya Otizm Festivaline” katılmaları için kendilerine ulaşım konusunda destek olan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne ve Eskişehir CHP Millet Vekili jale Nur Süllü’ ye teşekkürlerini iletiyorlar.

Bu çocuklar bizim çocuklarımız, hepimiz onlara ve ailelerine ,maddi ya da manevi ,desteklerimizi vererek onları yalnız bırakmayalım.

Onların yürekleri yakan öykülerinin içinde biz de yerimizi alalım.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eğitimde fırsat eşitliğini savunan Odunpazarı Belediyesi, Covid-19 salgını nedeniyle eğitimde yaşanan aksaklıkları gidermek ve öğrencilere destek...

Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, ortaklaşa yürüttükleri çalışmalarla b...

Yağış nedeniyle kayganlaşan Eskişehir-Seyitgazi yolu üzerinde meydana gelen otobüs kazasında 3 kişi yaralandı.

Sarıcakaya ilçesine bağlı İğdir mahallesinde yoğun yağıştan dolayı göçük riski taşıyan evleri boşaltan ailelere Eskişehir İl A...

AK Parti Milletvekili Emine Nur Günay, Eskişehir’de AK Parti’nin tüm dış ilçelerinde kongre çalışmalarını tamamlad...

Vali Erol Ayyıldız ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle muhtarları kabul e...