ESKİŞEHİR TRAFİĞİ ÜZERİNE (2)

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Gelin 480’i 80’e indirelim!

Cuma günü Eskişehir Trafiği Üzerine başlıklı bir yazı yazmıştım ve genel olarak yapılacak çok şey olduğunu dile getirmiştim. Bu gün konuyu bir güzergaha indirerek özelleştirmek istiyorum.

Efendim, ne zamanki Eskişehir trafiğine tramvay ya da hafif raylı sistem (HRS) karıştı, Eskişehir trafiği içinden çıkılmaz bir yola doğru büyük bir hızlı sürüklendi. Hele ki, son zamanlarda Opera-ESOGÜ ve Otogar-SSK hatlarına yenileri eklendikten sonra.

Şimdi, lütfen bir süreliğine gözlerinizi kapatın ve çözümünü anlatacağım bölgeyi gözünüzün önüne getirin. Semt: Tepebaşı. Güzergah: İsmet İnönü 2 Caddesi’nin çevreyolunu aştıktan sonra Bursa yönüne devam eden bölümü. İster çarşı yönünden Bursa yönüne doğru gözünüzün önüne getirin, ister Bursa yönünden çarşı yönüne.

Ben çarşı yönünden yazıyorum: Çarşı yönünden gelen bir araçla Eczacılık Fakültesi’ni geçtikten sonra Yunusemre Devlet (SSK) Hastanesi yönüne döneceksiniz. Kırmızı ışığa denk geldiniz, bekliyorsunuz.

Hemen yanınızdan Tepebaşı yönüne giden bir tramvay geçiyor, siz bekliyorsunuz.

Tam sıra bizim ışığa geldi diyorsunuz, SSK Hastanesi yönünden gelip çarşıya gidecek olan ESOGÜ tramvayına bakakalıyorsunuz.

Siz hâlâ bekliyorsunuz, ha gayret sıra bizim ışıkta diyorsunuz… Bu kez SSK Hastanesi yönünden gelip Çamlıca’ya giden Ring Hattı tramvayını melül melül seyrediyorsunuz. Birazcık sinirleniyorsunuz.

Derken, sizin ışığınız yanıyor. Aman o da ne, yanmasıyla sönmesi bir oldu. Aynadan bakıyorsunuz, bu kez Otogar-SSK tramvayı geçiyor yanınızda adeta dalga geçerek.

Siz lahavle çekmeye devam edin… Bu kez SSK Hastanesi yönünden gelen Batıkent Ring Hattı tramvayı nazlı gelinler gibi yaveş yaveş Tepebaşı yönüne arz-ı endam ediyor.

İster inanın, ister inanmayın ama benim o ışıklarda beklerken altı tramvay saydığım akşamlarım oldu.

Bu tramvayların gelişi geçişi, sizi deli edişi bazen 7-8, deyin ki çok abartıyorsun ama bazen ortalama 6 dakika, yani 480 saniye sürebiliyor.

Hâl böyle olunca da, benim lâz aklı çalışmadan durmuyor. Gözünüzün önüne getirdiniz mi? Güzel. Şimdi bir iki dakika arkanıza yaslanın. Ondan sonra yazıyı okumaya devam edin.

Yapılacak iş çok basit… Öyle trilyonlara falan mâlolacak bir proje değil. Aylarca sürecek bir proje hiç değil. Çok değil, alınacak bir karar sonrası, kıyamet kopsa yirmidört saatlik bir proje. Önce İl Trafik Komisyonu ya da UKOME’de bir karar alınacak. İki satır bir karar. Barbaros İlkokulu ile Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’nun önünden geçen Örsan Sokak’taki trafik akışı Tepebaşı Camii’ne kadar tersine çevrilecek. (Şu anda SSK Hastanesi’nden Tepebaşı Camii’ne doğru gidiş var.) Alınacak kararla Tepebaşı Camii’nden SSK yönüne çevrilecek. Bir de Tepebaşı Camii’nden hemen sonra Uluönder’e giriş yapılan Sultan Sokak’ta da trafik Tepebaşı Camii’ne geliş yönünde tek yön olarak değiştirilecek.

SonraTepebaşı Camii’nin önündeki parktan yaklaşık 10 ağaç sökülerek başka yere nakledilecek. Böylece Eski Tepebaşı Karakolu’ndan hemen sonra, Tepebaşı Camii’nin önünden Örsan Sokağa bağlanacak bir hipotenüs arter yani kestirme bir yol açılmış olacak. Uzunluğu en fazla 60-70 metre.

Ve böylece Kadoil’in önündeki (Erzurum Kongresi kavşağı) ışıklardan sonra trafik, çarşı yönüne doğru, bir tek SSK Hastanesi önündeki ışıklarda bekleyerek (En fazla 30 saniye) akıp gidecek.

Eeee, tramvay diyeceksiniz… O çarşıya doğru kendi yönünde akıp gidecek, motorlu araçlar da onun yanından akıp gidecek. Böylece hiç birbirlerini kesmeyecekler, hiç beklemeyecekler ve kardeş kardeş kendi mecralarında akıp gidecekler. Örsan Sokak’tan Tepebaşı yönüne gidecek araçlar diyeceksiniz. Onları da Uğurlar ve Sultan sokaklar vasıtasıyla Tepebaşı’na ulaştıracaksınız. (devam edecek)

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık