ESKİŞEHİR TRAFİĞİ ÜZERİNE

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Eskişehir’in Köprübaşı’na sıkışması trafiğini içinde çıkılmaz bir hâle getirdi. Çok iyi hatırlıyorum Yılmaz Hoca göreve gelir gelmez ilk olarak şehir merkezindeki inşaat ruhsatlarını durdurmuş, doğal olarak da Eskişehir ayağa kalkmıştı. Başta müteahhitlik şirketleri ve inşaatlarda kullanılan 3500 kalem malzemeyi üreten ve satanlar, inşaatta çalışan işçilerle arsa ve inşaata dönüşecek durumda olan gayrimenkul sahipleri büyük tepki göstermişti. Kendi açılarından haklıydılar. Bir anda arsa ve inşaata dönüşecek durumda olan gayrimenkullerinin değerleri yok pahasına düşecekti. Müteahhitler ve inşaat malzemeleri üretici ve satıcıları da haklıydı. Bir anda lastiği patlayan arabanın olduğu yerde kalması gibi onların da işleri olduğu yerde kalacaktı. İşçiler her zamanki gibi işsizlik korkularıyla haklıydılar.

Bu durum karşısında tabiidir ki, Yılmaz Hoca çok fazla direnemedi, arkasından 17 Ağustos Depremi geldi, her şey karmakarışık oldu. Düzen yine kaldığı yerden devam etti.

17 Ağustos Depremi ile tanıştığımız kentsel dönüşüm de bundan farklı olmadı. Sözde kentsel dönüşümler olacaktı ama aslında dönüşen sadece binalardı. Hâlâ da öyle.

Sözde kentsel dönüşüm yapılıyor ama sokaklar aynı, caddeler aynı. Şehrin 30-40-50 yıllık ve daha eski sokakları  aynen bırakılarak kentsel dönüşüm mü olur?

Açılacak bazı cadde ve sokaklarda yapılan genişletmeler hariç, tüm mahallelerdeki cadde ve sokaklar aynen korunarak binalar yenileniyor, Yeni yapılacak olan sözde kentsel dönüşümlerde de durum farklı değil, halkın gazını almak için ilk madde olarak cadde ve sokakların aynen korunacağı yazılıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

Bu sokaklar, caddeler ilk şekillendiği yıllarda milletin at arabası bile yoktu. Şimdi her ailede en az bir araba var. Millet gayrimenkullerinin değerinin düşmemesini istiyor ama arabaları koyacak yer de yok. Bu nedenle son zamanlarda, bahçeli, garajlı siteler tercih edilmeye başlandı. En azından sitelerin içinde otopark sorunu yok şimdilik.

Ve bütün bu gerçeklerin ışığında bir de trafik sorunumuz var. Her geçen gün arapsaçına dönen bir trafik sorunu. Büyükşehir Belediyesi’nin yaya ağırlıklı bir trafik düzenlemesi var. Yayalar için geniş tretuvarlar, araçlar için tek şeritlik yollar. Bunun adına yaya ağırlıklı trafik düzenlemesi diyorlar. İyi de her yayanın olmasa bile üç yayadan birinin arabası var. Belki de aynı aileden birisi yaya bölgelerinde sefa sürerken, bir başkası arabasında dar caddelerin cefasını çekiyor.

İşin alt yapı tarafı bu şekildeyken, üst yapı olarak yapılabilecek çok şey var. Eskişehir trafiğinde yapılabilecek pratik düzenlemeler var.

Bir sokağın gidiş yönünü, bir başka sokakla değiştirerek trafik akışının hızlanmasını sağlamak gibi mesela. Ya da 130-140 derecelik dönüşleri yumuşatarak 60-70 derecelik dönüşlere çevirmek gibi.

Bazı yerlerde, hatta birçok ışıkta direk olarak akan trafiğin solundaki araçlara sağa dönüşlerin verilmesi gibi.

Altyapısı müsait olan ya da müsait olmaya müsait olan yerlerde, servis yolu benzeri yeni güzergahlar açılması gibi.

Özellikle şehrin son mahallelerinde, sabah saatlerindeki çıkış trafiği ile akşam saatlerindeki dönüş trafiğine parelel olarak yeşil ışık sürelerinin düzenlenmesi gibi. Bir örnek vermek gerekirse, sabah saatlerinde 20 saniye verilen çıkışlar akşam saatlerinde de 20 saniye. Sabah saatlerinde 30 araçlık bir trafik olduğunda 2 ya da 3 ışıkta zor geçerken, giriş yönünde gelen araç sayısı 2 veya 3. 30 araçlık yön de 20 saniye, 3 araçlık yön de 20 saniye. Bunların trafik yoğunluğuna göre sürelerinin uzatılması ya da kısaltılması gerekiyor.

 Benzer aksaklıklar yerinde gözlemlerle düzeltilirse trafik akışı ciddi bir şekilde hızlanır ama bunun için oturduğu yerden trafiği yöneten bir ekibe değil, sahada olan bir trafik ekibine ihtiyaç var.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık