ABD NEDEN ARADAN ÇEKİLDİ?

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Türkiye, Suriye’ye operasyon hazırlığında. ABD bölgedeki askerlerini çekmeye başladı. Belki siz bu satırları okuduğunuzda Türkiye Suriye’ye girmiş olacak.

ABD, bu güne kadar ayak direttiği bir konuda neden Suriye’deki YPG/PKK unsurlarını, diğer adıyla Suriye Demokratik Güçleri’nin hem de terörist güçler olarak niteleyerek Türkiye’ye karşı savunmayacağını açıkladı. Doğrusunu söylemek gerekirse terörist güçler ifadesini büyük şaşkınlıkla karşıladım. Bu ifade ile ABD şimdiye kadar YPG/PKK güçlerinin terörist gruplar olduğunu kabul mü etti, yoksa dili mi sürçtü? Terörist güçler ifadesinden kastettiği YPG/PKK ise, şimdiye kadar bunları desteklediğine göre, teröristlere destek verdiğini itiraf etmiş mi oldu?

ABD, nasıl oldu da bir anda YPG/PKK’yı Türkiye ile karşı karşıya bıraktı?

Birinci ihtimal, ABD, bu işten bir çıkarı olmayacağını anladı, stratejik ortağı Türkiye’yi daha fazla kendinden uzaklaştırmamak için karşı karşıya gelmedi. Çünkü ABD’nin YPG/PKK’lı teröristlerin yanında yer alması Türkiye ile çatışmayı göze alması demekti. Akıllı bir devlet Ortadoğu’da ki, bu devlet ABD bile olsa, Türkiye ile çatışmaz.

İkinci ihtimal, Türkiye’nin blöf yapmadığını gördü. Ne pahasına olursa olsun, bu harekatı yapacağını, anladı. Yani bir anlamda çaresiz kaldı ve çekildi.

Üçüncü ihtimal, YPG/PKK ile arasında bir ihtilaf çıktı ve her zamanki kalleşliğini yaparak, sırtını sıvazladığı teröristleri yüzüstü bıraktı görünümü mü verdi?

Dördüncüsü ise Suriye’de bugüne kadar almak istediklerini aldı, yerleşmek istediği yerlere yerleşti., yerleştirmek istediklerini yerleştirdi, kısaca herhangi bir çıkarı kalmadı, “Hadi bana atta” dedi.

İhtimaller ne olursa olsun, Türkiye’nin yapacağı harekatın eli kulağında. Dediğim gibi, belki siz bu satırları okuduğunuzda Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye’de operasyona başlamış olacak.

Peki ya, Suriye Demokratik Güçleri, yani YPG/PKK ne yapacak? Doğrudan doğruya Türkiye ile bir savaşı göze alabilecek mi?

Hele hele, her türlü savaş teçhizatını vermesine rağmen kendisini terk eden bir görüntü veren ABD’ye rağmen Türkiye ile bir savaşı göze alabilecek mi?

Bana göre böyle bir riski almayacak!

Almayacaksa ne olacak?

Büyük bir ihtimalle Türkiye’nin istediği bölgeyi ABD’nin hemen ardından terk edecek, hatta ABD’den önce terk etmiş bile olabilir. Görünürde bir şeyler bırakarak, bölgeyi boşaltmış olabilir. ABD’nin bölgeyi bu kadar rahat bir şekilde boşaltmasının altında başka bir mantık olabileceğine inanmak zor.

Dünyanın her yerinde terör örgütlerini destekleyen ABD, Ortadoğu’da Türkiye’nin karşısında desteklediği YPG/PKK’yi apaçık ortada bırakma riskini göze alamaz. Alırsa güvenilirliğini kaybeder. Hoş ABD’ye terör örgütlerinde başka güvenen birileri olacağına kimse inanmaz. Bu nedenle ben, ABD’nin Türkiye’nin gireceği bölgeyi YPG/PKK ile birlikte terk etmiş olabileceğine daha çok inanıyorum.

Oynanan satrancın işi nerelere getireceğini yaşayarak göreceğiz. İsteğimiz ve umudumuz, Türkiye’nin istediği bölgenin ABD ile birlikte YPG/PKK’nin de terk etmiş olmasıdır. Binlerce askerimizin katılacağı operasyonda eğer beklendiği ve beklenmediği gibi bir savaş ortamı olursa kayıplarımız, maalesef, olacaktır. Allah kahraman silahlı kuvvetlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Ayaklarına taş değdirmesin.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık