BİZ NE ARA BU KADAR BÖLÜNDÜK

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Yıllar önce bir köşe yazımda mealen şöyle bir konuyu işlemiştim: “Ev sahipleri kız öğrencilerden neden daha fazla kira istiyor. Aradaki fark pez….lik parası mı?”

O zamanlar ev kirası 400 lira iken ev sahipleri kız öğrencilerden 600-700 lira para istiyordu. Ben de, kendime göre haklı olarak ve özbeöz Türkçe ifadeyle apaçık sormuştum.

Ne olmuştu tahmin edin? Üniversite Senatosu toplanıp benim için kınama yayınlamıştı. Ben de bundan büyük şeref duymuştum. Çünkü sorumda haklıydım. Madem ki, kız öğrenciye evini kiraya veriyorsun, niye aileye verdiğinin neredeyse iki katı kira istiyorsun? Tam tersine daha ucuz vermen gerekirken…

Benim bu sorumu yadırgayanlar olmuştu ki, bunların arasında koskoca Üniversite Senatosu bile vardı. Oysa ben üniversite senatosundan beni değil de, kız öğrencilerden nerdeyse iki katı kira isteyen ev sahiplerini kınamalarını beklemiştim.

Bugünlerde Eskişehir’i Türkiye’nin gündemine taşıyan bir tartışma var. Aşağısöğütönü Mahallesi’nde yapılan Milyonfest adlı ticari etkinliğe Tepebaşı Kaymakamı Erdinç Yılmaz’ın izin vermemesi, buna karşılık Mahkeme’nin acilen toplanıp izin vermesi. Bir kısmımız mahkemenin hemen toplanıp onay vermesini eleştirerek “Ben karar çıkması için iki yıl bekledim. Bir bira firmasının sponsor olduğu festival için nasıl olur da bu kadar hızlı karar çıkar?” diyoruz. Kendi açımızdan adaletin yavaş işlemesi konusunda yerden göğe kadar haklıyız. Ama burada gerçekten acil bir durum var. Binlerce bilet satılmış, binlerce kişi bu etkinliğe katılmak için günün akşamında etkinlik alanında toplanacak. Birçok kişi çevre illerden Eskişehir’e gelmiş. Sonra bu etkinlik ilk kez yapılan bir etkinlik değil. Dahası bu savunmayı ya da eleştiriyi yapanlar olarak takıldığımız nokta sanıyorum bira firmasının sponsor olması. Belki de bira firması sponsor olmasaydı, hiç birimizin dikkatini çekmeyecek, hiçbirimizin sesi çıkmayacaktı. Bu işin bir yanı. Diğer yanı ise kaymakamlık bile olsa bir kamu kurumunun böyle bir etkinliğe izin vermemesi kabul edilemez. Biliyorum, şimdi siz, Ali Akyüz kafayı mı yedi diye düşüneceksiniz, çok şaşıracaksınız ama yazının sonunu bi bekleyin hele.

Bu etkinliğe karşı çıkarken özellikle namus bekçiliğine soyunanlarımız var, muhafazakâr ayaklarına yatanlarımız var. Sebebi kadınlı-erkekli grupların festival alanına kurulan çadırlarda gecelemeleri… Toplumun ahlakı var ya, olmayan ahlakı, onun üzerinden belden aşağı vurmaya meraklı olanlarımız bunlar. Memleketin her yerinde, bila istisna her yerinde yaşanan ve artık ne yazık ki, doğal hale gelen olayları kendi kafalarımıza göre ahlaksızlık olarak niteleyerek ve de Tepebaşı Kaymakamı Sayın Erdinç Yılmaz’ı etkinliği iptal ettiği için Türkiye’nin gündemine attık. Bilmedik ki, birilerimiz festivali linç ederken birileri de Sayın Kaymakam’ı linç edecek.

Türkiye’de özellikle iktidar destekçilerimizin elindeki televizyon kanallarında yayınlanan ahlaksız dizilere, kadın programlarına ses çıkaramayan Eskişehir’deki sözde muhafazakarlar olarak yerel bir etkinlik üzerinden veryansın ediyoruz. Milyonfestte yaşananları n daniskası kimin eli kimin cebinde olarak her gün televizyonlarınızda yayınlanmıyor mu, evlerimizde çocuklarımızı zehirlemiyor mu? Zehirlemiyorsa başka sorum yok, yok eğer zehirliyorlarsa neden iktidara baskı yapıp yayınları bu dizileri önletmiyoruz.

Televizyonlardaki dizilerle her gün ülkenin her yerindeki nesiller zehirlenirken hiç tepkimiz yok da, niçin Eskişehir’deki küçücük bir festival için ortalığı ayağa kaldırıyoruz. Bu nasıl bir anlayış?

Eğer gerçekten yanlış bir şey varsa hepimizin karşı çıkması gerekmiyor mu? Elini vicdanına koyabilecek herkese soruyorum: Biz ne ara bu kadar bölündük? Vicdandan, adaletten iğneyi  kendimize çuvaldızı başkasına batırmaktan ne ara bu kadar uzaklaştık?  (Yarın aynı konuya devam edeceğim)

EN SON EKLENEN HABERLER

KTO Karatay Üniversitesi 2 öğretim üyesi alımı yapacak.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 45 öğretim üyesi alımı yapacak.

Kırklareli Üniversitesi 26 öğretim üyesi alımı yapacak

Eskişehir Sanayi Odası, “Avrupa Yeşil Mutabakatı (Green Deal)” konusunda önemli bir adım attı. “ESO Sürdürülebil...

Ruhsatsız iş yerlerinde korona virüs tedbirlerini hiçe sayarak kumar oynayan 144 kişiye idari para cezası uygulandı.

Tarım arazilerinde gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 910 dekarlık alanda tarım faaliyetlerine başlayan Odunpazarı Belediyesi, sını...

Yukarı Çık