DUR BAKALİ N’OLECAK

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Efendim merhum Aziz Nesin’in meşhur “Dur bakali n’olecak?” hikayesini bilirsiniz. Genç bir kadınla (Necmiye) evlenen Fıtık Amca isimli kahraman o kadar kıskançmış ki, gencecik karısının akrabalarıyla bile sık görüşmesini istemiyormuş. İstemiyormuş ama Necmiye’de evde kocası olmadığı zaman çok sıkılıyormuş. Fıtık amca iki arada bir derede bir yandan karısını eve hapseden koca olmak istemiyor, bir yandan da dehşet bir şekilde kıskanıyormuş.

Bir gün genç karısı Necmiye’ye iki günlüğüne evde bulunamayacağını ve bu iki gün için sokağa çıkabileceğini söylemiş. Necmiye buna çok seviniyor ama sokakta ne yapacağını bilemiyormuş tek başına. Sinemaya gidip gidemeyeceğini sormuş Fıtık amcaya, yani kocasına. Fıtık Amca uzun uzun düşünüyor. Karar vermek kolay değil. Gitme dese, karısına baskı yapmış olacak. Git demeye de içi elvermiyor. Birlikte gitmeleri hiç uygun değil. Sonunda da söyle diyor:

 -Evet... Musade var... Velâkin avvalden ben görecek, bilahare sen... Fıtık Amca, o dolaylardaki sinemalarda oynanan yerli bir filimi görebileceğini söylüyor. Necmiye gidiyor sinemaya... Fıtık Amcanın içi pırpır... Ertesi akşam eve dönüyor. Oh, şükür Necmiye evde.

 -Ne yaptın ben yokken?

Necmiye yana yakıla anlatmaya girişiyor!

-Ah, sorma...

Nasıl sormasın, meraktan çatlıyor.

 -Ne oldu Necmiya?

-Öyle bir şey geldi ki başıma, şaştım şaştım kaldım.

Hikayenin devamını ve sonunu mutlaka biliyorsunuzdur ama Fıtık amcanın kendi yatak odasında biten hikayenin sonunda kabadayılığa .ok sürmemek için söylediği sözler ibretlik:

-Amannn Nacmiye, ben da muhim bişey zannediyordum. Dur bakali n’olecak diye boşuna merak etmişim.

Evet, Türkiye’de bu günlerde uygulamaya konulan yeni bir ceza sisteminden sonra “Dur bakali n’olecak?” durumuyla karşı karşıya.

Bildiğiniz gibi, sürücülere araçlarda sigara içmek yasaklandı. Ve sıcağı sıcağına önceki gün yapılan uygulamayla, kendi arabasında sigara içen sürücülere 153’er lira para cezası verildi.

Nerden bakarsanız bakın bu uygulamanın iler tutar yanı yok. Birincisi benim otomobilim benim özel alanımdır, sigara içtiğim için (Hemen belirteyim ben sigara içmiyorum ve elimden geldiği kadar sigara içenleri vazgeçirmek için çalışıyorum) kimsenin bırakın ceza yazmayı yasaları çiğnemediğim sürece –güvenlik güçlerinin kontrol etme amacı dışında- kafasını uzatmaya bile hakkı yok ama burası Türkiye… Özgürlüklere müdahale konusunda rampa inerken freni patlayan kamyonlar gibi, uçarcasına gidiyor. Nereye, nasıl vuracağı ve nerde duracağını bilen yok. Halk sessiz. Tam bir “Dur bakali n’olecak” bekleyişi hakim. Hemen belirteyim ki, eğer sigara cezasına kaza yapma ihtimali gerekçe yapılıyorsa; öncelikle bakanların, milletvekillerinin, bürokratların 180-200’le giden araçlarından başlansın. Bu önerimin ciddiye alınmayacağını kesin bir şekilde bilerek, şakayla karışık, şu noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum: Yarın bir gün, polis ya da jandarma evinize baskın yapıp “Salonda karınla yatıyorsun, 153 TL ceza” diyerek  kalemini çalıştırırsa kimse şaşırmasın. Gidiş o gidiş… “Allah sonumuzu hayretsin” demeyeceğim tabii ki. Çünkü Allah kendisi için kılını kıpırdatmayanları ilgi alanına hiç sokmayacak kadar adildir; hatta ve hatta tek MUTLAK adildir.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık