İNSAN OLMAK BU KADAR ZOR MU?

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Çok kolay aslında. İnsan olarak yaratılmış bir ana ile bir babanın birleşmesinden doğan tüm yavrulara insan deniyor zaten. Dolayısıyla insan olmak o kadar zor değil.

İnsan olarak yaratılmış bir annenin 9 ay 10 günlük sabrı sonunda dünyaya getirdiği tüm yavrulara insan deniyor. Deniyor da bu yavrular büyüdüklerinde gerçekten insan olabiliyorlar mı?

İşte bu soruya ‘evet’ cevabı vermek çok zor.

Ben büyüyen bu yavruları kendilerine ailelerinin, okulların ve toplumun verdiği şekiller sonunda iks kutba ayırabiliyorum sadece; hadi bu kadar kesin olmasın, üçe ayırayım.

Birinci kategoriye girenler canlı cesetlerinin yanında (içinde) her şeyleriyle; duygularıyla, tepkileriyle, insaflarıyla, merhametleriyle vb sıfatlarıyla insan olanlar. Ben onlara insan oğlu insan diyorum.

İkinci kategoriye girenler canlı cesetlerinin yanında (içinde) hiçbir şey olmayanlar, yani insan olamayanlar. Duygusuz, tepkisiz, insafsız, vicdansız, merhametsiz vb bütün olumsuz sıfatları hak edenler. Ben onlara yürüyen cesetler diyorum.

Üçüncü kategoriye girecekler ise canlı cesetlerinin yanında biraz duygu, biraz tepki, biraz insaf, biraz merhamet vb gibi şeyler olmasına rağmen etliye sütlüye karışmayanlar, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’cılar yani tavşan boku gibi ne akar ne kokar olanlar.

Hâl böyle iken, döneyim başlığa yani sözümün memedalisine…

İnsan olmak bu kadar zor değil be dostlar!

İnsan olmanın şartlarını saymaya kalkmayacağım elbette ama birkaç söz söylemeden de geçmeyeceğim. İnsan olmanın birinci şartı kendini bilmektir. Kim olduğunu, ne olduğunu, nerden gelip nereye gittiğini bilmektir. Ne yazık ki, insan olmak için okumak da yetmiyor. Büyük Yunus’un dediği gibi:

“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir,

Sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır.”

İnsan olmayı beceremediğimiz için hayatımızı hem kendimize, hem ailemize, hem de çevremize zindan edebiliyoruz.

Oysa biraz empati, biraz fedakârlık, biraz merhamet hayatımızı zindan olmaktan çıkarmaya yeter de artar bile. Karşımızdaki insanların yaşadıklarını anlayamıyoruz, maalesef? Taa ki aynı şey bizim başımıza gelene kadar… Gerek yok; ne kendimizi, ne de karşımızdakileri bu kadar yıpratmaya, insan olmamak için bu kadar yoğun çaba göstermeye…

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık