İNSAN OLMAK BU KADAR ZOR MU?

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Çok kolay aslında. İnsan olarak yaratılmış bir ana ile bir babanın birleşmesinden doğan tüm yavrulara insan deniyor zaten. Dolayısıyla insan olmak o kadar zor değil.

İnsan olarak yaratılmış bir annenin 9 ay 10 günlük sabrı sonunda dünyaya getirdiği tüm yavrulara insan deniyor. Deniyor da bu yavrular büyüdüklerinde gerçekten insan olabiliyorlar mı?

İşte bu soruya ‘evet’ cevabı vermek çok zor.

Ben büyüyen bu yavruları kendilerine ailelerinin, okulların ve toplumun verdiği şekiller sonunda iks kutba ayırabiliyorum sadece; hadi bu kadar kesin olmasın, üçe ayırayım.

Birinci kategoriye girenler canlı cesetlerinin yanında (içinde) her şeyleriyle; duygularıyla, tepkileriyle, insaflarıyla, merhametleriyle vb sıfatlarıyla insan olanlar. Ben onlara insan oğlu insan diyorum.

İkinci kategoriye girenler canlı cesetlerinin yanında (içinde) hiçbir şey olmayanlar, yani insan olamayanlar. Duygusuz, tepkisiz, insafsız, vicdansız, merhametsiz vb bütün olumsuz sıfatları hak edenler. Ben onlara yürüyen cesetler diyorum.

Üçüncü kategoriye girecekler ise canlı cesetlerinin yanında biraz duygu, biraz tepki, biraz insaf, biraz merhamet vb gibi şeyler olmasına rağmen etliye sütlüye karışmayanlar, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’cılar yani tavşan boku gibi ne akar ne kokar olanlar.

Hâl böyle iken, döneyim başlığa yani sözümün memedalisine…

İnsan olmak bu kadar zor değil be dostlar!

İnsan olmanın şartlarını saymaya kalkmayacağım elbette ama birkaç söz söylemeden de geçmeyeceğim. İnsan olmanın birinci şartı kendini bilmektir. Kim olduğunu, ne olduğunu, nerden gelip nereye gittiğini bilmektir. Ne yazık ki, insan olmak için okumak da yetmiyor. Büyük Yunus’un dediği gibi:

“İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir,

Sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır.”

İnsan olmayı beceremediğimiz için hayatımızı hem kendimize, hem ailemize, hem de çevremize zindan edebiliyoruz.

Oysa biraz empati, biraz fedakârlık, biraz merhamet hayatımızı zindan olmaktan çıkarmaya yeter de artar bile. Karşımızdaki insanların yaşadıklarını anlayamıyoruz, maalesef? Taa ki aynı şey bizim başımıza gelene kadar… Gerek yok; ne kendimizi, ne de karşımızdakileri bu kadar yıpratmaya, insan olmamak için bu kadar yoğun çaba göstermeye…

EN SON EKLENEN HABERLER

KTO Karatay Üniversitesi 2 öğretim üyesi alımı yapacak.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 45 öğretim üyesi alımı yapacak.

Kırklareli Üniversitesi 26 öğretim üyesi alımı yapacak

Eskişehir Sanayi Odası, “Avrupa Yeşil Mutabakatı (Green Deal)” konusunda önemli bir adım attı. “ESO Sürdürülebil...

Ruhsatsız iş yerlerinde korona virüs tedbirlerini hiçe sayarak kumar oynayan 144 kişiye idari para cezası uygulandı.

Tarım arazilerinde gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 910 dekarlık alanda tarım faaliyetlerine başlayan Odunpazarı Belediyesi, sını...

Yukarı Çık