BU KADAR ÇABUK İNANMAMALIYIZ

Ali AKYÜZ Ali AKYÜZ
Süzgeç

Yıllardan beri söylediğim bir hastalık var, adını belki de ben koymuştum hatırlamıyorum ama kim koymuşsa iyi koymuş: Bensizm Hastalığı. Açıklaması da şu: Kendi söylediği yalana kendisinin inanması hastalığı. 

Sosyal medyanın ortaya çıkmasından sonra tavan yapan bir hastalık bu. İnsanlar istedikleri şeyi, istedikleri insana mâl ederek çok rahatlıkla toplumun tüm kesimlerine sunabiliyor. Özellikle de bugün artık hayatta olmayan insanlarla ilgili. Dahası kendilerinin yaşamadıkları, bilmedikleri ve en önemlisi araştırma zahmetine katlanmadıkları dönemlere ait.

Bir başka ifadeyle ve Ziya Paşa’nın satırları ile; herkesi kör, âlemi sersem sanma durumu.

Oysa aramızda henüz o yılları yaşayan, hafızası yerinde olan insanlar var. Öyle sözler, öyle sözde kehanetler paylaşılıyor ki, sanki bizler o dönemleri, o sözleri ya da kehanetleri yapıştırdıkları veya yakıştırdıkları insanlarla yaşamadık. Ki, o yıllarda sosyal medya, hatta televizyonlar bir yana birkaç gazete ve dergi ile birkaç radyo (onlar da devlet radyosu) dışında hiçbir iletişim aracı yoktu ama bizler iyi birer okuyucu, iyi birer dinleyici, hatta iyi birer takipçiydik.

Eğer bunları kendi özelliklerimizle veya bizimle aynı özellikleri taşıyan bilinçli insanların özellikleri açısından ifade etmek istersek, çok rahatlıkla şöyle diyebiliriz: “Bir kırk kişiyiz, kırkımız da birbirimizin donunun rengini biliriz.”

Hâl böyle olunca, bugün sosyal medyada birçok kişi hakkında paylaşılan sözleri ya da davranışları okuyunca acı acı tebessüm ediyoruz.

Peki biz acı acı tebessüm ederken, bunları paylaşanlar veya paylaşılanları beğenenler, beğendiklerine inananlar ne yapıyor? Hiçbir şey. Sosyal medyada okudukları her şeyi gerçek, her yazılanı doğru kabul ediyorlar. Dolayısıyla da ortaya bilgi kirliliği denizine dönmüş bir ortam kalıyor.  

Ben özellikle yolculuklarda araba kullanırken, yanımda olan kişilerle benzer bir konuda tartışmak zorunda kaldığım zaman hemen şunu söylüyorum: “Tartışma, amcana sor!”

Amca mı kim? Tabii ki, Google amca. Her şeyi biliyor, yaşadığı dönemi de, yaşamadığı dönemi de… Günümüzde önüne gelen her şeye inanan, her şeyi inanarak paylaşan insanlar gibi ama bir farkla; Kolay kolay yanılmıyor. Bilgi varsa bilgisini, belge varsa belgesini sunuyor.

Tabii siz şimdi bir de örnek istersiniz, değil mi? Buyrun efendim: Geçmişte yabancı ideolojilerin yolunda siyaset yapmış bir çok insanın bugün o dönemlerin Atatürkçüsi olarak gösterilmeleri gibi. 30-40-50 yıl önce Atatürk’ü ağzına almamış insanlar nasıl oluyorsa Atatürkçülermiş de bizim haberimiz yokmuş.  Böyle binlerce örnek verilebilir ama şimdilik bir taneyi yeterli görüyorum.

Yeniden, bu sayfalardan merhaba dostlar!

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık