YENİ SANAT MEVSİMİNİN İLK HAFTASI

Şehabettin TOSUNER Şehabettin TOSUNER
Sanat

Sanat mevsimi ya da sanat sezonu dediğimiz; sanat etkinliklerinin yoğun yaşandığı günler, aylardır. Bu da okulların açılmasıyla başlayıp, okulların tatile girdiği günlerde ara verirmesidir. Bu arada sanat etkinlikleri yoktur. Bunun yerine sanat etkinliklerinin yapıldığı mekanların onarımı, bakım yapılır, personeli tatil yapar. Sanatçılar da kendilerini gözden geçirip yenilenme, yeni projeler hazırlama dönemi yaşarlar.Bütün bunlar sadece ülkemizde, daha doğrusu taşra dediğimiz küçük kentlerimizde böyledir. Esasında tiyatrolar ve senfoni orkestraların dışında tatil diye bir şey yoktur. Onlarda bütün dünyada perdelerini 1 Ekim günü açarlar. Bunu bütün ülkelerin sanat dergilerinin kapaklarında görürüz. Yaz ayları biraz da turne ve festivaller ayıdır. Bunu ülkemizin tatil yerleri dediğimiz deniz kenarı kentlerimizde görüyoruz. Edebiyattan sinemaya tüm sanatlarda tatil yapılmadan etkinlikler, festivaller yaşanıyor.

     Eskişehir artık taşralığı aşmış, ülkemizin sanatın en yoğun yaşandığı ilk üç, dört kenti arasında yer alan sanat merkezi kentlerimizden birisi. Tiyatro ve senfoni orkestramız İstanbul, Ankara gibi 1 Ekimde perdelerini açıyor, oyunlarına ve konserlerine başlıyor onun dışında yaz aylarında da çok yoğun olmasa da etkinlikler yaşanıyor Eskişehir Sanat Derneği sergilerini ve edebiyat etkinliklerini sürdürdü. Odunpazarı Belediyesi Uluslararası Ahşap Heykel Festivalini, Lületaşı Şenliğini, Seramik Pişirme Teknikleri Çalıştayı gibi etkinliklerini sürdürdü.

     Şimdi Eylül ayı. Eskişehir’de Eylül daha önceki yıllardan daha hızlı, daha yoğun başladı. Neredeyse büyük bir engelden kurtulmuşcasına, sabırsızlıkla beklenmiş gibi. Kent Müzeleri Kompleksinin sergi salonunda genç ve heykel anlayışımızı etkileyecek bir sanatçımız Elif Nur Aydın’ın Ağ /Mesh adını verdiği seramik heykel sergisi var. Eskişehir Sanat Derneği’nin sergi salonunda Batman Üniversitesinden Cumhur Okay Özgür’ün ATRaMent başlıklı resim sergisi var. Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde Eskişehir Milli Eğitim Müdürlüğünün projesi olarak gerçekleşen, ülkemizdeki 16 Güzel Sanatlar Lisesinin öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirirmiş  resimlerle Anadolu Masalları sergisi var.Odunpazarı Belediyesi yedi bin kitabını Eskişehir’e bağışlayan ünlü şair yazar Ataol Behramoğlu’nun Kütüphanesini Eskişehire kazandırarak kütüphaneyi açtı. Eldem Kültür ve Sanat Vakfı (EKSAV) Eldem Sanat Alanı Dalyancı Konağında Küratörlüğünü Melike Bayık’ın yaptığı ondört sanatçının yer aldığı Standart adlı büyük karma sergi, Eskişehir Sanat Derneği’nin Büyükşehir Taşbaşı Kültür Merkezinde sekiz yıl önce vefat eden şair, şiir eleştirmeni, yazar Neci Selamet için anma ve şiir etkinliği, yine Eskişehir Sanat Derneği’nin Eskişehir Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde onbir yıldır  sürdürdüğü Eskişehirimizi fotoğraflıyoruz başlıklı Eskişehir konulu fotoğraf sergisini açıyor. Tepebaşı Belediyemiz Uluslar arası Pişmiş Toprak Heykel Sempozyumunun onüçüncüsünü başlattı. Atila Özer Karikatürlü Ev’de ünlü sanatçımız Semih Kaplan’ın sergisi var. Odunpazarı’nda Eskişehir’de sanata bakışımızı değiştirecek, çok büyük sanat olayı yaşatacak Odunpazarı Modern Müze’nin açılışı var.

      Eskişehir, yeni sanat mevsiminin ilk haftasında benim ajandamda bunlar var. Bir çok sanatçımız da tatil yerlerindeki etkinliklerde…

       2019-2010 sanat mevsimi Eskişehir’de çok güzel olacak…

EN SON EKLENEN HABERLER

Bursa Uludağ Üniversitesi 12 Öğretim Görevlisi alımı gerçekleştirecek.

Haliç Üniversitesi 49 Öğretim Üyesi alımı yapacak.

İstanbul Aydın Üniversitesi 49 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ramazan ayında tüketici sağlığının korunması ve güvenilir gıda arzının sağlanması amacıyla ...

Eskişehir kent merkezi haftanın ilk gününe etkili olan sağanak yağmur ile başladı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kentte 14 bin 90 dekar alanda mera ıslah ve amenajman projesi yürütülür...

Yukarı Çık