BÜYÜKERŞEN VE ESKİŞEHİR

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Eskişehir bugün Türkiye’nin en dikkat çekici şehirlerinin başında geliyor. Öğrenciler, sanatçılar, turistler, yaşayanların büyük bir kısmı Eskişehir’de olmaktan dolayı büyük bir gurur ve mutluluk içindeler.

Bunda en büyük pay şüphesiz Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in duruşu ve vizyonu dersek yanlış olmaz. Yılmaz Hoca bazen yaptıkları bazen de yapmadıkları, izin vermediği ve çok eleştirdiği halde direndiği konularla Eskişehir’in bugüne gelmesi için en önemli şanstır.

Tabi Tepebaşı’nda Ahmet Ataç, Odunpazarı’nda Kazım Kurt’un da kendi vizyonları ile sergilediği performans bu süreci hızlandırıp Eskişehir’in dört dörtlük bir şehre doğru yol almasında atlanmaması gereken isimler.            

Fakat şehrin bu kadar gurur duyulacak bir noktaya gelmesinde en büyük paylardan biri de Eskişehir insanının çağdaşlığı, hoşgörüsü, risk alabilmesi, denemesi demezsek ayıp ederiz.

Zira Yılmaz Hoca bizim Afyon’da Belediye Başkanı olsaydı böyle işler yapamazdı. Kütahya’da aday olsa seçilemezdi, Kayseri’de bir iş yapsa anlatması 7 yıl sürerdi diye düşünüyorum.

Bu yüzden Eskişehir ve Büyükerşen’in birbirileri için bir şans, bir büyük buluşma olduğu kanaatindeyim.

Bir sokağa sürekli hırsız giriyor, sokakta suça meyilli insanlar, namekanlar cirit atıyorsa bunu çözmek isteyen birçok kişi polisi arar. Sokakta sürekli polislerin devriye atmasını, önlemler alınmasını bekler.

Ancak bazıları önce sokağa aydınlatır, insanların ilgisini çekecek bir yaşam alanı oluşturur, cazibeimekanlar yapar. Böylece aydınlığın ve insanların yoğun olduğu bir sokakta suç riski de azalır, vaka sayısı da zamanla düşer. Bu da ilkine göre daha kalıcı ve karlı bir çözümdür.

İşte Büyükerşen başka bir şehirde olsaydı sanırım sürekli polis çağırmak zorunda kalacaktı. Eskişehir’de ise ikinci seçeneği deneyebildi. Bu yüzden de yaptıkları kadar yapmadıkları da değerli, bilinçli ve bir zaman sonra iyi ki yapmamış diyeceğimiz güzellikler.

******

Eskişehirspor’u Kimler Karıştırıyor?

Eskişehirspor yıllardır devam eden ayakta kalma mücadelesine yeni yönetimiyle devam ediyor. Bu sefer iş önceki yıllardan daha zor, daha sıkıntılı, daha desteksiz gibi bir manzara var.

Şehrimizin bu büyük değeri zarar görmeden limana yanaşır ve yarınlara umutla bakarız. Bunun için eleştirmekten ziyade destek olmamız ve elimizden geleni yapmamız lazım.

Benim merak ettiğim şey ise sürekli üstü kapalı gönderiler yapılan eski futbolcuları aradığı iddia edilen, imza vermeyin diye avukatlara tembihte bulunduğu rivayet edilen ve düzene çomak sokarak yönetimi başarısız kılmak istediği ima edilen kişilerin kim olduğu.

Sosyal medyada herkes bir şeyler ima ediyor, mırıldanıyor ama kimse net bir açıklama yapmıyor.

Gerçekten böyle Eskişehirspor düşmanları var mı? Gerçekten böylesi hainlere denk düştüler mi?  Kim bunlar ve ne yapıyorlar? Kimler kimleri tehdit etme cüretinde bulunuyor cidden anlayamıyorum. Bu yüzden de sonuna kadar destek verdiğim bu yönetimden eğer böyle bir durum varsa paylaşmasını yoksa da bu tür dedikoduları yalanlamasını bekliyorum.

*****

Dündar Ünlü Kral Çıplak Dedi

AKP Eski İl Başkanı Dündar Ünlü seçimdeki başarısızlığa dair tespitlerde bulunmuş.  Ünlü 21 Mayısta belirlenen listelerdeki uyumsuzluğa dikkat çekmiş ve 2019 seçimlerine dair o gün umutları yitirdiğini farklı bir üslupla itiraf etmiş. Yani AKP’de ilk kez bu kadar etkili bir isim alenen özeleştiri yapmış ve kral çıplak demiş. Ünlü’nün neden iyi bir lider ve teşkilatın en güvendiği isim olduğunu bir kez daha anlamış olduk. Teşkilatı savunup başarısızlığa sebep olanları evirip çevirmeden ifade etti.

Ancak AKP’de ki uyumsuzluk, o listeleri belirleyenlerin halen daha etkin rolünün devam ettiğini ve tespit etmenin ötesinde bir eylem gerçekleştirmeden bu tablonun değişmesine imkan olmadığını, bu yüzden Ünlü’nün  İl  Başkanlığı için olası bir gizli aday olma ihtimalinin giderek yükseldiğini belirtmek isterim.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık