KALABAK SUYU ZAMMI

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Kalabak Suyu Zammı

 

Bir okurum geçtiğimiz günlerde zam yapılan Kalabak Suyu ile ilgili neler düşündüğümü sormuş. Sormakla yetinmeyip kendince hüküm vermiş ama buna itiraz edemezsiniz, sahibiniz izin vermez demiş.

Normalde bu tür cahiliye döneminden kalma yorumları kaale almam ve cevap vermem. Lakin bu konuda yazmayı düşünürken üstüne denk düştüğü için emsal olur umuduyla paylaşayım istedim.

 

Bak sevgili okurum, benim bir sahibim var o da vicdanım. O yüzden o nasıl rahat edecekse öyle davranırım. İkincisi daha dün bu konuda emekli arkadaşlarla yaklaşık 3 saat tartıştık. Ben Büyükşehir Belediyesince yapılan zammın fazla olduğunu düşünüyorum. Zam olmamalı demiyorum. Zammın oranının sıradışı olduğu ve bırakın kar etmeyi gerekirse zarar etmeyi göze alınmalı diye düşünüyorum.

Evet ülkede zam gelmeyen, pahalılaşmayan, hammadde ya da diğer girdileri büyük ölçüde artmayan hiç bir şey kalmadı. Bunlar gerekçe için son derece yeterli buna da itirazım yok. Ama, fakat, lakin Eskişehir Büyükşehir Belediyesi bu konuda farklı davranabilir, direnç gösterebilir ya da kademeli zam ile daha yumuşak bir iniş yapabilirdi.

 

Gördüğümüz gibi ben ayırt etmeden herhangi bir zamma tepki gösterebiliyorum, umarım sahibi vicdanı olanlar da aynı tepkileri elektrik, benzin, gıda zamlarında gösterir ve güven perçinler.

 

* * * * *

 

Çok Yakıştı Ama Yetmez

 

Biz insanlar herhangi bir şeyin ya da birinin değerini kaybetmeden bilmiyoruz. Bu konuda binlerce örnek verebilirim. Fakat şu bir gerçek ki değerini bildiğimiz ve her fırsatta altını çizdiğimiz olumlu örneklerde var. Yılmaz Büyükerşen bu konuda başı çeken bir örnek. Yıllardır yaşadığımız değişim ve vizyonun örneği olarak sadece biz Eskisehirlilerin değil hemen hemen tüm ülkenin kıymetini bildiği yegane bir isim. Geçtiğimiz günlerde yine Eskişehir' de iz bırakmış bir isim olan Prof Dr. Nabi Avcı ile birlikte Büyükerşen'in ismi şehirdeki bulvar ve caddelere verildi. Şehr-i siyaset üstü nezaketine uygun ve yakışıklı bir icraat oldu. Hatta ben çok daha fazlasını bekliyor ve umut ediyorum. Özellikle Büyükerşen isminin şehirdeki 2 büyük parktan birinde, önemli bir kültür merkezinde ve onun izinden gittiğini düşündüğüm Kazım Kurt'un yapacağı vizyon projelerinden birinde de olması çok yerinde olur. Adam bize bozkırın ortasında koca bir cennet, bir özgüven, bir gurur vermişken bence hepsini fazlası ile hakediyor.

 

***

 

Eskişehirspor'da Neler Oluyor ?

 

Bunu herhangi bir eleştiri olarak değil gerçekten merak ettiğim için soruyorum.

 

Kimsenin aday olmadığı bu yüzden kabuslar gördüğümüz ve aynı isimler etrafında dönen kongreleri hatırlıyorum.

 

Ben kimin ne işle uğraştığını, herhangi bir yol alındı mı?, destek veren var mı? Umut var mı? Eski adetler değişince bundan rahatsız olup ortalığı karıştırmak isteyenler var mı diye merak ediyorum.

 

Futbolculara ne kadar ödeme yapıldı, personele verilen sözler tutuldu mu, taraftar kulübe üye oluyor mu, şu sms kampanyası devam ediyor mu onu merak ediyorum.

 

Eti yine forma sponsoru olacak mı? Sakallı'nın adaylık sürecinde ayarladığı firmadan 1, 5 milyon daha gelecekti geldi mi? Herkesin çok sevdiği eski futbolcu isimlerden bu sevgiyi haketmeyen var mı onu bilelim istiyorum.

 

 

**

 

Şehrin Geleceğinde Etkili Olacaklar

 

Bazı dostlarım şehrin kazananı, kaybedeni, öne çıkanı, beri kalanı gibi okuması keyifli listeler yapınca duramadım ve bende bir liste yapayım istedim. Bu sebeple şehrin geleceğinde söz sahibi olacağına inandığım, daha etkili makamlara geleceğini düşündüğüm bana göre genç zihinleri listeleyim istedim.

 

1- Metin Saraç

2- Emre Genç

3- Ahmet Kapanoğlu

4- Reha Yereşen

5- Ulaş Entok

6- Halil Karacan

7- Egemen Temizsoy

8- Ferhat Alkara

9- Suat Yalnızoğlu

10- Aziz Kemal Hoşcan

11- Anıl Koçhan

12- Hüsniye Tali

13- Pınar Cengiz

14- Eren Tekgöz

15- Eyüp Teker

16- Deniz Kaplan

17- Kerem Toparlar

18- Serhat Tunç

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık