GELDİM, GELDİM, BURADAYIM …

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Malum olduğu üzere bir süredir tatilde daha doğrusu Belçika’da uzun zamandır halletmem gereken işler nedeniyle buralarda değildim.

 

Öyle çok mesaj , yazılarıma bir an önce başlamam için o kadar çok talep oldu ki anlatamam. Hem bir an önce başlamak istemenin telaşesi ve stresi  hem de kısa sürede gönülden kurduğumuz bu bağ için kendimi çok şanslı hissettim.

 

Ara ara takip etmeye çalışsam dahi Eskişehir gündeminden ilk defa bu kadar uzak kaldım. Neyse ki son 1 haftada geriye dönük okumalar, araştırmalar, haberler derken aradaki farkı kapattım ve sevgili Yılmaz Başkan’ı arayıp bu hafta başlıyorum dedim.

 

Kısa yokluğumda epey değişiklikler olmuş. Özellikle medya camiasında yepyeni süper kahramanlar, gölge oyunları, belki yanılıyorumdur ama değişiklik eğilimleri falan boy göstermiş.

 

Yazılı basının sorunları, sıkıntıları diz boyunu geçmişken halen yeni yatırımlar olması şahsen beni mutlu eder. İnşallah yepyeni yatırımlar ve sürprizler olmaya devam eder.

 

Eskişehir basın camiasına hayırlı uğurlu olsun. İlkeli, tutarlı, uzun soluklu bir yayın hayatı dilerim.

 

 

 

Nabi Bey, Hani Eğitim Başkenti Olacaktık?

 

Yazacak, soracak pek çok konu, merak ettiğim yığınla şey var ama işe Eğitim Başkentliği meselesi ile başlamak istiyorum.

Hatırlıyorsunuzdur AKP Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı seçimden hemen önce 2019 yılında Eskişehir Eğitim Kültür Başkenti olacak diye vaatler de bulunmuştu.

 

Bu konuda olacakların küçük bir kısmı hakkında bilgi verip epey iddialı konuşmuştu. Hatta ben kendisine bu Başkentlik sürecinde bari hata yapmayın ve yönetimi Büyükerşen’e verin deyince hatırlıyorsunuzdur benim teklifimi kara mizah ilan edip Hakkı Kutlu ile pek gülmüşlerdi.

 

Aradan aylar geçti, seçimde oldu bitti. Ortada ne Eğitim Başkentliği var ne de bu vaadi kamuoyu ile paylaşan Nabi bey.

 

Temmuz ayına girdik yılın ilk 7 ayı geride kaldı ama bu Eğitim Başkentliği’nden halen ses seda yok.

 

Olacak mı? İptal mi edildi? Gündeme hiç gelmeyen bir projemiydi bilemiyoruz.

Yoksa seçim yatırımı olan vaatlerden birisiydi de acaba seçim kaybedilince rafa mı kalktı diye düşünmeden edemiyor insan.

 

Ancak önce TDKB sürecinden beklenen ve yaşananlar, ardından cevapsız bırakılan sorularla görünen o ki icraatin değil ama hayal kırıklığının başkenti olduğumuz su götürmez bir gerçek.

 

***

 

Sahi Vakıf Ne İş Yapıyor Bilen Var mı?

 

Başkentlik konusuna değinmişken merak ettiğim başka bir hususu paylaşmak istiyorum. 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı bildiğiniz gibi kapanırken tüm yetki ve haklarını Türk Dünyası Vakfına devretti. Bu devrin kanunsuz olduğu ve rahatsız edici bir devir olduğu da uzun süre kamuoyunda tartışıldı.

Vakfın Başkanı Nabi Avcı, yöneticileri içinde de bir dönem Eskişehir Valisi olan Güngör Azim Tuna vardı.

 

Yıllardır TDKB sürecinde mali sorulara cevap alamadığımız gibi ne yazık ki Vakfın da ne iş yaptığına ve mali yapısına dair hiç bir soruya cevap alamıyoruz.

Muhattabımız bu konuda Nabi Avcı ama ne yazık ki bu konuda sessiz kalmayı tercih ediyor.

 

Odunpazarı’nın en güzel noktalarından birinde kocaman bir vakıf binası var. Ne zaman görsem kapı duvar bomboş duruyor.

Vakıf ne iş yapıyor, neden sürekli kapalı bilmiyoruz.

Kaç çalışanı var, çalışanlar ne iş yapıyor haberimiz yok.

Bütçesi nedir, TDKB sürecinden kalan taşınmazlar, ihaleler, çay bahçeleri, stadyum alanı gibi birçok mesele nasıl, kimlerle, nerede hallediliyor bilgimiz yok.

 

Vakıfa destek veren kamu kurumu var mı? Vakıftan destek alan kişi ya da dernekler var mı tam bir muamma.

 

Ancak bu sessizlikten ötürü dedikodu, söylenti, çok garip ilişkilere dair söylemlere sıklıkla rastlıyoruz.

 

Ve bunları dillendirmek yerine muhataplarından bu konuda açıklama bekliyor, bilgi ve dedikodu kirliliğinin önüne geçmesini arzu ediyoruz.

 

 

 

DİPNOT : Bugün yeniden başladığım yazılarımı sıklıkla sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Zaman zaman ise boşluklar, diğer işler nedeniyle yazamadığım günler olabilir. Bu sebeple şimdiden sizlerin hoşgörüsüne sığınıyor ve desteğiniz için çok teşekkür ediyorum.

EN SON EKLENEN HABERLER

Pamukkale Üniversitesi 19 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek.

İstanbul Üniversitesi 11 öğretim elemanı alımı yapacak.

Gazi Üniversitesi 14 öğretim elemanı alımı gerçekleştirecek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ülkemiz temmuz ayı ihracat rakamlarını açıkladı. İhracattaki artış Eskişehir’in de ih...

Eskişehir’de bir vatandaşa ait park halindeki motosikletin direksiyon kilidini kırarak çalan şahıslar güvenlik kameralarına yansıdı....

CHP İl Başkan Yardımcısı Battal Uyar, LGS ve YKS sınavının açıklanmasının ardından yaptığı açıklamada eğitim sisteminin iflas ettiğini s...

Yukarı Çık