MİLLİ ARA YARAMAMIŞ

Şükrü Oytan Şükrü Oytan

Milli ara öncesi yenildiğimiz üç maç için “-Oynamadan kazanılmaz”-başlığını 3 kez  atmıştım    .Veeee.Demiştim ki…OYNAMADAN KAZANILMAZ…”- 3 -“ Şükrü OYTAN
Bu başlığı Adana Demir- Hatay maçları sonrası ardından Altınordu maçı hezimetiyle üçüncü kez kullanıyoruz.
Yazar Erich Maria REMARQUE 1.Dünya savaşını anlattığı romanının adını ”-Batı cephesinde yeni birşey yok”- koymuş..
Tam bizim üç haftalık aldığımız sonuçlar ve oynadığımız futbolun tanımına uyan bir başlık..

Ara sonrası çıktığımız  İstanbulspor maçının özellikle ilk yarısı futbolun oynanmadan kazanılmayacağını bir kez daha gösterdi.

NEDENLER

*-Öncelikle lig başından bu güne bu takımın savunma ve orta  saha probleminin büyük olduğunu defalarca belirtmiş ve örnek olarak bu hafta hariç 26 haftada28 atılan gole karşılık kalemizde 45 gol görmemizi belirtmiş ,olmayan orta sahanın savunmaya yük bindirdiğini, gollerdeki en büyük hatamızın savunmada mesafeleri  ve savunma dizilişini  doğru ayarlama yapamamamız    duruş ve diziliş hatalarından  ligin en fazla gol yiyen takımı olduğumuzu belirtmiş veee “-Fuat  Hocam derdimize bir çare  “- ezgisini bestelemiştik.

Ancaaakkk Milli ara sonrası yaranın tedavi edilmediğini  FB gençlerine karşı oynadığımız maçta  savunma arkasına atılan toplardan yine  4 gol ve İstanbulspor maçında yediğimiz  2 gol ve ilk yarı 4-13 de Ali DERE—14 de Eslem’in-74 de Cajiç’in  % 100 lük pozisyonlarını  tekrar yaşadık.

Demek ki arada bu ders iyi çalışılmamış..Aranın kıymetinim  tam  bilememişiz..

*-Sahaya sürülen 11 tercihinde yapılan hata skorun habercisiydi..Milinkoviç-Sissako kulübede orta saha ve hücum tatilde..Sakatlarsa kulübede 45 dakikada mı iyileştiler.?

İlk yarı Mehmet Feyzi tam bir yol geçen hanıydı.Ali DEREnin  her ziyaretine buyur dendi,2 gol ve 2 pozisyon sol kanattan geldi .Sayın ÇAPA bu boşluğu ya göremedi gördüyse tıkama tedbiri almadı alamadı.76 daki değişiklik için vakit çok geçti Mevlüt kulübede küflendi..

*Bizde takım oyunu hak getire.İstanbulspor ise  maç boyunca toplu hücum toplu  savunma,topla hızlı çıkış,takımda kimin ne yapacağını iyi bilen  boş şaha yaratma,sahayı tam kullanma  ,rakibe alan bırakmama ön ve orta sahada bıktırıcı pres,baskı ve toplu rakibi örme yoluyla bize oyun kurdurmadılar,bu yolla bizi pas hatası ve top kaybına ittiler başarılı da oldular..Kısacası onlar futbolun gereklerini yaptılar.Total futbolu hazım etmişler.15 Mart’ta göreve gelen 34 yaşında genç  yeni Teknik  Direktör Fırat GÜL Milli arada takıma çok şey vermiş son beş haftada iki puan toplayabilen takımı toparlamış..

TESELLİ

*-Öncelikle ikinci yarı hatadan dönüldü sahadaki 11 farkı ortaya çıktı oyuna denge geldi pozisyonlar üretildi..

* “-İkinci yarı çok iyiydik golü de  bulduk ancak  kaleci Alperen’i geçemedik”- denebilir,teselli bulunabilir..Hatta sakatımız çok Sezgin-Ferhat-Kıvanç yoklardı da denebilir.

 İkinci yarıda rakibin oyunu yarı sahada ve  yer yer 40 m.de kabul ederek orta sahasını savunmaya yakın tutup önde İbrahim Halil ile baskı kurarak skor ve zamana oynamaları, bizim topla oynamamıza izin vermeleri bize yaradı.51 ve 55 de Emre’nin 65 de Milinkoviç’in şutunda Alperen  gole izin vermezken 74 de Cajiç’’in altı pastan vurduğu gollük şutu Melih önledi.

*-Organize olamadık top kaybı ve pas hatalarımız  fazlaydı,bunun nedeni rakibin takım savunma anlayışıydı,gol bölgelerinde  golü  ferdi özellikler de   Emre-Milinkoviç—Jessi de aradık,onlara yapılan yakın markaj işimizi bozdu.

SONUÇ

Kısacası puan ve puanlar alabileceğimiz bir maçtan eli boş döndük. Cumartesi Osmanlı maçı kalan haftalar için yol rehberimiz olacak..Sonrası…Sonrası tam bir var olma savaşı.İçeride  .Elazığ-Afyon-Adana maçlarında 9 puan çıkaramazsak dizlerimizi vura vura morartır,ağıtlar besteleriz..

Sayın ÇAPA son basın toplantısın da “- Ligin son iki haftasına Eskişehirspor çok rahat girecektir,ben zirveyi de gördüm dibi de “- demişti.

Aman hocam zirveden vaz geçtik dibi görmeyelim..

Ünlü felsefeci Michel de  Montaine 16.Yüz Yılda yazdığı Denemeler  yapıtında “-Hiç kimse içine inmeyi istemez”- diyor.Sene 2019   alışkanlık sürüyor..

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi Araştırma Görevlisi alacak

İstinye Üniversitesi 38 Akademik Personel alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı 19.940 Sözleşmeli Öğretmen alacak.

Fırat Üniversitesi 112 Sözleşmeli Sağlık Personeli alacak.

Sağlık Bakanlığı uzman tabip, tabip, uzman diş tabibi, diş tabibi ve eczacı istihdam ilanı yayınladı.

Altınbaş Üniversitesi  çeşitli fakülte ve programlarda görevlendirilmek üzere 21 Öğretim Üyesi alacak. ...

Yukarı Çık