DÖNÜŞ BİLETLERİ ŞİRKETTEN!

İrem GÜNER İrem GÜNER

İndirimler, promosyonlu ürünler, çekilişler…

Hepimiz seviyoruz bunları öyle değil mi?

Özel günlerde yapılan kampanyalara nasıl da saldırıyoruz ama. Yadırgamıyorum bende yapıyorum. Günümüz yaşam stili bu şekilde ne de olsa!

Yalnız gündemde öyle bir kampanya haberi var ki; çok beğeneceksiniz eminim. Gidiş biletini alınca, dönüş şirketten! Tabi yol baya uzun, varış noktası farklı; MARS!

Yeni yaşam alanları için sessiz ve derinden çalışmalar sürüyor. Birileri gitmek için ciddi çaba sarf ediyor; filmlerdeki gibi. Belki de bizim bilmediğimiz daha neler neler yapılıyor. Bu yolculuk fikrinin arkasında da Elon Musk var. SpaceX şirketinin kurucusu Musk; insanlı uçuş planladıkları Mars için ücretleri açıkladı. “SpaceX Dünya’nın en popüler şirketleri arasında yer alınca her yeni söylem olay oluyor.”

GİDİŞ BİLETİ 500 BİN DOLAR!!! Gidiş ücretini toplamayı başarırsak eğer dönüşü şirket karşılayacak. Tabi gidipte dönmemek var mı orası da şüpheli.

Takipçilerini konu hakkında bilgilendiren Elon Musk, Mars'a gidiş biletinin ilerleyen zamanlarda 100 Bin Dolara kadar inebileceğini de ifade etti. Musk; gitmek için hevesli olan kişilerin Dünya üzerindeki mal varlıklarını gözden çıkaracağına emin. Kendisinin de Mars’a yerleşme ihtimalinin %70 olduğunu her fırsatta vurguluyor. Bu amaç uğruna çok çalıştığı kesin ve yolculuk için sağlam, büyük roketler hazırlanıyor. Hatırlarsanız geçen sene Falcon Heavy fırlatılmıştı, üzerinden bir sene geçerken şimdi de Mars yolculuğunun ücretleri açıklanıyor ve gelişmeler çok hızlı ilerliyor.

Bu 500 Bin Dolar ile ilgili atladığımız bir nokta var. Yol uzun, maliyetler yüksek, gidilecek yerde yaşam yok ve her şey için özel ekipmana ihtiyaç var. Açıklanan rakam 1 Milyon Kişinin Mars yolculuğu için başvuru yapma ihtimaliyle hesaplanmış. Ne kadar çok başvuru, o kadar çok gelir demek ki; bu sayede kişi başı ücretler düşüş gösteriyor.

Ütopya dediğinizin farkındayım ama bugüne kadar ne çok şeye şahit olduk. Hiç birine olur gözüyle bakmamıştık! 

Mars’ta ya da başka bir gezegende yaşamak için tüm imkânlar sağlandığında dahi, insanların kendi kendilerine yetebilir, üretebilir ve koloni şeklinde yaşamaya adapte olabilmeleri içinde ciddi zaman ve bütçe gerekecek. Zaten Musk’da konuşmasının bir kısmında maliyetleri düşürücü çalışmaların da yapılması gerektiğine dikkat çekmişti. NASA da bu hayalin ulusal bir birliktelikle gerçekleşebileceğine dikkat çekiyor.

SpaceX’in 2005 yılından bu yana geliştirilmekte olan BFR (Big Falcon Rocket) roketinin görev yapacağı, hayal edilen uçuşta; Raptor motorlarından güç alınacak. Saatte 100 Bin Kilometrenin üzerinde bir hıza ulaşabilen roket, 55 Milyon Kilometre uzaklığındaki Mars’a 100 günden daha kısa bir süre içerisinde ulaşmış olacak.

İlk insanlı Mars yolculuğu için planlanan tarih 2022 yılı, aksamalar ile bu tarihin 2024'e çekilebileceği bilgisi de var. Roketin yakıt içeriği; sıvılaştırılmış metan ve oksijenden oluşacak. Ayrıca kullanılacak roket; Sovyet yapımı RD-270 roketlerinden de izler taşıyor. 2023 yılında ilk kez fırlatılması planlanan BFR, daha önce benzeri görülmemiş bir büyüklüğe ve kapasiteye sahip.

Sonuç olarak gerekli olan her şey hazır olduğunda ve biz gidiş biletinin ücretini ödemeyi başardığımızda, Dönüş Biletleri hediye!

Gitmeye var mısınız o halde?

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık