YETİŞ, ROBOT!!!

İrem GÜNER İrem GÜNER

Kendimden hatırlıyorum da; yarıyıl tatilinin çoğunu ödev yaparak geçiriyordum. Hele ki kitap özeti ödevleri beni benden alıyordu. Zaten vaktizamanında yazılmış bir kitabı, kısaltarak yeniden kendi cümlelerimizle deftere yazmak tam bir işkenceydi. Okul açılıp da ödevimi okuduğumda, öğretmenin bana; “bu uzun olmuş” demesiyle hüsranım zirveye taşınmıştı.

Evet, kabul ediyorum yaptığımız onca ödev illaki bir işe yaramıştır; cümlelerimiz gelişmiş, matematiğimiz ilerlemiştir.

Şimdi ise durum daha da farklı.

 

Aynı sistemi teknoloji çocuklarına dayatmak mümkün değil. Bizim dönemimize göre epeyce azalan ödevler bile, yeni nesile fazla gelebiliyor. Çünkü aynı matematik işleminin ödevlerini tekrar tekrar yapmayı mantıksız buluyorlar. Onlar yerine hesap yapabilen bilgisayarlar var mı? Var.

 

Hem de çok ileri boyutluları!!! Onlar kodlama öğrenmek, robot yapmak ve işlerini de robotlara yaptırmak istiyorlar. Başka bir öğrenme şekline çoktan geçmiş durumdayız. Bir noktaya kadar dersler, ödevler kabulüm ama eski düzen mantığında hareket etme gayret ve isteğinde olan eğitimciler kaybetmek üzereler. Sadece bizim ülkemiz diye söylemiyorum, son dönemlerde teknolojinin kalbinin attığı Çin’de de durum böyle.

 

Çin’in Cıciang eyaletinde yaşayan bir öğrencinin, ev ödevlerini satın aldığı bir robota yazdırması sosyal medyada ülkenin gündemine oturdu. Öncelikle bir öğrencinin teknolojiyi kendi çıkarları için kullanmayı düşünüp, harekete geçmesi gelecek için değişik ipuçları veriyor. Takdir edersiniz, etmezsiniz bilemem ama “ödev, sınav düzeni” çocukları artık başka arayışlara itmiş durumda.

 

Bizlerde isyan ediyorduk ama bu kadar cesur değildik belki de, ya da teknoloji yoktu ondan galiba!

 

Çin’de yayın yapan “South China Morning Post” gazetesine göre, ülkenin Cıciang eyaletinde bulunan Hangcou şehrinde okuyan bir kız öğrenci, Bahar Bayramı’nda yaklaşık 625 TL vererek bir robot satın aldı. “Artık ne kadar tükendiyse ödevlerden harçlıklarını gözden çıkartmış ve robotu almış.”

 

Genç kızın aldığı robotun özelliği ise; insan yazısını taklit etmesi ve yazma işlemini hatasız olarak tamamlaması. Genç kızın ailesinden gizli olarak aldığı robotu ise annesi ortaya çıkartmış. Kızın annesi Cang, kızının bir haftalık tatil için verilen bütün ödevleri çok kısa sürede ve hatasız olarak tamamlamasından şüphelenmiş. Anneler bilirler diye boşuna söylememişler, Teknoloji Dünyası’nın anneleri de çok tehlikeli!

 

Kızının odasını temizlerken üzerinde “tüm el yazılarını taklit edebilir” yazılı robotu bulan anne, robotu parçalamış. Daha sonra ise bu olayı sosyal medyada paylaşmayı da ihmal etmemiş. Çin’in yaygın sosyal platformu olan Weibo’da olayı paylaşarak, teknolojiye isyan etmiş. “Tüm ev ödevlerini yapabilir ama sınavlarda da yardım edebilir mi?” cümlesiyle durumu paylaşmış.

 

Paylaşım tam 13 milyon görüntülenme almış ve 3 bin defa paylaşılmış bile. Robota olan ilgi de artış gösteriyor haliyle. Reklamın iyisi kötüsü olmaz.  Yapılan yorumlar ise iki ana gruba ayrılıyor. Birinci grupta öğrencilerin tekdüze, sıkıcı ve ağır yüklere katlanması yerine eğitimde reform yapılmasını ve yaratıcı ödevler verilmesini isteyenler var. Hatta robotu parçalayan anneye karşıda Teknoloji Düşmanı söylemleri başlamış. İkinci grupta ise öğrencinin bu yaşta böyle bir robot kullanmasının yanlış olduğunu savunan kişiler bulunuyor.

 

Bizde bu olay yaşansaydı nasıl olurdu? Merak ediyorum çok. Ama eminim ki Çinli anne üzerinden kendisini özleştirip, taraf olanlarımız vardır aramızda. Destekçi öğrencilerin seslerini duyar gibiyim, maalesef robot gelene kadar ödevlere devam…

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık