NEDEN BU SORULARA CEVAP VERİLMİYOR?

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Bugüne kadar Türk Dünyası Kültür Başkenti ile ilgili emin olun belki de yüzlerce kez yazıldı, çizildi, bazı sorular soruldu.

Hadi bazıları gözden kaçtı diyelim ama yüzlerce yazı içinde hepsi mi tesadüfen gözden kaçtı, görülmedi, cevap verme ihtiyacı duyulmadı?

Biliyoruz ki şimdi haber ve kamuoyu takibi yapan profesyonel şirketler var ve hemen her siyasetçi bu şirketlerden günlük raporlar alıyorlar.

Herhangi bir yazılı ya da görsel mecrada kişinin ismi dahi geçse o haberi ayırıp ilgili isme rapor olarak yolluyorlar. Yani bırakın hepsini bir tanesinin bile gözden kaçma, atlanma şansı yok.

Ama niye, neden, niçin bilemiyorum, tek bir satır cevap verilmiyor.

Oysa cevabı istenen sorular son derece basit, son derece net ve hesap kitap ile ilgili sorulardan ibaret.

Biliyorsunuz Eskişehir  2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. 1,5 sene boyunca çeşitli bütçeler aktarıldı ve faaliyetler TDKB Ajansı tarafından yürütüldü.

Bu süreçte kanun ile ajansın ve harcamaların, satın almaların denetimsiz gerçekleşmesi sağlandı.

Yani kimse ajansa hesap soramayacak ve denetleyemeyecek dendi.

Kimileri Ajansın bu konuda 700 milyon TL kimileri ise 400- 500 milyon TL bütçesi olduğunu iddia etti.

Ancak bu bütçe gerçekte kaç TL kimse çıkıp güncel rakamı söylemediği için bir türlü söz konusun rakamın ne olduğunu netleştiremedik.

Ortada büyük bir bütçe var ise illa ki bir hesap kitap kaydı vardır değil mi?

Söz konusu para ile ne yapıldı, nerelere harcandı, hangi işlere ne kadar para aktarıldı, kimlere ödeme yapıldığını öğrenmek istemek son derece normal, hakkımız olan bir şey değil mi?

Sonuçta bu bütçede bizim vergilerimizden oluşan bazı kaynakların aktarımı ile oluşturuldu. Hiçbir AKP’li kendi cebinden vermedi bu bütçenin parasını.

Peki, tekrar altını çizip sormak istiyorum. Bu paraya ve yapılan harcamalara dair neden birisi, birileri çıkıp tek satır açıklama yapmıyor? Neden bu sorular ilgilileri tarafından ısrarla görmezden geliniyor.

Sorularımız bitmedi devamı da var

Mesela Ajans görev süresi bitince elindeki bütçe ile taşınmazları, demirbaşları yani aklınıza gelen tüm varlıklarını Türk Dünyası Kültür Başkenti Vakfına devretti.

Vakfın Başkanı şu an AKP Milletvekili olan Nabi Avcı, mütevelli heyetinde ise şu an merkez valiliğine çekilen Güngör Azim Tuna var.

Ben sayın Nabı Avcı’ya sormak istiyorum. Gözünden kaçmasın diye direk Nabi Avcı ismini ayrı olarak yazmak istiyorum.

Vakfa devredilen bütçe nedir? Vakfın taşınmazlardan elde ettiği gelirin bugüne kadar ki toplamı nedir? Toplam bütçe hangi işler için harcandı? Taşınmazların verildiği ihaleleri kimler aldı?

Gerek TDKB süreci gerek ise gelirler vakfa devrolduktan sonra hangi derneklere bağış yapıldı mı?

Derneklere ve platformlara bağış yapıldıysa hangi gerekçeyle ne kadar yapıldı?

Mesela Volkan Doğan’ın Başkanı olduğu Odunpazarı Dernekler Platformuna bağış yapıldı mı? Yapıldıysa hangi gerekçe ile ve ne kadar yapıldı?

Başkentlik süreci ve vakıf döneminde organizasyon işlerini hangi şirketler gerçekleştirdi. Bu şirketler içinde AKP’nin aday isimlerine yakın veya akrabalık ilişkisi olan şirketler var mı? Direk ya da taşeron olarak bu şirketlere iş verildiği iddiaları doğru mu?

Neden ısrarla sorulan bu sorulara cevap verilmiyor? Bu sorularla ilgili iddiaların aslı yoksa neden iki satır açıklama yapılmıyor?

Pek sanmıyorum ama bir kez daha cevap alabiliriz umuduyla yazmak, sormak istedim. Bakalım dikkate alınacak mı?

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul Kültür Üniversitesi 18 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi kadrosuna Temizlik Görevlisi a...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü 55 Sürekli İşçi alımı yapacak.

Sokak hayvanlarını beslemek için gittiği köyde kendisinden rahatsız olan mahalle sakinleri tarafından darp edilen hayvanseverin çen...

Eskişehir sanayinin gelişmesine ve yüksek teknoloji ürün üretimine yönlendirilmesi amacıyla hizmet veren Eskişehir Teknoloji ...

Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak’ın ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başla...

Yukarı Çık