AKP İÇİNDEN ÇIKAN SESLER DURUMU ÖZETLİYOR

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Uzun zamandır yazıyor, çiziyor, söylüyoruz. AKP Aday seçimlerinde yanlış bir iş yaptı.

Hem tercih edilen aday isimleri, hem tercih edildikleri kulvar hem de aday belirleme şekli AKP’de nicedir sürüp giden huzursuzluğu hepten ayyuka çıkardı. Düne kadar dar bir alanda, dışarıya taşmadan yaşanan tartışmalar bugün ulu orta, her mecrada ve sıklıkla karşımıza çıkar oldu.

Aslında aylar öncesinden uyardık, işaret ettik, görünen köy kılavuz istemez dedik ama nafile, bizim uyarılarımızı bile “aman, bizden korkuyorlar, üfürüyorlar” diye kendi lehlerine kullanan kraldan çok kralcı olanlar inanın adaylardan daha çok sorumludur ve 31 Mart’ta yaşanacak tablonun hesabını onlar ödemelidir.

Sıradan bir insan olarak hem sokakta dolaşıyor, hem farklı siyasi görüşten insanlarla oturup sohbet ediyor hem de Eskişehir gündemini ve yaşananları sıkı sıkıya takip ediyorum. Elbette siyaset yaptığım dönemden görüşlerimiz ayrı olsa bile gönül bağımızın güçlü olduğu AKP’li dostlarımız da var. Eskiden partide aktif bir şekilde görev yapmış, belediye de üst düzey bürokrat olmuş hatta AKP’nin kuruluşundan bu yana sevilen sayılan, meclis üyeliği yapmış arkadaşlarım da var.

İnanın  31 Mart seçimlerine giden süreçte partileri adına benden daha umutsuzlar. Rekabet etmek bir yana çok ağır bir hezimetin kaçınılmaz olduğunu söylemekten sakınmıyorlar bile.

AKP’nin milletvekilleri birbiriyle kavga içinde ve bir araya dahi gelmiyor. AKP’nin adayları birbirileri ile bir araya gelmekten kaçınıyor, çok elzem olmadıkça aynı fotoğraf karesine bile girmiyorlar.

Teşkilat zaten paramparça oldu. Hele ki İbrahim Yılmaz Kaynarca’nın adaylıktan geri çektirilip yerine Hasan Tuç’un aday yapılması, aslında Hasan Tuç çok sevilen bir isim olmasına rağmen parti tabanında infial yarattı.

Genel seçimlerde başta Dündar Ünlü olmak üzere adeta taça atılmış, birilerinin rahat rahat oyun kurayım diye dışarıda bırakmaya çalıştığı sevilen isimler. Nabi Avcı ile Harun Karacan arasındaki gizli taht savaşları ve adayların parti içindeki karşılıkları süreci onarılmaz bir hale getirdi.

Bir de adayların seçim sürecindeki performansları ve pek inandırıcı gelmeyen vaatlerinde ısrar etmesi beklentileri tamamen değiştirdi ve AKP seçmenini umutsuzlaştırdı.

Bakın AKP’nin Tepebaşı Belediye Başkanlığı yapmış önemli ismi Tacettin Sarıoğlu bile Burhan Sakallı’nın teknik olarak yetersiz, Volkan Doğan’ın amatör, Hasan Tuç’un nispeten daha doğru bir tercih olsa da Kaynarca’ya yapılan hareketin sıkıntı yarattığını açık açık ifade ediyor.

Vaatlerin kanuna aykırı olduğunu, asfalt parası almamanın dahi mümkün olmadığını 5 sene Belediye Başkanlığı yapmış bir AKP’li söylüyor.

Sarıoğlu ile sınırlı değil. Parti’nin geçmişten bu yana hatırı sayılır isimlerinin çoğu aynı şeyden şikâyetçi. Birilerinin partili gibi davranmadığını, fazla tecrübesiz olmasına rağmen çok yüksekten uçtuğunu ve akıl aldığı isimlerin yanlış yönlendirmeler yaptığını düşünüyor.

Birilerinin parti üstünde hatta Büyükşehir adayından bile üstte bir tavırda, üstelik yaşam tarzı, harcamaları ile ilgili bazı söylemlerin de imalı bir şekilde dile getirildiğini duymayan kalmadı.

Daha önce belirtmiştim, popülist politikalar ters teper diye de uyarmıştım ama bugün aynı alışkanlık devam ettiği için adayların vaatlerine sosyal medyada dahi nasıl yorumlar geldiği aşikar.

Hele ki MHP’ye gönül verenlerin, yani tabandaki partililerin emir gibi AKP’ye mecburen oy vereceklermiş gibi davranılması da cabası.

Özetle AKP’de adaylar belirlenmeden dahi ayyuka çıkmış olan gerginlik şu ara seçime de yansımış durumda. Şehri dizayn etmeye çalışanlar kendilerine bile çeki düzen veremedi. 2 ay önceki kadar iddialı bile olamayan İktidar partisinde 19 Şubat’ta adaylıktan çekilen isim olur mu diye dedikodular bile başladıysa söyleyecek çok da fazla söz kalmamıştır.

Bir kez daha altını çiziyorum, bir yere not alınsın. 31 Mart sonuçlarının sorumlusu adaylar değil onları tercih edenler ve gerçekleri görmeyerek değiştireceğine inanan kraldan çok kralcılardır.

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul Kültür Üniversitesi 18 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi kadrosuna Temizlik Görevlisi a...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü 55 Sürekli İşçi alımı yapacak.

Sokak hayvanlarını beslemek için gittiği köyde kendisinden rahatsız olan mahalle sakinleri tarafından darp edilen hayvanseverin çen...

Eskişehir sanayinin gelişmesine ve yüksek teknoloji ürün üretimine yönlendirilmesi amacıyla hizmet veren Eskişehir Teknoloji ...

Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak’ın ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başla...

Yukarı Çık