AKP BELEDİYE BAŞKANLARI’NIN KAÇ YIL GARANTİSİ VAR?

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

Melih Gökçek, Recep Altepe, Nurullah Şahan, Ahmet Edip Uğur, Faruk Akdoğan, Hasan Ünver, Kadir Topbaş… Listeye daha başka isimlerde ekleyebiliriz.

Bu isimler kim biliyor musunuz? Neden yan yana yazdım.

Bazıları daha tanıdık olan bu isimler AKP’nin İstanbul, Bursa, Ankara, Niğde gibi şehirlerde Belediye Başkanı olarak görev yapıyordu.

 Ancak istifa ettirildiler. Bakın istifa ettiler demiyorum, açık ve net bir şekilde istifa etmeleri istendi ve istifa ettirildiler.

Gerekçe metal yorgunluğu dendi ama bu gerekçe kaç kişiyi tatmin etti bilemiyoruz. Ancak AKP kendi belediye başkanlarının 5 yıllık görev süresini doldurmasına müsaade etmedi.

Yani Ankara ne zaman, ne isterse Belediye Başkanları o isteği yerine getirmeye mecburdur.

AKP İl Başkanı Zihni Çalışkan geçtiğimiz günlerde AKP Adaylarının Ankara’da Bakanların başını ağrıtacak seviyede olduğunu söyleyince aklıma istifa ettirilen bu isimler geldi.

Dedim ki kendi kendime o başları çok ağrıtmasınlar, bırakın Belediye Başkanlığını eldeki adaylıktan da istifa ettirilirler maazallah. Söylemlere biraz dikkat etmeli.

 

AKP Adayları Har Vurup, Harman Savuruyor

 

Milli Piyango ya da Sayısal Loto oynamışlığınız var ise hepiniz iyi bilirsiniz.

Bilet ya da kuponu aldıktan sonra türlü türlü hayallere dalarız. Evler, arabalar, yatlar, tatiller derken haybeden gelen parayı nasıl savuracağımızı bilemeyiz.

Yanımızda birileri var ise ve bize abi bizi de görürsün değil mi dediğinde aslan kesiliriz. Tabi ki görürüm, büyük ikramiye çıksın sana bir ev alacağım, şu kadar para vereceğim diye kimseyi reddetmeden, saçar dökeriz.

Çünkü o parayı kazanma ihtimalimiz çok düşüktür. Çünkü gerçekten bize çıkacağına inanmıyoruzdur. Bu yüzden rahat rahat harcar ve sonunu düşünmeyiz. Çünkü kaybedecek bir şeyimiz yoktur.

Özellikle yılbaşı ikramiyesinin olduğu dönemlerde vatandaşa sık sık mikrofon uzatılır. İkramiye kazanırsanız ne yaparsınız diye. Yaklaşık 20 yıldır cevaplar hep aynıdır. Hayır kurumlarına bağış yaparım, şuna destek olurum diye son derece paylaşımcı ve insani cevaplar duyarız. Ancak 20 yıldır ikramiye çıkmış bir ismin o paradan hayır kurumlarına bağış yaptığına da denk düşmedik henüz.

Çünkü elde olmayı harcamak kolay, henüz sorumluluğunu üstüme almadığımız bir iş hakkında konuşmak son derece basit ve nasıl olsa bizim kazanamayacağımız bir ikramiye’yi har vurup harman savurmak bize eksi yazmaz.

Aslında o para bize çıksın, akrabalarımıza bile söylemeden, kimseye çaktırmadan şunu yaparım diye içten içten hayaller kurduğumuzu da eklemeliyim.

Seçim döneminde AKP adaylarının vaatlerini, söylemlerini duydukça aklıma bu piyango süreçleri geliyor ister istemez.

Şu parayı geri vereceğim, bu iş ücretsiz olacak, şuraya şunu yapacağım, burada 10 bin kişi çalışacak gibi vaatler sayısal ya da piyango bileti oynayan birinin tavrıyla hemen hemen aynı düzlemde.

Nasıl olsa kazanamayız, bize çıkmaz diyerek kolayca har vurup, harman savuruyorlar. Nasıl olsa AKP’de yıllardır benzeri söylemlerle ekonomiyi şahlandırıyoruz diye 11 seçim kazandı ve değişen bir şey olmadığı için seçilsem bile çok rahatsız olmam diye düşünüyorlar sanırım.

Ama CHP Adayları nasıl olsa göreve devam edeceğim, yapamayacağım şeylerin sözünü veripte mahcup olmayım, bugünün yarını da var, bu ülkede seçim bitmez diyerek üzerlerindeki sorumluluğun bilinciyle hareket ediyorlar.

Yoksa çok mu zor bol keseden atmak, sözler vermek, anahtarlar dağıtmak, vaat etmek.

Dile kolay olduğu için çıkar Büyükerşen 5 bin kişiye iş imkanı der, Kazım Kurt Odunpazarı’na 8 milyon turist gelecek, 1 milyar dolar katma değer sağlayacağız, Ahmet Ataç Kızılinlere 18 tane 5 yıldızlı termal otel yapacağız der geçer.

Ama demiyorlar. Çünkü geleceği düşünerek, sorumluluk bilinciyle hareket ediyor, kimseyi umutlandırmıyorlar.

AKP Adayları hiç yapılmamış yepyeni şeyler vaat edeceklerine, var olan ve yıllardır yerine getirilemeyen sözler hakkında konuşmalıdır.

YHT yer altı hattını neden Enveriye’den çıkaramadıklarını, 500 metre tünel için 6 sene şehir trafiğini felç ettiklerini.

Eski Stadyum arazisini neden Büyükşehir’e vermeyip, TDKB Vakfı üzerinden işletmeye açacaklarını.

YHT üstündeki alanı Tepebaşı Belediyesi’ne vereyip, neden 1 senede 3 tadilat yaptıklarını.

Şehir Hastanesi’ni neden Şehir Dışı’na yaparak insanlara çile çektirdiklerini.

Kızılinler’in Sakallı döneminden beri neden tek bir adım bile ilerlemeden gündemden çıktığını.

Eskişehir’de uçak seferlerinin neden yapılmadığını, yolcu garantili Zafer Havalimanı yapıldığı için cezayı neden Eskişehir’in ödediğini.

Sarıcakaya’dan geçecek Karadeniz yolunun akıbetini, her ay birilerinin öldüğü Alpu yolunda 2 sene önce verdikleri sözleri, Güney Çevreyolu’nun durumunu bir anlatsınlar.

Hükümet imkanıyla Eskişehir’in altında su var diyerek 6 senede 2 km tünel açamayanlar, Belediye imkanları ile Eskişehir merkezine alt geçitleri nasıl kuracaklarını da izah etsinler hele.

2 Kıytırık park diye yıllarca Sazova ve Kentpark’ı eleştirip, durmadan millet bahçesi sözü vermenin sebebini bir açıklasınlar.

Asfalt katılım payını yüzde 1’den yüzde 2’ye çıkaran AKP’nin temsilcileri, şimdi asfalt parası üzerinden neyin primini yapmaya çalışıyorlar, önce şu artışa imza atan partililerine birkaç söz söylesinler.

Cemevleri ibadethane statüsünde sayılmalı diye karar alanlara soruşturma açanlar şimdi neden Zülfikar dağıtıyor onu bi desinler önce.

Sonra bol keseden, ayakları yerden kesercesine atar tutarlar kendileri bilir. Ama önce önceki dönemde atılanları bir tutsunlar. Sonra yenilerini dinleriz değil mi?

EN SON EKLENEN HABERLER

Sarıcakaya yolu Muttalip Mahallesi çıkışında 2 yıl önce başlatılan yol çalışmasının 1 yıl önce durdurulması sonucu yolun tehli...

Eskişehir Endüstri Fuarı’yla eş zamanlı olarak düzenlenen İkili İş Görüşmelerinde 4 günde toplam 633 kez toplantı ger&c...

Korona virüs salgını nedeniyle uzun süre eve kapanan ve bu zamanı değerlendirmek isteyen 18 yaşındaki Halid Yıldırım, 6 ayda “robot k&...

Özel EOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından Bisiklet Dostluğu’nun katkılarıyla “Sağlığa Pedalla Bisiklet Turu” etkinl...

Kullanılmayan bir eve yıldırım düşmesi sonucu çıkan yangın, itfaiye ekiplerince söndürüldü.

Bir araç sürücüsünün, yola atlayan köpeği ezmemek için ani fren yapması sonucu meydana gelen ve 3 otomobil...

Yukarı Çık