BİR VARMIŞ, BİR YOK’MUŞ

Hakkı Yılmaz Hakkı Yılmaz
Hakkı Yılmaz'la Açık Açık

AKP Adayları ve teşkilatı bugünlerde fazlaca endişeli bir ruh hali sergiliyor. Zira üst üste anketler yapmalarına rağmen kendi anketlerinde, saha çalışmalarında, sosyal medya izlenimleri de dahil hedefledikleri, arzu ettikleri tablonun çok uzağındalar.

Aday belirleme süreci, teşkilatı paramparça yapan aday tercihleri, seçim vaatleri, projeler, söylemler kısacası tüm çalışması CHP’nin ve adaylarının üzerinden gidiyor.

Özgün, yeni, orijinal, Eskişehir insanı için daha makbul olan pozitif seçim çalışmasının çok uzağındalar.

Mesela Burhan Sakallı’nın tüm vaatleri ya Büyükerşen’in yaptığı başarılı işleri daha ucuza veya bedavaya sunmak üzerine ya da ayakları yere basmayan, çok inandırıcı olmayan vaatler.

Senfoni Orkestrasına kurulduğu günden bu yana gereksiz gibi davranan bir partinin şimdi senfoni, opera, tiyatro bedava olacak demesi kadar şehrin orkestra şefi olacağım demesi de ilginç değil mi?

Kendi partisinde bir araya gelemeyen, süreci yönetemeyen, işbirliği yapamayanların şehre kavgasız, huzurlu, ortak çalışma vaadi ne kadar inandırıcı olur düşünmüyorlar mı?

Peki ya CHP Adaylarının Eskişehir’in güzellemeleri üzerine kurulu Eskişehir’de Huzur, Coşku, Mutluluk VAR diye farklı farklı tanımlamalar yapan afişlerine karşı AKP’nin stratejik çalışması ne? Dikkatinizi çekti mi?

Yine özgün bir çalışma yapmak yerine CHP’ye cevap yetiştirme derdine düşülmüş, iktidarın kim olduğunu açıkça belirten ve özgünlükten uzak bir suçlama kampanyası.

Ayakları yere basa yeni bir proje, hizmet, söylem Var mı? Yok.

İşleri güçleri CHP adaylarına karşı bir şeyler söylemek, laf yetiştirmek üzerine düzenlenmiş, profesyonellikte uzak bir seçim çalışması.

Bu kadar parası, bütçesi, profesyonel çalışma imkânı olan bir partinin Eskişehir’de böyle amatör bir iş çıkartması gerçekten düşündürücü bir şey. Bunların ters teptiği, karşılık bulmak bir yana aksine oy kaybettirdiğini anlamak için AKP herhalde birkaç anket daha yaptırmalı.

Yoksa dün buradayım Var’ım diyenler bir bakacak yalnız kalmışlar, etraflarında o kalabalıktan hiç kimse Yok.

 

DSP Sol oyları mı bölecek?

Her yolu deneyen, tribüne oynayacağım derken şekilden şekle girenler şimdi de DSP üzerinden sol oyları parçalarım umuduyla hareket etme kararı almışlar. Sanırım onlar DSP’yi hala sosyal demokrat bir parti zannediyor. Gerçi DSP yönetimi de kendini solcu olarak değerlendiriyor ama kusura bakmasınlar DSP’nin Eskişehir’de izlediği politika AKP’den farksız değil. Bugüne kadar özellikle son birkaç senedir DSP adına yapılan her açıklama CHP adaylarına yönelik sert eleştiriler içerdi. Merkezi siyasete pek değinilmediği gibi AKP’ye dair en ufak eleştirilerine tanık olamadım. Ülke güllük gülistanlık Eskişehir ise tam tersi gibi bir hali ruhiye içinde davrandılar. Alınmasınlar ama düne kadar Ecevit’in kurduğu bir parti olduğu için büyük saygı duyduğum DSP bugün emanetine sahip çıkamamış ve adeta Sol’dan sağa yanaşmış, ilkelerini hiçe saymış bir partiye dönüştü.

İleride yöneticileri değişir ve belki özüne döner ama mevcut koşullarda bunu sağlaması pek mümkün durmuyor.

Bu yüzden bir umutla DSP’yi düne kadar ağızına almayanlar da bugün göklere çıkartmak için boşa uğraşmasınlar. Çünkü DSP bugün zaten pek iddialı bir parti olmadığı gibi birilerinden oy götürecekse bu ancak AKP olur. Yani Hoca Nasrettin gibi bindiği dalı kesenlerden olmayın.

 

Popülist Politika Nedir?

MHP’liler ve ülkücülerin oylarını alayım diye Merhum Arparslan Türkeş’in adının verileceği bir park sözü ver

Saadet Partililer’in oylarını almak için Merhum Necmettin Erbakan’ın adının verileceği bir Kültür Merkezi sözü ver.

DSP’lilerin gönlünü alayım, oyuna talip olayım diye Merhum Bülent Ecevit adına bir Botanik Bahçesi sözü ver.

CHP’lileri etkilemek ve aklını çelmek için Mustafa Kemal Atatürk fotoğraflı bir hediye dağıt.

Aleviler’e sizlerleyim mesajı vermek için üstünde adının yazdığı Zülfikar dağıtımı yap.

Sarı çizme ve işçi yeleği çalışıyor imajı verecek fotoğraf servis et.

Sürekli herkesin hakkını koruyacağım demeyi unutma, Sağcı ve muhafazakâr değil sosyal demokrat gibi davran. Özgürlüklerden, adaletten, cumhuriyet değerlerinden sık sık söz etmeyi unutma.

Cemaat ve Tarikatları çaktırmadan ziyaret et, onlara çeşitli vaatlerde bulun.

Şehrin takımına seçildikten sonra destek olacağız diye vaatlerde bulun.

STK’lara bina, salon, maddi destek sözleri vererek, işbirliği yapacağız sözü ver.

Daha sıralanıp gidilebilir. Ancak sürekli dile getirdiğimiz popülist politika yapacaksanız mutlaka bu tür davranışlar, söz ve vaatlerde bulunmanız gerekebilir. Nasıl olsa yerli otomobil 2015’te yollarda denilen ama 2019’da aynı söz 2022 diye güncellenen bir ülkede yaşıyoruz. Çabuk unutuyor ve peşine düşmüyoruz. Ha Eskişehir o yüzden Türkiye’den farklı, seçmen yapısı, duruşu daha özel diyebilirsiniz. Onu da 31 Mart’ta teyit ederiz olur mu?

 

EN SON EKLENEN HABERLER

İstanbul Kültür Üniversitesi 18 Öğretim Üyesi alımı gerçekleştirecek. 

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü 225 sürekli işçi kadrosuna Temizlik Görevlisi a...

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğü 55 Sürekli İşçi alımı yapacak.

Sokak hayvanlarını beslemek için gittiği köyde kendisinden rahatsız olan mahalle sakinleri tarafından darp edilen hayvanseverin çen...

Eskişehir sanayinin gelişmesine ve yüksek teknoloji ürün üretimine yönlendirilmesi amacıyla hizmet veren Eskişehir Teknoloji ...

Eskişehir'de yaşayan SMA hastası 3,5 yaşındaki Toprak’ın ailesinin, yaklaşık 2 milyon Euro olan tedavi masraflarını karşılamak için başla...

Yukarı Çık