“EASTER EGG” NEYMİŞ Kİ?

İrem GÜNER İrem GÜNER

Teknolojiye dair birçok şeyi internetten öğreniyoruz, öğreniyorum.

Devamlı sosyal medyada robotlarla ilgili videolar görüyorum, özellikle de tıptaki gelişmeler için çok haber yayınlanıyor. Hâlbuki kaynaklarımız bunlarla sınırlı değil. Devamlı kendini güncelleyen hayatımızın akışında, her yerden çok şey öğrenebiliyoruz özelliklede çocuklardan, gençlerden, öğrencilerden.

Z kuşağı diye adlandırılan ama yaş grubuna henüz karar veremediğim kitle ciddi anlamda Tech Savvy “Teknoloji Meraklısı”!

 

Veee…

Onlardan yeni öğrendiğim; Easter Egg. Normalde Paskalya Yumurtası diye çevriliyor ama bu ondan değil. Yazılımcılar tarafından programların içine saklanan değişik kombinasyonlarla açığa çıkan bazı özelliklere, animasyonlara, sürpriz detaylara deniyor. Telefonunuzun cihaz hakkındaki kısmında yazılım bilgisine girdiğinizde bir oyun, şarkı söyleyen robotlar, bazen de gizemli bir ahtapot çıkıyor.

 

Easter Egg’ler sayesinde yazılımcılar, kullanıcılarına kendilerinden imza bırakmış oluyor. Programlarının ince düşünülerek özenle yapıldığını da ima ediyorlar bir taraftan da. Bu sürprizler, yazılımların ya da oyunların normal fonksiyonları değiller. Spesifik tuş basışlarıyla ya da gizli bir bölüme ulaşmanız halinde karşınıza çıkıyorlar. Kendi telefonumu en az iki yıldır kullandığımı düşünürsek benim keşfimde baya ilginçti. Yıllardır yanımda taşıdığım telefonda neler varmışta haberim yokmuş! Büyük olasılık hepimizin cep telefonunda başka başka Easter Eggvar.

 

Genellikle kullanıcıların karşılarına bilgisayar oyunlarında çıkıyor. Oyuncuların ilgisini çekebilmek için,iliştirdikleri basit ve gizlenmiş Easter Egg’ler yardımıyla üstünden yıllar geçmiş olsa bile oyunun popülerliğinin devamını sağlayabiliyor.

 

Oyunculara hikâye hakkında bağımsız ipuçları verebiliyor, normalde oynayamayacakları karakterler olarak oyuna dâhil olmalarına sağlayabiliyor veya oyunda yapılmasına izin verilmeyen bir şeyi yapma imkânı sunabiliyor. Sürprizin geliştiricisinin nasıl tasarladığına göre bir Easter Egg’in karakteristik özellikleri değişiklik gösterebiliyor. Bunun ne kadar ilgi gördüğünü fark eden şirketler ise kendi yazılımlarına özellikle Easter Egg eklemeye başlamışlar. Bazı değişik örnekleri ise;

 

  • Google’ın arama kutusuna “Tictactoe” yazıp aradığınızda karşınıza bir SOS oyunu çıkacaktır.
  • Google Chrome’da internet bağlantınız gittiğinde karşınıza çıkan dinozor sizi oyunuyla oyalıyor. T-rex yukarı, aşağı, sağ ve sol tuşlarıyla hareket edip internet geri gelene kadar sabırla beklemenizi sağlıyor. “Tabi, o sabırlı bekleyiş bazen oluyor, çoğunlukla internetin gitmesi krize dönüşüyor!”

 

Bu sadece telefon, tablet ya da oyunlar içerisinde olmuyor. Kitaplar, çizgi romanlar ve filmlerde de var. Buralarda daha çok “Gönderme” şeklinde yer alıyor. İzlediğimiz birçok Marvel filminde bir başka filmin göndermesi bulunuyor.

 

Birde tanıdık ama filmle ilgisi olmayan bir oyuncunun alakasız bir şekilde görülmesi var ki buna da; CAMEO deniyormuş. Konsept; “geçerken uğradım”! Tanımı;“Cameo görünüm veya kısaca cameo, oyun, film, video oyunu, televizyon gibi gösteri sanatlarında insanlar tarafından çok bilinen birisinin kısa süre ile görülmesi”şeklinde yapılıyor.

 2018 yılında hayatını kaybeden Spider Man, Fantastik Dörtlü, X-Men, Hulk ve Iron Man gibi dünyaca ünlü karakterlerin yaratıcısı Stan Lee,Marvel filmlerinde kısa süreli görünerek izleyenleri mutlu etmişti.

 

***Tüm bunları öğrenmemi sağlayan; Evren Basmacıoğlu, Eren Emre ve Kerem Güner’e teşekkür ediyorum!!!

 

Bu arada Easter Egg geleneğinin başlangıcı ise; Atari tarafından tasarlanan “Adventure” adındaki 1978 yapımı video oyununa dayanıyor.Yani Easter Egg’in 40 yıllık hatırı var…

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık