CERN’DE BİRŞEYLER OLUYOR

İrem GÜNER İrem GÜNER

Kütlenin kaynağı nedir?

Süper simetri gerçekten var mıdır?

Karanlık madde ve karanlık enerji nedir?

Madde ve anti-madde miktarı neden eşit değil? sorularına yanıt arayan Dünya’nın en büyük makinası;

CERN’de bulunan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı!

 

Aslında işin özü Evren’in nasıl oluştuğunu araştırmak. Yüksek enerjili atom altı parçacıkları teknolojiye entegre edilebilirse, çok daha yüksek performanslı bilgisayarlar, arabalar, hatta uzay araçları inşa edilebilecek.

CERN; “Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi”, Fransa ve İsviçre sınırında yer alan bir parçacık hızlandırma tesisi. 1954 yılında 12 ülkenin katılımıyla kurulmuştur. Günümüzde ise 22 tam üyesi, 2 üye olmaya aday ülke ve 1 de ortak üyesi Türkiye olmak üzere toplam 25 ülkenin katkı sağladığı bir yapıdır.

İsviçre ve Fransa sınırında tarım arazileri altında kurulan bu dev merkez; çalışmaya ve araştırmaya yönelik yüzlerce binaya ve 3500’e yakın personele sahiptir. Bunlardan 100 kadarı teorik fizikçi, diğerleri ise uygulamaya yönelik çalışan deneysel fizikçiler ve mühendislerdir. Bizzat CERN’de bulunanlar dışında tüm dünya çapında 10.000’den fazla fizikçi ve mühendis de CERN kadrosuna dâhildir.

 

Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ne (CERN) Türkiye'nin üye olup buradaki temel bilimlerden ve “evrenin yaratılış teorisi” deneyinden Türk fizikçilerinin de faydalanması için büyük mücadele veren bir isim var; Prof. Dr. Engin Arık! Maalesef  2007’de uçak kazasında kendisini kaybettik ama çalışmalarıyla izinden giden bilim insanlarımız var ve çalışmalara devam ediyorlar.

 

Peki, CERN’ de neler oluyor?

 

Bilime kattıkları en büyük icat; “Büyük Hadron Çarpıştırıcısı” dır.

 

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 1998-2008 yılları arasında 10.000 den fazla bilim adamının katkılarıyla inşa edilmiştir. Uzunluğu 28 kilometre olan bu yapı, yerin 178 metre altındadır.

Bu deneyde yuvarlak biçimindeki tüplerin içine, zıt yönlü proton parçacıkları yerleştirilir ve hızlanmaları sağlanır.  Birbirinin zıttı yönünde hızlandırılan bu parçacıklar daha sonradan birbirleriyle çarpıştırılarak küçük bir enerji patlaması meydana getirilir.

Hatırlarsanız yıllar önce CERN’de yapılacak deney için Dünya’nın yörüngeden çıkacağı bile iddia edilmişti ama hala yörüngedeyiz!  Bu patlama sırasında ortaya muazzam bir enerji çıkmaktadır. Son yapılan denemede ise yeni parçacıkların keşfedildiği bildirildi. Daha önce hiç gözlemlenmemiş parçacıklar için deney devam ediyor.

CERN’ in yeni iş ortağının ise ELON MUSK olduğu internet haberlerine düştü bile. Boring Company ile dev tüneller kazmaya başlayan Elon Musk, yeni bir bilimsel projede CERN'e yardım edecek.

CERN direktörü Fabiola Gianotti, Elon Musk’la Büyük Hadron çarpıştırıcısından 4 kat daha büyük olan yeni parçacık hızlandırıcı için kazılacak tüneller hakkında konuştu. Yeni makine İsviçre’nin altında 27 km'lik bir alanda inşa edilecek. Bilim insanları evreni keşfetmek için yeni planlar yapıyor ve Elon Musk da artık yanlarında!

Unutmadan;

  • CERN'de tam 9600 tane süper mıknatıs bulunuyor.
  • Makinada, Protonlar saniyede 11,245 kere tur atabiliyorlar, sıcaklıklar devasa değerlere ulaşabiliyor. Bu sıcaklıktan makineleri koruyabilmek için devasa soğutucular kullanıyor.

 

Bir gün bu denemeler sonucundan yörüngeden başka bir yere savrulacak mıyız? Bende merakla bekliyorum!!!

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık