ERKEN VE DOĞRU TEŞHİS

İrem GÜNER İrem GÜNER

Her yüzyılın bir ölümcül hastalığı var; veba ve sıtma gibi.  Gelişmeler sayesinde bu hastalıklara çözüm bulunmuş ya da görülme ihtimali kalmamış.

Bu çağın hastalığı da maalesef; Kanser! Tıp dünyası, bilim insanları; tedavi ve erken teşhis için çalışıyorlar. Epeyce yol alınsa da hala hastalığa yakalananların sayısı hızla artmakta ve ölümle sonuçlanmakta. Kanser nasıl bir hastalık peki?

Kelime anlamı olarak; bir organ veya dokudaki hücrelerin düzensiz olarak bölünüp çoğalmasıyla beliren kötü urlara deniyor. Genel anlamda ise kanser vücudumuzun çeşitli bölgelerindeki hücrelerin kontrolsüz çoğalması ile oluşan 100'den fazla hastalık grubudur. Sonucu ölümle biten çok farklı çeşitleri var.

Türkiye’de yılda 163.500 civarında yeni kanser vakası teşhis ediliyor!

Doğal yaşamdan uzaklaşılması, gıdaların içerisindeki katkı maddeleri, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, hava kirliliği vb. saymakla bitmeyen çok sayıda hastalık tetikleyici var.

Dünya çapında da kanserden ölen insanların sayısı artıyor. Bu sonuç, Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Merkezi'nin (IARC) yayınladığı rapora dayanıyor.

Rapora göre, bir yıl içinde yaklaşık 18 milyon 100 bin kişiye kanser teşhisi konması bekleniyor. Raporun 2012’de yayınlanan son sayısında bu rakam 14 milyon 100 bindi.

2012’de 8 milyon 200 bin kişi kanserden ölürken,  bu sayının da 9 milyon 600 bine çıktığı ifade edildi. Son yıllarda her sekiz erkekten biri ile her 11 kadından birinin ölüm sebebinin kanser olacağı anlamına geliyor!!!

Bu sonuçlar gerçekten çok korkunç ama neyse ki erken teşhis ile uygulanan tedaviler var. Gelişmelere bir yenisi daha ekleniyor ve umut oluyor. Aynı zaman da doğru da tespit çok önemli çünkü kanser olmadığı halde yanlış yönlendirme ile kemoterapiye maruz kalan hastalar oluyor. Teknoloji hata payını en aza indirgiyor.

İngiltere'de, kanser araştırmalarını destekleyen "Cancer Research UK"nın himayesinde Cambridge Üniversitesi'nde geliştirilen cihazla kanserin nefes tahliliyle erken tespiti sağlanabilecek.

Cancer Research UK'dan yapılan açıklamada, nefesteki moleküllerin incelenmesi yoluyla kanseri teşhis edecek cihazın Cambridge'deki Addenbrooke's Hastanesi'nde 1500 kişi üzerinde denenmeye başlandığı bildiriliyor. Araştırmacılar cihazı ilk aşamada mide ve yemek borusu kanserlerinin teşhis edilmesi için kullanmayı hedeflese de sonraki aşamalarda prostat, böbrek, karaciğer ve pankreas kanserleri de deneme kapsamına alınacak.

Aslında tedaviler içinde mucizevi ilerlemeler var ancak piyasaya ilaçların sürülmesi uzun zamanlar alabiliyor. Bu yüzyılın hastalığına da çözüm bulunduğunda bir başka hastalık kesin çıkacaktır. Ama mühim olan gelişmeye, çalışmaya devam etmek.

Prof. Rebecca Fitzgerald, acilen bu nefes testi gibi yeni araçlar geliştirilmesi gerektiğini bildiriyor. Bu sayede daha çok, çabuk ve ucuz teşhislerle tedaviler daha başarılı sonuçlar verecek; daha çok insanın hayatı kurtulacak!

Cihazın geliştirilmesinde rol alan şirketin kurucularından Billy Boyle’de kanserin vücuda müdahale edilmeden teşhis edilmesinin, hastaların eski yöntemlerle gördüğü zararın önüne geçeceğini söylüyor. Tedavi süreci yeterince zor ve yıpratıcı geçiyor. Bu nedenle bilime ihtiyacımız var, gelen her haber bizi mutlu ediyor.

Ülkemizde de yapılanların ön plana çıkarılması ve desteklenmesi çok önemli! Tabi ki dileğimiz; hiç kansere yakalanılmaması ve bunlara ihtiyacımızın kalmaması…

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık