AQUAMAN

İrem GÜNER İrem GÜNER

Türkiye’de 1hafta içinde izlenme sayısı; 550.055, hasılat; 9.112.718,00 TL

Amerika’da toplam hasılat; 266.460.074 $ !!!

 

Son zamanların en süper filmi bana göre; AQUAMAN!

Fantastik, bilim kurgu türünde olan film 2 saat 22 dakika sürüyor. Türkiye’de vizyona 28 Aralık 2018’de girdi ve gösterime devam ediyor.

Bazı filmlerin fragmanı çıktıktan sonra, vizyona giriş tarihine kadar zaman geçmek bilmiyor bazen. Onlardan biriydi bu filmde kesinlikle. Görseller, senaryo, karakterler ve muhteşem deniz altı sahneleri…

Filmin her anında hareket var, hiç durağan bir zaman dilimi yok, artık bir sonraki sahneye geçelim bıkkınlığı yaşanmıyor, aksine bitmesin isteği oluşuyor.

 

Vizyondaki 3. hafta sonunu da geride bırakan Aquaman, ABD’de zirvedeki yerini koruyor. Film, DC sinematik evreninin en çok izlenen yapımı oldu ve uzun süredir Marvel filmlerinin başarısı altında ezilen DC kendisini bu sayede kurtardı. Jason Momoa’nın başrolünde olduğu film; hasılatta 1 Milyon Dolar gişe başarısına ulaşan 35 filmden biri oldu.

 

Peki, ne anlatıyor film?

 

Arthur Curry yani Aquaman; kendiyle ilgili büyük bir gerçeği keşfetmiştir. Kendisi okyanuslar altında inşa edilen Atlantis Krallığı tahtının varisidir. Ancak Aquaman'in kardeşi, Atlantis tahtını istemektedir. Arthur Curry, kendisine kalan mirasa sahip çıkmalı ve halkının başına geçmelidir. Çünkü Atlantis’ten başlayan savaşın hedefi karada yaşayan insanlardır. Sevdiklerinin hayatı tehlikededir. Aslında baktığınızda yabancı olmadığımız bir konu; taht kavgası! Aynı konu etrafında şekillenen çok film izledik ama bu filmi farklı kılan üç boyutlu “3D” sahneleri. Bir de tabi ki bu kadar güçlü, hayal gücü. Ayrıca sinematik evrenin; çizgi romanlardan beslendiğini unutmayın ve kitabına da göz atın.

 

Gerilimin ustası ünlü yönetmen James Wan'ın kontrolünde filmin diğer oyuncuları arasında ise;  Amber Heard, Willem Dafoe, Patrick Wilson ve iyi tanıdığımız Nicole Kidman var.

3 Boyutlu filmlerin genelde maliyetleri dudak uçuklatıyor bu filmde aynen öyle; Aquaman filminin çekimleri için 189 milyon dolar harcanmış. Bu, James Wan’ın Wonder Woman filminden çok daha geniş bir bütçeye sahip olduğu anlamına geliyor. DC’nin başarılı ilk filmi olan Wonder Woman, 160 milyon dolara mal olmuştu.  Çin’de gösterime girmesiyle birlikte bu maliyet çoktan telafi edilmiş; masraflar çıkmış, hatta kara geçilmiş bile.

 

Çin gişe hasılatı; 266 Milyon Dolar.

Tabi bu rakamlar şimdilik bu kadar, daha da artacaktır.

 

Bu arada IMDb notu; 10 üzerinden 7,5. Bu çok iyi bir derece ve vizyona giren her ülkede beğenilmiş belli ki.

 

“IMDb nedir? Açılımı; “Internet Movie Database (İnternet film veri tabanı)” 

Bu veri tabanındaki puanlama sistemi sayesinde filmlerin beğenilme derecelerine ulaşabiliyoruz. Top 250, Top 100, en kötü filmler, en iyiler ve en yüksek puanlı oyuncuların listelerine göre filmler kategorilere ayrılıyor. Film sevenlerde izleme tercihleri için muhakkak IMDb notuna bakıyor!”

 

Bu kadar övgüden sonra gidip izleyeceğinizi düşünüyorum ama tabi ki bilim kurgu seviyorsanız. Aquaman; Atlantis kayıp kıta fikrinin, beyaz perdeye en heyecanlı yansımış haliydi zira!!!

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık