SİRİ’NİN PEŞİNDE

İrem GÜNER İrem GÜNER

Yaşam yeniden dizayn ediliyor!

Robotlar, yapay zekâ, hayatımızı yönlendiren sesli komutlar.

Sesli komutları ilk navigasyonlar ile tanıdık, hatta bu ses kimin diye araştırdık.

Şimdi cep telefonlarında, bilgisayarlarda hatta evlerde.

Akıllı evlerle ilgili tanıtımları görmüşsünüzdür ama kastettiğim ankastre mutfaklar değil!

 

Sizi uyandıran, sohbet eden, kahvaltı hazırlayan, markete sipariş verip paketleri alan bir sistem söylediğim. Evin içinde sizden biri ama fiziksel olarak yok. Hayatımızı kolaylaştırıyor gibi gösteriyor ama tembelleştiriyorda aslında. Benim için önden kalkıp her şeyi hazırlayan ve dertlerimi dinleyen yapay bir zekâ fikri hoşuma gitmiyor değil. Yalnız bunun ileri boyutu nasıl olacak diye merak ediyorsanız kesinlikle “HER” filmini izlemelisiniz. Tavsiye üzerine izledim ve benzer senaryolarla birçok film de çıkmaya başladı bile.

 

2014 yapımı “HER” filmini daha önce nasıl keşfedememişim bende şaşırdım.

Yönetmen; Spike Jonze. Oyuncular; Joaquin Phoenix, Amy Adams, Rooney Mara.

 

Filmde uzunca süre “Nasılsın, şu an neredesin diye” sorarak zorladığımız telefon sesi Siri’ye benzeyen bir yazılım var!

 

Başrol oyuncusu hayatını mektuplar yazarak kazanmaktadır ve bunu bilgisayar klavyesini kullanarak değil, sesli komutlarıyla yapmaktadır. Hayatının en depresif ve yalnız dönemindedir. Çektiği yalnızlık ve mutsuzluğu telafi edebilmek için reklamını gördüğü bir yazılımı satın alır. Telefonda, bilgisayarda ve kulağına yerleştirdiği küçücük bir kulaklıkta artık sistemin sunduğu yapay zekâ vardır.

 

Onunla sohbet etmeye başlar, dertleşir hatta bu ses ona asistanlık yapmaktadır. Kusursuz bir yapay zekâ programı sunan yeni işletim sistemi, onu Samantha ile tanıştırır. Sanal bir varlık olan ve sadece bir sesten ibaret olan Samantha, Theodore'u dünya ve hayat üzerine sorduğu sorularla birlikte bambaşka bir gerçeklikle tanıştırır. Ağır bir depresyonun içerisinde olan Theodore, yavaş yavaş hayatın keyifli yanlarını fark etmeye başlarken yapay zekâ programıyla arasındaki ilişki de gitgide tuhaflaşır.

 

Kendisi için randevuları düzenlemekte, mailleri kontrol edip önemli olanları ayırmakta, kaliteli esprileri seçip ona anlatmakta ve beraberce gülmektedirler.  Filmin bence en dikkat çekici noktalarından biri sistem sesinin “Şu anda zihni bilgisayara yüklenen bir filozofla tartışıyorum” demesidir. Çünkü bu ileriki dönemler için öngörülen, yapılması hedeflenen en büyük işlerden biri. Bu sayede fiziksel ölüm gerçekleştiğinde; bilim adamlarının, önemli insanların zihinleri bilgisayar ortamında algoritmik olarak gelişip ilerleyebilecek. Bunun etik kısmını ise hiç tartışmaya girmiyorum, bizi nelerin beklediğini hep beraber göreceğiz!

                                   

Bu akıllı dert ortağı ve sadece sesten oluşan yardımcı başrolün tüm mektuplarını derleyip kitap haline getirerek yayın evlerine gönderir ve başrolün ilk kitabı artık hazırdır. Bunu günümüzde kaç kişi arkadaşı, akrabası, en yakını için yapıyor ki!

Yapay zekâ olmanın ve yapay zekâsı olan bir sisteme sahip olmanın en büyük avantajı!

 

Ama sonra duygusal olarak bağlandığı noktada sıkıntı başlamaktadır. Zaten insanların kendi kişiliklerine göre biçimlendirdikleri robot eşlerden bahsetmiştik. Buda onlardan biri ve benzer filmlerden biride; Aşkın Algoritması! Filmin sonu hakkında spoiler vermeyi düşünmüyorum, izlemeniz gerektiğine inanıyorum. Zira teknolojinin pençelerindeyiz, yalnızlaştık ve bunu gene teknoloji ile telafi etmeye çalışacağız.

 

Film de tıpkı hayatımız gibi; trajik, dramatik ve bilim kurgu yüklü! Yeni bir yılda zamanın biraz daha hızlanmasını ve gelişmelerin daha çabuk olmasını talep ediyorum çünkü Teknoloji Meraklısıyım!

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık