ENGELSİZ TEKNOLOJİ

İrem GÜNER İrem GÜNER

Teknoloji demek illaki uçlarda, uçuk fikirlerin hayata geçirildiği çalışmalar değil sadece, faydalı bir şey aynı zamanda! Ayrıca belki de o “Yok Artık!” dediğimiz şeyler bile, ne kadar da fayda sağlar ileride bize. Öyle değil mi?

Bunun en iyi örneklerini 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü kapsamında gerçekleştirilen etkinliklerde gördük.

Her zaman dediğimiz; Engel bizim fikirlerimizde! Aşamayacağımız hiçbir şey yok. Bu süreçte de yardımcımız; Teknoloji.

Gelecek bize bunun ne kadar ileriye gittiğini kanıtlayacak. Belki on yıl sonra günümüzdeki sıkıntılarda kalmamış olacak. Kaldırımların, toplu taşıma araçlarının, kamu binalarının vb. engellilere uygun olması konusundaki endişemiz ve eleştirilerimiz son bulacak.

Hemen örneklerine başlamak istiyorum…

OrCam; Görme engelliler için tasarlanan gözlük! Günlük hayatta karşılaşılan yazılı tüm metinleri seslendiriyor yani, sizin için okuyor. OrCam, yapay zeka ve algoritmalara dayalı bir bilgisayarın, gözlüğe entegre edilmesiyle tasarlandı. Görme engelliler için pek çok süreci kolaylaştırıyor hatta markette etiketleri bile okuyor. Bu şekilde şehrin kaosunun ortasında; trafikte, lokantalarda, okulda ve her yerde yardımcı kesinlikle. Çerçevesinde bilgisayara bağlı küçük bir kamera taşıyor, kullanıcının olduğu bölgenin fotoğrafını çekiyor ve olan metni okuyor. Ayrıca saatin kaç olduğunu söylüyor, fotoğraflardan insanların yüzlerini kaydediyor ve sizin için tanıyor. Bu ürün yalnızca engelliler için değil, ileride çocuklar için ve yabancı metinlerin tercümesi içinde kullanılabilecek!

3D Protezler! Kişilere özel hazırlanıyor ve kullanılan 3D protez direk beyin sinyallerini alarak kusursuz çalışıyor. Görüntü olarak da artık insana benzeyen robotları yapma devrinde olduğumuza göre, 3D protezlerinde ayırt edilemez hale geleceğine eminim.

Sadece engelliler için değil, değişik rahatsızlıkları olan insanlar için de umut vaad eden çok gelişme var bunlardan biri; Parkinson hastaları için yapılan kaşık ve çatal! İstemsiz el titremelerinden yakınan kişilerin yaşamını büyük oranda kolaylaştıran bir teknoloji. Liftware kaşıklar ve çatallar titreme oranını %70 oranında azaltıyor. Bir kez şarj etmek ortalama üç öğün için yeterli oluyor.

Telefonlara yüklenen aplikasyonlar da pek çok kolaylık sunuyor. İşitme engellilerin sosyalleşmesi için kullanılan Ava isimli uygulamada; tek yapılması gereken telefonun mikrofon özelliğini açmak ve konuşulanların dinlenmesini sağlamak. Tüm konuşmalar ekranda yazılı olarak çıkıyor, hepsi bu kadar!

Teknolojinin nimetleri sayesinde, sosyal medyada mutluluklarına şahit olduğumuz insanlar var. Annesinin sesini ilk kez duyan işitme engelli Minik Charly, işitme cihazının yardımı sayesinde annesinin sesini ilk kez duyabildi. Annesinin ona “merhaba” dediği anı ve gelen tepkiyi duygulanarak izledik. Buna benzer bir olayda; görme engeline neden olan bir hastalık geçiren ve bu nedenle kız arkadaşını hiç göremeden yaşayan bir adamın hikâyesi.  

Yabancı bir TV programında, bu kişi özel gözlük ile ilk kez canlı yayında sevgilisini görebildi. Görme engeline sahip olanlar için tasarlanan gözlük, takan kişinin çok net olmasa da yeterli düzeyde görüş kalitesine kavuşmasını sağlıyor. Şu an için gözlüklerin fiyatının 15 bin dolar civarında olduğu söyleniyor.  Maliyetler nedeniyle yaygınlaşamayan bir teknoloji var bunu kabul ediyorum ama çok yakın bir zamanda bunu da aşacağımıza eminim.

Bunlar bizleri mutlu ediyor. Bunu teknolojiye ve bilime kendisini adamış insanlara borçluyuz.

Unutmadan…

Tüm bu gelişmeler da hiç olmayabilirdi.

Asıl engel fikirlerimizde! Teknoloji olmadan da biz eşitiz. Ne bilimsel çalışmalarda ne de günlük hayatta hiçbir şey bize ENGEL olamaz!!!

 

EN SON EKLENEN HABERLER

  Seyir halindeki bir otomobilin bagajından yola sarkan demir bloklar karayolunda trafiği tehlikeye soktu.  

  Eskişehir’de düzenlenen operasyonda kaçak tütün, sigara ve cinsel içerikli hap ele geçirildi.  ...

  Kahveciler Odası Başkanı Zeki Çoban, Ankara Kahveciler Büfeciler Federasyonu’nda alınan kararla 2’nci doz Korona vir&u...

Eskişehir’de bir kaporta ustasının satmak için anlaştığı motosikletini, aynı gün dükkanının önünden dakikalar i&ccedi...

  Eskişehir’de 100 bin nüfusa oranla vaka sayısı bir haftada yüzde yüze yakın artarak ikiye katladı. Sağlık Bakanı Fahretti...

  Afet dönemlerinde bölgedeki yerel yönetimler ile koordinasyonlu bir şekilde çalışan ve personel ile araç desteğin...

Yukarı Çık