23.06.2018, 06:36

KODLUYORUZ, KODLAMA ÖĞRENİYORUZ…

“Kodlama” sözcüğünü kadar sık görmeye başladık değil mi?

Okullarda bilgisayar derslerinin ana teması artık kodlama! Eğer varsa ders listesinde adı, okulun tercih edilme sebebi. Veliler çok yoğun ilgi gösteriyor.

Ne olduğunu bilelim, bilmeyelim yeni dönemin en popüler kelimesi kesinlikle. Eğer içinde “kodlama” kelimesinin geçtiği bir dersiniz, işiniz, okulunuz, kursunuz varsa sizden havalısı yok. Sanki NASA çalışanıyız ya da Dünya’nın kurtuluşunu sağlayacak, savaşları, kıtlıkları sonlandıracak bir teknolojiyi evimizde kodlayarak bulacağız.

Neden olmasın?

Temelinde “Algoritmik Düşünce Sistemi” var ve bir sürü yeni kelimeyle dans etmeye başlıyoruz bir anda. Ne kadar da hızlı oldu her şey. Kendi kabuğumuzda, orta çağ karanlığını anlatan romanları okuyarak, kendimizi geliştirmeye çalışıyorduk daha dün. Ama bugün “bilgisayar kullanmayı biliyor musun? ”diye bir soru artık rafa kalktı; Başka bir ihtimal yok çünkü!

Peki, kodlama nedir?

Programlamanın afilli adıdır.

Mekanik sistemlerden oluşan düzeneklere, bir işlemi yaptırmak için yazılan komutlar bütünüdür.

Yani, bir sonuç elde etmek için düzenli ve en doğru şekilde, adım adım bütüne ulaşmaktır.

 

Her adım birbirine bağlı ve yazılan bir kod kendisinden sonraki kodun çalışması için bir basamaktır. Zincir şeklinde, birbirine bağlı bir iş akışı!

Aslında, tüm hayatımızı kodlayarak devam ettirdik, ettiriyoruz; Sabah uyandık, kahvaltı yaptık, hazırlandık işe gittik vb. İçinden akışı bozacak bir basamağı çekince sistem yıkılır öyle değil mi? Şimdi bunu daha bilimsel öğrenme zamanı geldi. Bugüne kadar hayatımızı farkında olmadan kodluyorduk şimdi ise yeni bir hayat ve teknoloji için kodlama diyoruz! 

Robotik teknolojileri hızla ilerlerken, çocuklarda kesinlikle kodlama öğrenmeli. Bu düşünce sistemini hayatlarının temeline yerleştirmeliler. Geleceğin meslekleri için bu şart.

Bilgisayar ve teknolojileri deyince en çok tanıdıklarımız; Mark Zuckerberg (Facebook’un kurucusu) ve Bill Gates’in (Microsoft’un kurucusu)  de aralarında olduğu programcılar Code.org’u kurdular. Bu sitedeki çalışmalarla sadece çocuklara değil büyüklere de aslında kodlamanın doğası çok basit ve eğlenceli olarak aktarılıyor.

Oyun oynayarak kodlama nasıl öğrenilir diye şüpheleriniz varsa, siteye göz atmanızı tavsiye ederim. Çocuklara kalk bilgisayarın başından demek yerine, yeni şeyler öğrenip üretebilecekleri programlara yönlendirmek çok daha akıllıca bence!

Bu arada teknoloji, bilgisayarlar, oyunlar ve kodlama deyince hep gençler, çocuklar geliyor aklımıza. Bunun bir yanılgı olduğunu da bizlere Dagny Carlsson kanıtladı. İsveç’te 106 yaşında Dagny Carlsson Dünya’nın “En Yaşlı Bloggerı (Blogçusu)” olarak biliniyor. 99 yaşındayken tanıştığı bilgisayar ve internet, ona geç yaşta yeni bir kapı açmış. Takipçilerine takipçi ekleyen Dagny, yaşını bahane ederek pes etmemiş belli ki!

O halde 7’den 70’e kodlama öğrenme vakti!!!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@