09.08.2018, 06:22

KENDİN OLMAK PSİKOLOJİSİ

Yıllar önce, sosyal psikoloji ve kişilik psikolojisi araştırmalarında kilit rol oynayan isimler Walter Mischel ve Carol Dweck bir araştırma yaptılar. Araştırmaları sonunda zeka ile ilgili iki ana teori ortaya attılar, bunlar ‘’Artan gelişme’’ teorisi ve ‘’Kendilik’’ teorisiydi.

     Artan gelişme teorisi, zekanın akışkan olduğunu savunuyordu. Daha çok çalışıp, daha fazlasını öğrendiğinizde, kendinizi geliştirmek için bilinçli bir çaba sarf ettiğinizde daha zeki olabileceğinize inanıyorsanız ‘’artan gelişme’’ teorisini savunanlardandınız. Öte yandan, zekanın sabit olduğuna, istediğiniz kadar deneseniz de ilk baştaki zeka seviyenizde bir değişim olmayacağına inanıyorsanız ‘’kendilik’’ teorisini inanıyorsunuz demekti.

     Aslında araştırmacıların amacı, kişilerin kendileriyle ilgili var olan inançları ile zeka seviyeleri arasındaki ilişkiyi belirlemekti. Ama araştırma sırasında ilgilerini çeken başka bir durum ile karşılaştılar. Bu enteresan durum, kişilerin inanışlarına göre değişen göstermiş oldukları çaba ve performanstı. Örneğin kişilerin ‘’yaptıkları hatalar’’ karşısında verdikleri tepkiler, hangi teoriye inandıklarına bağlı olarak büyük bir değişim gösteriyordu.

     Artan gelişme teorisine inanan kişiler, hatalarını öğrenmek için bir fırsat olarak görürken, kendilik teorisine inananlar, bu durumu telafisi mümkün olmayan, sinir bozucu bir durum hatta kişisel bir noksanlık olarak algılıyorlardı. Netice de, başarısızlığı fırsat olarak görenler, yaşadığı deneyimden gelecekte faydalanacakları bir ders çıkartıp, işlerine kaldıkları yerden devam ederken, hataları bir noksanlık olarak algılayanlar onları unutmak istediklerini söyleyip, başarısızlığı hayatlarından tamamen çıkartma arzusu içerisindelerdi.

     Araştırmacılar çıkan bu sonuç üzerine konuyu daha kapsamlı değerlendirmek ve daha derin bulgular elde etmek için bir araştırma daha yaptılar. Bunun için yaptıkları çalışmada bu iki grubun kendilerine olan inanışlarının sadece davranışsal mı yoksa beyin performansı düzeyinde mi etki ettiğini bulmayı amaçlıyorlardı. Bunun için katılımcıları bir takım testlere tabi tutup aynı zamanda beyinlerinde oluşan elektriksel sinir sinyallerini ölçtüler. Katılımcılara uyguladıkları testler herkesin yapabileceği kadar kolay olmakla beraber, hata yapmaya imkan verecek kadar da zor tutuldu.

     Testin sonucunda toplamda %91 oranında bir performans çıktı. Fakat yine bireyler arasında dikkat çekici bir fark gözlemlenmişti. Bu fark kişilerin hata yaptıklarını fark ettikleri an beyinlerinin verdiği tepkiydi.

     Artan gelişme teorisine inananların yani zekanın akışkan olduğunu düşünenlerin hata sonrası başarı performansı, kendilik teorisine inananların yani zekanın sabit olduğunu düşünenlerin hata sonrası gösterdikleri başarı performansından çok daha yüksekti. Dahası, zekanın akışkan olduğunu düşünenler, hatalı cevaplardan sonra da olumlu tutumlarını korurken, zekanın sabit olduğunu düşünenlerin hata sonrası performansları kötüleşiyordu. Özetle, hata sonrası olumlu tutumunu koruyabilenlerin, koruyamayanlara göre performansı çok daha iyiydi. Umarım yazımızı beğenmişsinizdir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@