10.05.2017, 10:30

İŞSİZLER ORDUSU

Açıklanan verilere göre geçtiğimiz senenin Aralık ayında işsizlik oranı yüzde 12,7. Yani kayıt dışı işsizler dışında kayıtlı işsiz sayısı yaklaşık 3,9 milyon. Bu verilerin ardından İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Cafer Uzunkaya, açıklanan işsizlik rakamlarını gerçekçi olarak değerlendirmek gerektiğini belirterek, “İş adamlarımızın, işverenlerimizin sanayicimizin, hizmet sektörümüzün de en büyük problemi aradığı elemanı temin etmek problemidir. Bakınız gittiğimiz yerlerde bizlere açıkça aradığımız elamanı bulamıyoruz lütfen bize temin edin diye işadamlarımız adeta yalvarmaktadır. Nitelikli elemanın temini meselesidir. Bizim İŞKUR olarak da en büyük meselemiz, işverenimiz ile iş arayanımızı aynı noktada birleştirmek, buluşturmak piyasanın arzu ettiği elemanı temin etmektir. Bunu başardığımız takdirde ebetteki yeryüzünün hiçbir yerinde sıfır işsizlik diye bir şey olmadığı bir ortamda, makul ve kabul edilebilir bir istihdamı gerçekleştirmiş olacağız.” şeklinde açıklamada bulundu.
Sayın Uzunkaya’nın belirttiği gibi elbette işsizliği sıfır noktasına çekmek mümkün değil maalesef. Üretime yöneldikçe hem ekonomisi güçlü hem de istihdamı yüksek bir ülke olacağımız da bir gerçek. Üretim azaldıkça istihdam doğru orantılı düşmekte. Üretimde makinalaşmak gelişen teknoloji karşısında bir zaruret. Makinalaşmak her ne kadar ara elemana gereksinimi azaltacağı düşünülsede ara eleman, zanaatkar ve işçi açığı oldukça belirgin. Bu alanda insanlar yetiştirmektense kalitesi yetersiz istihdam sağlanamayan bölümlerde senelerce okuyor insanlar ve yıllarca işsizlikle cebelleşiyor. Her ilde neredeyse üniversite var fakat kaç üniversite dünya standartında kalife mezun verebiliyor.
İş ilanlarını uzun vadeli incelediğinizde en küçük firmadan en üst düzey firmaya kadar hemen hemen tüm ilanlarda 1 kişiye 5 kişilik iş yükü veriliyor. Nedenini anlamak zor değil. Birincisi işsiz insan sayısı milyonları bulmuş bana çalışan mı yok mantığında elbet bu koşulları kabul edecek bir iş arayan bulunur düşüncesi. İkincisi ve iş verenin en önemsediği kısım bir maaşa beş kişilik iş. Bunun yanı sıra sigortasız çalıştıran, deneme süresi 2 ay deyip deneme süresi sonunda elemanı ücret vermemek veya sigorta vermemek için işten çıkaran yani işsizliği fırsata dönüştüren iş verenler elbet mevcut.
Çözüm üretime yönelmekte. “Türkiye kendi kendine yetebilen ülkelerdendir.” denirdi bizlerin ilköğretim zamanlarında. Kendine yetebilen, üretebilen ülke olmamız ilk atılacak adım. İkincisi doğru düzgün, nitelikli mezunlar verebilen üniversiteler haline gelmeli her üniversite. İstihdamı olmayan eleman fazlalığı olan bölümlere öğrenci kayıtları azaltılmalı. İnsani çalışma şartlarında çalışmak herkesin hakkı olduğu devlet güvencesinde olmalı. Ancak bu ve bunlar gibi çözümlerle gençler işsizler ordusunun fertleri olarak değil geleceğe umutla bakan, üreten bireyler olacaklardır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@