21.07.2018, 06:32

İLK RESİM İLK HAYAL

İlk resim dersinizi hatırlayın ya da resim yaptığınız ilk dersi, fark etmez…

Sanki genlerimizde saklı kalan bir sır ortaya çıkmıştı. Herkesin zihninde aynı ev profili.

Orman içinde müstakil bir ev, hemen yanından göğü aşıp gelen dere ve dağın tam ortasından doğan güneş.

Sanıyorum ki hatırladınız ve sizlerin de ilk sanat eseriydi! 

 

Çocuklarla yaptığımız bir etkinlikte şunu gördüm ki; onların da çizmekten hoşlandıkları ilk şey bir ev. Çatısı başka, camları başka renk. Hâlbuki ne beklemiştim ben. Apartmanlar çizecekler, kendilerini temsil eden çöp adamın eline de bir tablet yerleştirecekler. İnternet erişimi içinde bir modem konduracaklar dağın üstüne. Ben olsam öyle yapardım en azından.

 

Hep eleştiriyoruz ya… Demek ki eleştirmek yerine hayalleri için izin vermeliyiz biraz. Doğayı ve insanı zorlamasak, kendi özüne dönecek eninde sonunda. Bunu kendi yaşantılarımızdan, gelecek nesillerin meslek seçimlerine kadar uyarlayabiliriz.

 

Benim bildiğim bir doktorluk, bir de mühendislik diyenler yok mu çevrenizde. Güneş sarı olur, neden mor boyadın diye müdahale eden öğretmenler ya da veliler…

 

Her zaman bir itiraz eden ve aşağıya çekmeye çalışanlar oldu ve olacakta kesinlikle. Ama hayal gücünü desteklemeli, yaratıcılığın önünü açmalıyız. O çok önemsediğimiz ve benim de peşine düştüğüm teknolojinin gelişimi içinde zaten önce yaratıcılık gerekmiyor mu? O zaman önüne engeller koyduğumuz, sınırsız çocuk zihnimizin nasıl ilelebet ilginç fikirler üretmesini bekliyoruz.

“Zorluklarla mücadele ederek başarıya ulaşılır” yanılgısı mı bizi bu hale getirdi acaba. Sonra da kendi kendimize yeni zorluklar üreterek yola devam ettik. Teknolojinin imkânlarından faydalanıp yapay zekâ ve robotlarla yeni bir dünya kurmak isteyenler var. Biz ne yapıyoruz peki? Paylaşmak istediğim istatistiklerde bu hafta, bu nedenle yaratıcılık var.

 

82 ülkeyi kapsayan bir liste hazırlanmış. Kanada’ da Rotman İşletme Okulu’na bağlı Martin Refah Enstitüsü, 2004’ten bu yana yaptığı ve sonlandırdığı “Ülkelerin yaratıcılığı ölçülebilir mi?”  çalışmasında Türkiye’ye de yer vermiş. Sonuç? Türkiye, yetenek endeksinde 59; yaratıcılık listesinde ise 68. sırada.

Ülkemizin yetenek ve yaratıcılıkta 82 ülke arasından en sonlara kalmasının nedeni nedir? Ben inanıyorum ki hepsi de bizlerde fazlasıyla var; eğitim, azim, yaratıcılık, yetenek… Ama kalıplaşmış yargılarımız arasına sıkışıp kalmış, yanlıştır diye düzeltilmiş, standart düzeni bozanlar ötekileştirilmiş ve baskılanmış. Farklı olanı yok etmek insan doğasında var. Ama olan başka bir şey de eninde sonunda; en güzele, en sanatsal olana farklılıklar erişir!

Biz büyüdük ve kirlendi dünya!

O zaman oturup çocukluğumuza dönelim ve resim yapalım. Bu sefer ki resimde; kendi yargılarımızı kırmak için inadına başka renkler kullanalım. Unutmayın ki, gerçek sandığınız şeyler belki de öğretilmiş olanlardır ve yeni gerçeklere ihtiyacımız olabilir!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@