Annelerimiz ve babalarımız, kutsallığı Allah katında dahi tasdiklenmiş iki büyük nimet. Annelerimizin ayaklarının altına cennet serilmiş, babalarımızın rızası ise Allah’ın rızası olarak kabul edilmiş. Hangi dinden, hangi inançtan, hangi mezhepten olursak olalım, dünyanın neresine gidersek gidelim annelik ve babalık kutsaldır, değerlidir!

Dinimiz, inancımız farklı olabilir, farklı ideolojileri savunabiliriz her insanın kendine göre savunduğu bir dini, inancı veya felsefesi olabilir olmalıdır da en kötü düşünce düşüncesizlikten, asalaklıktan, atehlikten daha evladır. Çünkü düşünmeyen insan yaratılış gayesine nankörlük ediyor demektir. Akıl; düşünceye, fikre, idrake gebedir. Düşünmek sancılı bir olaydır, tabiri caizse kadının doğurmasına benzer insan düşünürken acı çeker, ızdırap duyar. Bütün büyük buluşlar da büyük sancılar neticesinde doğmuştur!

Bütün bunları bir kenara bırakıp hayata insan olarak baktığımızda bizi biz yapan yani insanı insan yapan değerler vardır. Bunlardan bir tanesi de anne ve babaya karşı saygı ve sevgidir. Anne ve baba sevgisini, sadece anneler veya babalar gününe münhasır hale getirmek acı bir olaydır. Çünkü annelik ve babalık tek bir gün değil ömür boyu sevilecek kutsal bir makamdır!

Dünyanın kanunları vardır, kutsal bir merci tarafından konulmuştur, okunmadan, düşünmeden idrak etmeden anlaşılmayan sırlı konunlar. Çünkü merci bizim O’nu düşünerek bu sırlara vakıf olmamızı ister. O; bizlerin, her şeyi istediği zaman, istediği şekilde elde eden şımarık çocuklar gibi olmamızı istemez. Zorluklarla imtihan ediliriz, imtihanlarla da olgunlaşırız!

Sevmenin de kanunları vardır, örneğin, Peygamberi sevmek çok güzel bir duygudur ama onu aşırıya götürüp kutsallaştırmak şirktir. Annemizi veya babamızı sevmek güzeldir ama aşırısı imtihandır. Çocuğumuzu sevmek dünyadaki en büyük mutluluklardan bir tanesidir. Fakat onun da aşırı hüsrandır. Hiçbir sevgi Allah sevgisinin üstüne çıkmamalıdır. Aksi takdirde hiç farkında olmadan çok sevmek, bizim en büyük imtihanımız haline dönüşebilir.

Bir annenin kıymetini annesini kaybeden öksüz bir çocuğa sorarak öğrenebilirsiniz. Size bu işin edebiyatını yapmadan kalbinden gelen yaşanmış tecrübelerle aktarır. Saf, berrak, temiz ve masum duygularla. Bir babanın değerini ise ölümün soğuk yüzünü en acı bir şekilde tadan yetimden öğrenebilirsiniz. Babasıyla birlikte sohbet eden, parkta oynayan bir çocuğu gördüğünde yüreğinde kopan yangının ateşini ancak yetim bir çocuğunun yüzünde görebilirsiniz. Baba demenin en büyük özlemini o yetim çocuğun dudaklarına bakarak okuyabilirsiniz.

Eğer hala anne veya baba diyebildiğiniz birileri varsa hayatınızda onlara sımsıkı sarılın, onlara öf bile dememeye çalışın, üzmeyin, kırmayın, onların rızası Allah’ın rızasındandır, eğer onarı kırdıysanız veya üzdüyseniz onlar size bir telefon kadar yakın açın telefonu merhaba anne veya baba deyin. Efendim oğlum veya kızım hitaplarını sinenize kadar çekin. Çekin ki ölümün soğuk yüzü onları sizden aldığı zaman pişmanlık duymayın, hıçkıra hıçkıra ağlamayın, en önemlisi cenneti kazandıracak en büyük bileti elinizden kaçırdığınız için acı bir şekilde ızdırap duymayın!