10.05.2017, 10:29

Hazır Eliniz Değmişken

Anayasa değişiklikleri mecliste kabul edildi. Sıra referandumda. Mecliste anayasa değişikliği oylamaları sırasında görüşlerden çok hakaretlerle bezenmiş şiddet içeren tartışmalar ülkenin genel profilinden maalesef farksızdı. Tartışmayı, tartışırken karşı fikre saygı duymayı unutan kim daha ağır söz söyleyecek yarışını tartışma sayan hatta tartışmayı fiziksel şiddet boyutlarına getirebilen bir toplum haline gelindi. Hal böyle olunca mecliste halkı temsil eden insanların da aynı davranması şaşılacak bir durum olmaktan uzaklaşıyor.
Sinirsel patlamalar, cinnetler, şiddet içeren kavgalar için çoğu insanın önemli bir gerekçeye ihtiyacı yok. Bir kedi evi için insanlar hakaretler edebiliyor, saldırabiliyor, hatta insan öldürebiliyor. Bir diğer boyutu da köpeği dövüştürmek için kulaklarını kesen iki “insan”ın acı içindeki hayvanın yanında ellerinde kulaklarla poz verip fotoğraf çektirmesi. Hatta bu fotoğrafı güzel bir anıymışcasına sosyal medyada paylaşmaları. Cezası 4400 ₺ oldu bu suçun. Yaşları 18′den küçükmüş vs. Hukuki prosedüre göre verilebilecek en ağır cezai işlem uygulanmış. Hazır meclis yasa değişikliklerine eli değmişken hayvanların yaşam hakkına zarar vermenin cezası ağırlaştırabilir. Ayrıca işlenen suçun toplumsal psikolojiyi etkilemesi sebebi ağırlaştırılmasına neden olabilir. Normal yani insana, hayvana daha doğrusu yaşam hakkına saygılı insanlar ve toplum bu insanlar tarafından psikolojik olarak zarar görmekte. Çoğu insanın bu vahşet içeren durumlardan sonra tepkisi, üzüntüsü çok derin olmakta. Yani manevi zarar görmüştür diğer bireyler de. Sadece o canlının çektiği acıdan değil manevi zararın bir nedenide bunu yapan insanların ufak cezalar alacağını bilmek. Yapılanın hukuki sistemde cezai karşılığının tam olmaması.
Geçtiğimiz anayasa değişikliği döneminden çıkarılacak bir sonuç istenildiği zaman yasaların değiştirilmesi oldukça çabuk ve etkili olabilmekte. Toplumu iyileştirmek, bu vatan üzerinde her haksızlığa, şiddete uğrayan hatta katledilen canın da adalet önünde eşit olduğu yasal uygulamalar güçlendirilebilir. Toplumda bir kadına, çocuğa hatta bir ağaca zarar vermenin cezası olduğu bilinmesi toplumdaki hukuka güveni perçinleyecek ve şiddete meyilli insanların otokontrollü davranmasına neden olacaktır.
İnsanlar ölüyor hayvanın kulağının kesilmesi bir şey mi bakış açısı toplumu bir yere götürmez. Bugün hayvana işkence ederken suçu küçümsenen insan birgün aynı şeyi hatta fazlasını insana yapacak en öncü adaydır. Çoğu sosyopat, psikopat ve katilin çocukluk çağında hayvanlara işkence ettiği ortak bir bulgu. 18 yaşından küçük birinin köpek kulağı kesip para cezasına çarptırılıp salıverilmesi suçu küçümsemektedir. Ruhsal olarak normal olmayan insanların suç işlemelerine rağmen yeterli cezayı almamaları, tedavi görmemeleri toplum içinden yakalanan kanserli hücrelerin yakalanıp aynen toplum içine bırakılmasından farksızdır. İyileşme ise doğru uygulanan, doğru yasalarla mümkün olacaktır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@