15.12.2020, 06:00

Habertesi

Çiftçileri endişelendiren kuraklık tehlikesi      

 

Pandemi döneminde bir çok sorunla mücadele ederken, ülkenin geleceğini büyük ölçüde etkileyecek olan bir başka sorun var o da kuraklık tehlikesi.

Yeterli yağmurun yağmaması, ülkenin büyük bölümünde kar yağışının da olması bu tehlikeyi beraberinde getiriyor. 

Seyitgazi ilçesinde bulunan Çatören Barajı’nın su seviyesi büyük oranda düşerken, tarımsal ürünleri için baraj suyunu ihtiyacı olan çiftçiler ise bu durum karşısından endişe ediyor.

Kırka mahallesi sınırları içinde bulunan Çatören Barajı’nda su seviyesi ciddi oranda düştü. Çevre mahallelerde yaşayan çiftçilerin tarımsal amaçla kullandığı baraj suyundaki azalma drone ile havadan görüntülendi. Geçtiğimiz yıllara göre yaklaşık üçte bir oranında su seviyesi çekilen barajdaki kuraklık, başta çiftçiler olmaz üzere 26 mahallede yaşayan vatandaşları tedirgin ediyor. Barajdaki su seviyesi hakkında açıklamalarda bulunan Kırka Mahallesi Muhtarı Fayık Büyükkaraca, çevredeki tarım arazilerinde yetişen mahsullerin bu baraj suyu ile sulandığını belirtti. Kuraklığın devam etmesi halinde çiftçilerin zarar göreceğini ifade eden Büyükkaraca, “Bu baraj suyunu, Seyitgazi ilçemizde bulunan 51 mahallenin 26'sında ve diğer ilçelerdeki çiftçiler tarımsal sulama amacıyla kullanılıyor. Olta balıkçıları da bu baraj gölünü tercih ediyor. Geçmiş yıllara göre üçte bir oranında su seviyesi azaldı. Bu da 26 mahallede bulunan çiftçilerimiz için üzücü bir durumdur. İnşallah yağmur ve kar yağışlarımız fazla olur. Ama böyle giderse bu durum çiftçimize zarar verecektir. Burası, arpa, buğday, pancar ve silaj mısır ürünlerinde sulama ihtiyacını karşılayan barajımızdır. Ülke genelinde olduğu gibi tarımsal amaçla bir sıkıntı olursa ekonomi anlamında, yediğimiz un ve ekmek gibi ihtiyaçların fiyatı değişebilir. İnsanların 12 ay emek çekip; ekip, biçip ve mahsul alamaması gerçekten sıkıntılıdır. Borçlarını ödeyemezler ve bu da sıkıntı oluşturur” şeklinde konuştu.

 

++++++++++++++++++++++++++++

 

Hizmetin bedeli bu mudur?

 

İlhan Sözen ismini Eskişehir basınında tanımayan yoktur. Eski gazeteciler de yeni gazetecilerin çoğu da bilir. Çünkü Vergi Dairesi Başkanlığında haber konusunda bir işleri varsa önce İlhan Sözen ile çözmeye çalışırlar.

Eski gazeteciler de gerek yerel basına olan hizmetlerinden gerekse Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğündeki görevinden bilirler.

Yerel basındaki hizmetlerinden sonra 1987 yılında Maliye Bakanlığı Eskişehir Defterdarlığında memur olarak göreve başlayan Sözen, daha sonra 2005 yılında Defterdarlıktan ayrılarak kurulan Eskişehir Vergi Dairesi Başkanlığı’nda bugüne kadar ki tüm Vergi Dairesi Başkanlarının yakın çalışma ekibinde uzman olarak yer almıştı.

Yerel basın ve Vilayet Basın Bürosundaki görevlerinden sonra Vergi Dairesi Başkanlığı  “İletişim ve Protokol Servisinde” Başkanlığın basın ve medya kurumları ile ilişkilerinin yürütülmesi, basına verilecek bültenlerinin hazırlanması, Vergi Dairesi Başkanlığının kurumsal toplantı ve faaliyetlerinin görüntülenip haberleştirilerek, basında ve web sayfasında yer almasının sağlanması, basında çıkan haberlerin dijital ortamda arşivlenmesi, Başkanlığın kurumsal web sayfasının içerik yönetimi, Valiliğin Açık Kapı uygulamasının kurumsal temsilciliği, (çeşitli fotoğraf yarışmalarında bir çok ödülü bulunan 40 yıllık bir fotoğraf sanatçısıdır kendisi aynı zamanda) vs. gibi bir çok görevi tek başına yürütmekte iken, Kasım ayı sonlarına doğru kendisi “Danışma Memuru” olarak görevlendirilince, Vergi Dairesi Başkanı ile görüşmek istemiş, ama bu talebi nedeni bilinmez bir şekilde kabul edilmeyince kendisine başka bir seçenek kalmamış ve yıllık izin haklarını talep edip “emekli” olmaya karar vermek “zorunda” kalmış. Kamu kurumlarında konusunda yetkin kişilerin sayısı her geçen gün biraz daha azalırken, devletine 34 yıl hizmet etmiş bir memura reva görülen bu davranış, “VEFA” nın İstanbul’da bir ilçe adı olarak kaldığını düşündürdü bizlere…

 

++++++++++++++++++++

 

Sokağa çıkma kısıtlamasını

çorap örerek geçiriyorlar         (foto)

 

Eskişehir’de yaşlı kadınlar, sokağa çıkma kısıtlamasında çorap örerek vakit geçiriyor.

Son gelen kısıtlamalarla birlikte hafta içi belli saatler ve hafta sonunda da tüm gün geçerli olan sokağa çıkma kısıtlamasında 65 yaş üstü vatandaşlar, evde boş vakitlerini çeşitli etkinliklerle değerlendirmeye yöneliyor. Eskişehir'in Mihalıççık ilçesi Yunusemre Mahallesi'nde yaşayan 74 yaşındaki Emine Doğan, evde geçirdiği vakti en verimli şekilde kullanmaya çalışıyor. 7 torunu olan Emine nine, kış aylarında onların ayakları üşümesin diye patik ve çorap örüyor. Torunlarının yanı sıra isteyenlere de ördüğü çoraplardan veren Doğan, zamanını dolu dolu değerlendiriyor. Emine Doğan, boş kalmayı sevmediğini ve örgü örmenin iyi geldiğini aktardı. Doğan, "Ben senelerdir zaten bu işi yapıyordum. Her sene torunlarım için çorap, patik, kaşkol, şapka örmeye çalışıyordum ama bazen yetiştiremiyordum. Fakat bu yasaklarla birlikte daha çok el işine zaman ayırarak hem ben yasaklara uyuyorum hem de onların ayakları üşümüyor" dedi.

 

+++++++++++++++++++++

 

NOOLMUŞ..NOOLMUŞ..

 

CHP’nin ekonomi uzmanı Milletvekili İlhan Kesici, “Ekonomiyi, Alice Harikalar Diyarı’ndan daha tozpembe gösteren bütçe sundular ama 1929’da dünyada yaşanan buhranın benzeri geliyor. İşsizlik, iflas; tsunami gibi vuracak” demiş.

 

++++++++++++++++++++++

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.