EVDE YAPILABİLEN EGZERSİZ TAVSİYELERİ

Anadolu Üniversitesi Korona virüsü nedeniyle vatandaşların evde kalması gereken günlerde Evde yapılabilen egzersiz tavsiyelerinde bulundu.

Güvenli sosyal mesafeyi korumak adına evde kalması gereken bugünlerde, hareketsiz bir yaşam tarzı da ister istemez insan yaşantısına iş, eğlence ya da eğitim amaçlı olarak dijital dünyada daha fazla zaman geçirdiği bu süreçte, ara vermemek, egzersiz yapmamak vücudunda çeşitli fiziksel sorunlara neden olabiliyor. Bu noktada, Anadolu Üniversitesi evde yapılabilecek bazı basit spor egzersizleri öneriyor. Bu egzersizleri düzenli şekilde uygulayarak kalp ritminizi dengede tutabilir, bağışıklık sisteminizi daha güçlü kılabilir ve gün içinde kullandığınız kaslarınızı çalıştırarak formdan düşmeyi engelleyebilirsiniz. Anadolu Üniversitesinin öneride bulunduğu sözü edilen spor egzersizleri şöyle sıralanıyor:

Squat

Eller öne açılacak şekilde veya hafifçe bir yere tutunarak; dizlerimiz 90 derece açı yapacak şekilde çöküp tekrar kalkma hareketidir. Bacak bölgesini çalıştırır.

Yürüyüş

Evden çıkılmayan durumlarda koridorda veya geniş bir alanda daire çizerek uygulanabilir. Tempolu bir yürüyüş kalp ritminizi hızlandırarak, kalbinizin vücudunuza daha çok kan pompalamasını sağlar ve oksijen alımını hızlandırır.

Ayakta diz çekme

Olduğunuz yerde ayakta durarak sırasıyla sol-sağ dizlerinizi karın hizasının üzerine doğru çekme hareketidir. Karın bölgesini çalıştırarak yağ yakımına yardımcı olur.

Yana esneme

Ayakta durur şekilde kollarınız yandayken sağa ve sola esneme hareketidir. Karın bölgesini çalıştırır ve yağ yakımına yardımcı olur.

Omuz pres

İki tane içi su dolu pet şişe veya hafif ağırlık yardımıyla; ağırlıklar başın üzerine kaldırıp omuz hizasına indirerek yapılır. Üst omuz kaslarınızı geliştirir.

Omuz yana açış

İki tane su dolu pet şişe veya hafif ağırlık yardımıyla kollarınızı düz bir şekilde tutarken yana doğru açma hareketidir. Yan omuz kaslarınızı çalıştırır. Sırasıyla sol-sağ olmak üzere tek elle de yapılabilir.

Omuz öne açış

İki tane su dolu pet şişe veya hafif ağırlık yardımıyla kollarınızı düz bir şekilde tutarken öne doğru açma hareketidir. Ön omuz kaslarınızı çalıştırır. Sırasıyla sol-sağ olmak üzere tek elle de yapılabilir.

Ön kol curl

Pet şişe veya hafif ağırlık yardımıyla kollar düzgün bir şekilde dururken ağırlığı yukarı doğru kaldırma hareketidir. Ön kol kaslarınızı geliştirir, kavrama kuvvetinin artmasına yardımcı olur.

Arka kol pres

Pet şişe veya hafif ağırlık yardımıyla; ağırlığı başınızın üzerine kaldırın ve dirsekten aşağıya doğru yavaşça indirme ve sonra tekrar kaldırma hareketidir. Arka kol kaslarınızı geliştirir, itiş kuvvetinin artmasına yardımcı olur.

Bacak yana açış

Ayakta düz bir şekilde dururken sırasıyla sol-sağ olmak üzere bacağınızı yatay olarak yana doğru açma hareketidir. Yan karın kaslarınızı ve bacak kaslarınızı geliştirerek yağ yakımına yardımcı olur.

Jumping jacks

Ayakta düz bir şekilde dururken aynı anda zıplayarak kolları başınızın üzerinde birleştirirken bacakları yana açma hareketidir. Tekrar zıplanarak düz duruşa dönülür ve tekrar edilir. Genel bir vücut egzersizidir. Ritim arttırılarak daha çok yağ yakımı ve gelişim sağlanabilir. Anadolu Üniversitesi tarafından tavsiye edilen bu hareketler 3 set 8 tekrar veya 10 tekrar halinde uygulanabilir. Sakatlanma riskini en aza indirmek için hafif ağırlık ve yavaş bir hareket ritmi uygulanmalıdır. Kaslarınızın direnci arttıkça isteğe bağlı olarak ağırlıklar veya tekrarlar arttırılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Aksaray Belediyesi, gıda İntoleransı Olan Bireylere Dağıtılmak Üzere 1200 Gıda Kolisi alacak.

Mersin Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimliğinde istihdam edilmek üzere 12 sözleşmeli personel alacak....

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu proje personelleri alacak.

Gazetecilere yönelik saldırıların her geçen gün arttığı bu günlerde gazetecilerin hukuki hakları endişe yaratmaya devam ediyor. ...

Kilis Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü Şoför Dahil Araç Kiralama Hizmeti hizmet alacak.

Üsküdar Üniversitesi çeşitli fakülte ve meslek yüksek okullarında görevlendirilmek üzere 43 akademik persone...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Midas ve Umay isimli iki yavru geyik, tedavi gördükleri Afyon Kocatepe Üniversitesi Yaban Hayatını Kurtarma Rehabilitasyon Eğitim Uygul...

Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri tarafından kurulan ve aralarında avukatların da bulunduğu 'Sui Generis Tiyatro Toplulu...

Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nin düzenlediği “Müze’de Sanat Konuşmaları”nın ilki ger...

Cumhuriyet Halk Partisi’nin sevilen isimlerinden, Emlakçılar Odası üyesi Şadan Çifter vefat etti.