Eskişehir Ticaret Odası (ETO) Başkanı Metin Güler, market zincirlerinin sebep olduğu haksız rekabet hakkında açıklamada bulundu.

İstanbul Aydın Üniversitesi 70 Öğretim Üyesi alıyor İstanbul Aydın Üniversitesi 70 Öğretim Üyesi alıyor

Güler açıklamasında, market zincirlerinin A’dan Z’ye her ürünü satmaları sebebiyle haksız rekabete sebep olduğunu ve tüccarı mağdur ettiğini ifade etti. Neredeyse her sokak ve caddede bulunan market zincirlerinin gıda maddesi dışında elektronik eşyadan kurbanlığa, kıyafetten mobilyaya kadar her türlü ürünü sattığını belirten ETO Başkanı Metin Güler, “Gıda ürünü satmak amacıyla açılan ancak neredeyse A’dan Z’ye kadar her ürünü satan marketler, kendi sektörlerinde faaliyet gösteren üyelerimizi rekabet edemeyecek konuma getirmiştir. Nasıl ki mobilyacılar gıda maddesi, manavlar elektronik eşya, hırdavatçılar cep telefonu satamıyor ise marketlerin de sattıkları ürünlere sınırlama gelmesi gerekmektedir. Ekonomideki durgunluğun ardından COVİD-19 salgını ile mücadele eden tüccarımız, zincir marketler karşısında yok olma tehlikesi yaşamaktadır. Şayet zincir marketler boyadan beyaz eşyaya, kurbanlıktan sebzeye kadar ne varsa satmaya devam ederse cadde ve sokaklarımızda küçük tacir diye tabir ettiğimiz firmaları yakın gelecekte görmemiz mümkün değildir” diye konuştu.

ESNAF İŞ YAPAMAZ HALE GELDİ

Tüccarın market zincirleri karşısında zor duruma düştüğünü belirten ETO Başkanı Metin Güler, “Küçük ölçekli firmalarımızın ticaretine devam edebilmesi için market zincirlerinin satış yapacağı ürünlere sınırlama getirilmesi zaruri hale gelmiştir. Zaten zor durumda olan tüccarımız, market zincirlerinin yarattığı haksız rekabet nedeniyle kiralarını ödeyemez, işlerini devam ettiremez duruma gelmiştir.  Eskişehir Ticaret Odası olarak, ticaretin çarklarının dönmesi, tüccar ve esnafımızın da faaliyetlerini sürdürebilmesi için market zincirlerinden kaynaklanan bu haksız rekabet sebebiyle ilgili tüm kurumlarla temasa geçecek, sorunun TOBB nezdinde ilgili bakanlıklara iletilmesi ve çözülmesi için takipçi olacağız” ifadelerini kullandı.