07.07.2018, 06:33

GİTME VAKTİ!

Kaptan pilotunuz konuşuyor…

Kemerleri bağlayalım, uçuşa geçiyoruz!

Çok bekledik, hayal ettik “en azından kendimden biliyorum” ve şimdi gitme vakti!

İstikamet ASGARDİA.

Tarihin ilk uzay ülkesi. Adının tanıdık gelmesi çok normal. Thor film serisinde sıkça duyduk. İskandinav mitolojisinden tanrı Odin’in hüküm sürdüğü Asgard’dan esinlenilmiş. Konuyla ilgili gelişmeler 2016 yılına kadar uzanıyor ve Paris’te düzenlenen etkinlik çerçevesinde bilim insanlarına açıklanmış.

Önce Mars’ta yaşam mı başlıyor diye düşünmüştüm ki, o kadar uzağa gitmeye gerek yokmuş. Dünya’nın yörüngesine kurulacak istasyonda yaşamaktan bahsediyoruz. Bu bir başlangıç, yavaş yavaş koloniler halinde uzaya yayılacağız muhakkak. Yaklaşık 100.000 kişinin olacağı varsayılıyor ve en çılgıncası başvurular başlamış hatta ilk elemeler yapılmış bile. Ülkenin internet sitesine ücretsiz üye olabilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz ancak vatandaş olmak için ücret ödemeniz gerekiyor. Ülkede vatandaş olmanın bedeli yıllık 100 Euro’ymuş.  Henüz yeryüzünde, kendi ülkelerimizde yaşamaya devam edeceğiz çünkü Asgardia’nın oluşması ve yolculuğun yapılması için 10-15 yıllık bir süre var. Vatandaşlığın şartlarından biri de zekâ testini geçmek tabi.

Asgardia’nın kendi kural ve yasaları olacak, aynı zamanda da yeryüzündeki tüm ülke kısıtlamalarından bağımsız özgür bir ortam teklif ediliyor. Meteor, uzay çöpü ve diğer tehditlere karşı Dünya’mızı koruyacağını da vadediyor. Maddi sorunlar nedeniyle hayata geçmesi epeyce uzun sürecek gibi olsa da ülkenin başkanı seçildi bile. Yani işler ciddiye bindi! Haziran ayının son günlerinde şu haberi gördük; “ Azerbaycan asıllı bilim ve iş adamı Igor Ashurbeyli devlet başkanı oldu ve yemin töreninde konuştu…”

Uzayda koloniler kurmayı hedefleyen topluluğun seçilmiş vekillerden oluşan bir meclisi ve anayasası da var. The Guardian’a konuşan proje lideri Dr. Igor Ashurbeyli, Asgard’lı olmak isteyen kişilerin yüzeydeki ülkelerine ait vatandaşlıklarından vazgeçmek zorunda olmayacaklarını da belirtiyor.

Şimdi gelelim en sevinçli habere. Olurda gitmek isterseniz sizlerde; 100 bin kişi arasına girmeyi başarınca orada yabancılık çekme sıkıntısı yok. Neden mi? İstatistiklere göre Asgardia’da yaşamak için en çok başvuru yapan ülkeler sıralamasında Çin’den sonra ikinci sıradayız!

İstanbul’dan 16.851 kişi, Ankara’dan 5.813 ve İzmir’den 4.568 kişi başvuru yapmış şu ana kadar. Orada da ilk biz olmalıyız katılıyorum. Önce biz gidersek yabancı dil sıkıntısı da ortadan kalkmış olur, bir umut.

Yalnız bu durum; ne kadar meraklı, öngörülü, yeniliklere açık olduğumuzu mu kanıtlar? Bunu sizlere bırakıyorum… Maceraperest olduğumuzda hemfikiriz.

Hayatınızda değişiklik arıyorsanız bence şimdi gitme vakti!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@