Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı hizmet veren İtfaiye Teşkilatı, 2020 yılı içerisinde birçok yangına başarılı şekilde müdahale ederek vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlarken, verdiği eğitimler ile de geleceğin itfaiyecilerini yetiştiriyor.

Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor (VİDEO HABER) Geleceğin mühendisleri model uçaklarla kendilerini geliştiriyor (VİDEO HABER)

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Meslek Yüksekokulu’nda eğitim gören 7 öğrencinin staja başladığını belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, itfaiyecilik ile ilgili tüm bilgilerin gençlere uygulamalı olarak aktarıldığını ifade ettiler. 1999 yılında Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in göreve gelmesiyle birlikte yenilemeye başladığı İtfaiye Teşkilatı her geçen gün araç filosunu güçlendirmeye ve personelini günümüz koşullarına uygun olarak eğitmeye devam ediyor. İtfaiye Teşkilatı 24 saat çalışma prensibiyle bir yandan gelen yangın ihbarlarına anında müdahale ederken, diğer yandan da vatandaşların yangınlara yönelik bilinçlendirilmesi amacıyla eğitim çalışmaları gerçekleştiriyor. Ayrıca yaz döneminde Sivil Savunma ve İtfaiyecilik Meslek Yüksekokulu öğrencilerini de stajlar ile eğiten İtfaiye Teşkilatı, ihbar alma, raporlama, yangınlara müdahale, ilk yardım, arama kurtarma gibi genel itfaiyecilik faaliyetleri konusunda geleceğin itfaiyecilerini bilgilendiriyorlar. Kadın erkek ayırmaksızın itfaiyeciliğin sevilerek yapıldığında çok önemli bir meslek olduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi yetkilileri, stajyer itfaiyecilerin okulda öğrendikleri teorik bilgileri yaz döneminde uygulamalı olarak pekiştirdiklerini ifade ettiler. Kendilerine staj imkanı sağladığı için Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden geleceğin itfaiyecileri, can kurtarmanın büyük önem taşıdığını ve bu sebeple bu mesleği severek yapacaklarını belirttiler.