30.07.2019, 06:28

Formanın Kaç Lirası Kulübün?

Eskişehirspor içinde bulunduğu şartlardan kurtulmak adına adeta çırpınıyor. Aslında başka şehirlerde olsa rahatça mücadele edilebilecek olan borç yükü ne yazık ki Eskişehir’de artık yönetilemez hale gelmiş durumda.

Derdimiz suçlu aramaksa bu işin en kolay kısmı. O, bu, şu derken herhangi birini ya da birilerini suçlar ve geçeriz. Ama bunu yapmanın bugüne kadar faydası olmadığı kadar camiadaki birlik ve bütünlük adına son derece zararlı olduğunu hemen herkes gördü.

Ancak asıl dert Eskişehirspor için söz yerine eylem üretmek. Bu konuda da mevcut yönetim doğru ya da yanlış bazı çabalar içinde. Bağış, kumbara, forma kampanyası derken en azından bir şey yapmak adına sahaya çıkmış durumdalar.

Evet, Eskişehir insanı artık kampanyalardan yoruldu. Evet, taraftar artık ne yapacağını şaşırdı. Evet,  camia yöneticilerin hemen hepsi paralı olsun ve bu işlere gerek kalmasın istiyor ama evdeki hesap çarşıya uymuyor.

Bu yüzden bu konuda topyekün bir eleştiri, yönetimi suçlayan bir tavır yerine kampanyaya destek olmamız, kafalarında soru işaretleri olanlar varsa bunları ortadan kaldıracak cevaplar almamız ve en nihayetinde şehrin özellikle sermaye sahiplerini işin içine dâhil etmemiz lazım.

Bu konuda en merak edilen ve cevaplansın istenen detay şüphesiz 100 TL bedeli olan formanın kaç TL’sı kulübün kasasına girecek.

Ben tamamı kulüp kasasına gidecek diyemiyorum, mutlaka bir maliyeti var ve Osman Taş bunu hesaplamıştır. Ancak bu rakamın cüzi olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda sosyal medyada dolaşması muhtemel dedikoduların önüne geçmek için bunun açıklanması sağlıklı olur.

Ayrıca 1 loca en az 1000 forma bedeli. Eskişehir’li iş adamları, eski başkanlar, odalar 26, 126, 222 forma diyerek işi ucuza kapatıp kaçmamalı. Herkes gücüne göre bu loacalardan almak adına birbirine meydan okumalı diye düşünmekteyim.

Mesela Sinan Özeçoğlu bir loca alıp, Nebi Hatipoğlu’na meydan okumalı.

Metin Güler bir loca alıp, Celalettin Kesibaş’a hodri meydan demeli.

Nadir Küpeli bir loca alıp, Ömer Zeydan’a sıra sende demeli.

Toplanan meblağlar ise şu ana kadar ki gibi şeffaf, doğru şekilde kullanılmalı ve kamuoyu ile paylaşılmalı ki yıllardır zedelenen güven duygusu tamir edilsin ve destek büyüsün.

Ayrıca yönetim kurulunda görev yapanlar, dışarıda Eskişehirspor yöneticiyim diyerek göğsünü gerenlerden kim kaç forma almış, Osman Taş’tan bunu da paylaşmasını isterim.

Bunlar eleştiri değil, işi daha da güçlendirecek detaylar olduğu için eminim cevapsız kalmayacaktır.

Belçika’dan Eskişehir’e Bakış

Yıllardır Belçika ile sıkı bir diyalog içindeyim. Hemen her sene 7,8 kere gider gelirim. Bu sene diğerlerinden farklı olarak daha uzun süre kaldım ve bazı tespitleri daha sağlık bir şekilde yaptım.

Belçika’da yaşayan Türklerin birçoğu bildiğiniz gibi Emirdağlı ve şu an daha genç kendini biraz daha Emirdağ’dan soyutlamış, orada yaşamadığı için aidiyet duygusu daha zayıf bir kitle var. Ancak Türkiye’ye karşı derin bir bağlılıkları var. Çoğunluğu da nerelisin sorusuna Emirdağ yerine Eskişehir demekte.

Kısacası Belçika’da Eskişehir’e karşı ciddi bir ilgi, sevgi ve lobi olduğu su götürmez bir gerçek.

Hatta Türkiye’deki gayrimenkul yatırımlarını son zamanlarda fazlaca Eskişehir’den yapmaya başlamışlar. Ev, dükkân ayırt etmeksizin birikimlerini Türkiye’de Eskişehir üzerinden değerlendiriyorlar. Çalışma şartları, sağlık koşulları ve imkanları ve çocukların eğitim süreci onları oraya bağlasa bile pek çoğu geri dönme konusuna çok sıcak bakıyor ve bunu yaptıklarında ilk tercihleri elbette Eskişehir.

Çünkü sadece biz yaşayanlar değil onlar da Eskişehir’i bir Avrupa şehri gibi olarak görüyorlar. Eskişehir’deki özgür yaşam biçimi, hoşgörülü ortam, sosyal hayat çeşitliliği, kültür ve sanat alanındaki gelişmelerden haberdarlar ve Büyükerşen’e karşı sıkı bir hayranlık besliyorlar.

Sizin anlayacağınız, Eskişehir zannedilenden daha büyük, tahmin edilenden daha çok takip ediliyor ve geleceği öngörülenden daha parlak. Keşke bu bilinçle ortak hareket edebilse diyeceğim ama belki de birileri özellikle bunu istemiyor olabilir.

 

3 kere düşünüp, 1 kere söylüyorum !

Sıkı takipçilerimden zaman zaman enterasan mailler geliyor. Bu maillerin içinde çok ilginç iddialar ve belli ki birilerini töhmet altında bırakmak için medyayı kullanmak isteyen art niyetli düşünceler seziyorum. Bu yüzden fotoğrafsız, belgesiz ya da tek kişiden gelen iddiaları pek ciddiye almıyorum.

Sevgili meslektaşlarımdan da bu tür kişileri engellemek adına filtre uygulamasını ve gerçekliğinden emin olmadığı konularda biraz düşünerek hareket etmesini rica ediyorum.

Çünkü özellikle son günlerde aynı elden çıkma olduğunu düşündüğüm ve zaman zaman meslektaşlarımı da hedef alan bir takım yorumlu mailleri farklı hesaplardan ve periyodik bir şekilde almaya başladım.

Yazılarımı okuduğundan emin olduğum o niyetteki arkadaş ya da arkadaşlar bilsin ki insanların özel hayatı, alkolü, konuşma üslubu, ailesi, siyasi düşüncesi beni ilgilendirmez. Mesela bana düşman olan birisi, bana yakın olan başka biriyle bir araya geldi, yemek yedi diye o arkadaşımdan bir kötülük beklemem. Mesela beraberken övdüğü insanın arkasından iddialarda bulunanı da ciddiye almam. Mesela siyasetin eskisi sayıldığımdan özellikle siyasi ya da örgütsel oyunların gazıyla iş yapanları da ciddiye almam. Bu yüzden bu tür mailler gençlerin deyimiyle spam olmaktan öteye gidemez. Ben emin olduğum şeyi bile 3 kere düşünüp, 1 kere yazıyor herkese de tavsiye ediyorum.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.