11.06.2018, 13:54

EVRENDE YALNIZ MIYIZ?

 

Bizden başka kimler var uzayın derin ve sessiz köşelerinde?

Havada her gördüğümüzü UFO zannetmek nasıl bir duygu?

Uzaylı geldiğine inanıp heyecan çığlıkları atmak niye?

 

Çünkü hepimizin ihtiyacı hayatımıza biraz olsun değişik şeyler katmak ve canlanmak. Özellikle yaz mevsiminin başlamasıyla buna benzer haberlerde artış oluyor. Gece deniz kıyısında otururken aniden beliren ışık kümesi videoya alınıyor ve haftalarca “Uzaylılar var mı?” başlığı altında bir sürü program hazırlanıyor, eski defterler açılıyor ve değişik tartışmalar başlıyor. Hemen kendisinin de gördüğünü iddia eden kişilerle röportajlar yapılıyor.

Geldiler, gelecekler derken, yıllar geçti…

Burada karşımıza ünlü fizikçi EnricoFermi’nin paradoksu çıkıyor; 1950 yılında meslektaşlarıyla Dünya dışı yaşam olasılıklarını tartışırken çıkmış. Bir uygarlığın yıldızlara ulaşması ve hatta galaksileri kolonize etmesi için 13 milyar yıldan fazla zamana ihtiyaç varken ve biz bu şartı sağlamışken henüz dünya dışı zekânın bilimsel olarak kabul görmüş bir izine rastlanmamıştır. Buna daha sonra Büyük Sessizlik adı da verilmiştir. Paradoksa göre, hem uzaylılar var hemde temas kuramıyoruz! Bu büyük bir tutarsızlık, sonuç olarak da ortaya şu teoriler çıkıyor:

             Kimseden haber almıyoruz, çünkü evrende yalnız biz varız.

             Bu canlılar henüz bizler yokken, Dünya’yı ziyaret edip gitmiş olabilirler.

             Galaksi çoktan kolonileşmiş ve bizler ıssız bir noktada kalmışız.

             Teknolojimiz hala ilkel, onlarla iletişim kurabilecek kadar gelişmemiş.

             Onlar bizi biliyor ve devamlı bizleri takip ediyorlar…

Bize en çok tanıdık gelen ise, varlar, iletişimde kuruyoruz ama devletler bunu bizden saklıyor! Filmlerinde ana teması bu zaten. Spekülasyonlarla günleri öğütürken bana göre en heyecanlı konulardan birisi bu uzaylılar! Varlarsa ve gerçekten bizleri takip ediyorlarsa çok eğleniyorlardır bence!

Dünya’yı fiziksel olmasada düşüncede aşalı, geçeli ve başka gezegenlere yelken açalı çok oldu. Uzay helikopteri mesela.Uzaylı olması fikrine göre daha mantıklı, daha bilimsel ve elle tutulur! 

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, 2020’de Mars'a helikopter göndereceğini açıkladı. Uzay aracı için geliştirilen helikopter modeli NASA tarafından görücüye çıkarıldı. Ufak sayılabilen helikopter eğer başarılı olabilirse, birçok bilinmeyene ışık tutacak ve elde ettiği bilgileri Dünya’ya aktarabilecek.

Mars'ın atmosferi dünyadan 100 kat daha ince olduğu için helikopterin havada kalabilmesi için pervanelerin 10 kat daha hızlı dönmesi gerekeceği söyleniyor.

NASA’nın yöneticisinin de dediği gibi; “Başka bir gezegende havalanan helikopter fikri heyecan verici. Mars helikopterleri, gelecekteki bilim ve uzay çalışmalarımız için sağlam bir adım."

Tüm bu gelişmeler ışığında çılgınca haberler üretmeye ve teknolojiyi buna adapte etmeye devam…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@