Eskişehir OSB Başkan Vekili ve ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi olarak, Eskişehir Teknik Üniversitesi ile Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde birer Teknopark kurulacağını söyledi.

 Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ETGB); Eskişehir Organize Sanayi Bölgesindeki ana tesisleriyle Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’ndeki teknopark binalarına ilave olarak, yakın zamanda Eskişehir Teknik Üniversitesi’ne (ESTÜ) 18 milyon 500 bin liralık yatırım ile bir teknopark daha kuracak. Teknopark binasının kuruluş çalışmalarda son aşamaya gelinirken, yapılacak yeni teknopark binasının 2022 yılı sonunda hizmete açılması hedefleniyor. Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi idaresi ek olarak, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne de 6 milyon TL’lik bir yatırım ile teknopark binası kurma çalışmalarına da başladı.

“Kurban eti için market poşetleri uygun değil” uyarısı “Kurban eti için market poşetleri uygun değil” uyarısı

ESKİŞEHİR TEKNOPARK HIZLA BÜYÜYOR

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Başkan Vekili ve ATAP Yönetim Kurulu Üyesi Metin Saraç, ESTÜ’ye kurulacak olan teknopark çalışmalarında son aşamaya geldiklerini aktararak, “Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (ETGB) olarak; Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde ana kampüsümüz ve binalarımız yer alıyor. Buna ek olarak geçtiğimiz yıllarda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü ile Anadolu Üniversitesi Yunusemre Kampüsü ve Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kampüslerinde teknopark binalarımızı hizmete açarak, Ar-Ge yapan firmalarımıza tahsis ettik. Şimdi bu binalarımıza ilave olarak Eskişehir Teknik Üniversitesi (ESTÜ) İki Eylül Kampüsü’nde 33 bin metrekarelik bir arazide teknopark kurma çalışmalarımızın sonuna geldik. Kurulacak tesislerin Eskişehir Teknik Üniversitesi, ek alanı ilan edilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi’nden alınan olumlu görüşlerimizle birlikte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuruda bulunduk. Bakanlığın incelemesi ve olumlu görüşünden sonra konu Cumhurbaşkanlığınca incelenecek ve ek alan koordinatları Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecektir. Bu sürecin en kısa sürede tamamlanması için hem bizler hem de üniversitemiz yönetimi çalışmalarını sürdürüyor” dedi.