10.05.2017, 10:19

Eskişehir Taşıyıcılar Kooperatifi’nin sıkıntılı dönemleri geride kaldı

Eskişehir Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Mali İşler Müdürü Sedat Elgün:“Kooperatifimiz 2012 yılından önceki yıllardan gelen ağır kredi yükü ve bozuk finansman yapısını sona erdirmiştir”
Ülkemizin nakliyecilik sektöründe önemli kuruluşlarından birisi olan yaklaşık 1000 üyesi bulunan S.S. Eskişehir İli Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi 678 tır ve 476 kamyonla taahhütlerini yerine getiriyor. Kooperatif yeni yönetim anlayışı ve idari yapısı ile hedeflediği yolda hızla ilerliyor. Her hafta Cuma günleri yayınlamakta olduğumuz “İş Dünyası” sayfamızın bu haftaki konuğu S.S. Eskişehir İli Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi Mali İşler Müdürü Sedat Elgün, eski Belediye Başkanlarından Merhum Selami Vardar’ın öncülüğünde 40 yıl önce kurulan ve ülkenin Taşıyıcı Kooperatifleri arasında en büyük kuruluşlardan biri olan S.S. Eskişehir İli Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi hizmetlerini aralıksız sürdürüyor. Geçirmiş olduğu sıkıntılı dönemler nedeniyle 2010 yılında borçlarını ödeyemez duruma düşen Kooperatif, Halis Kızıldağ başkanlığında göreve gelen yönetim kurulunun çabalarıyla gecikmesiz olarak borcunu ödeyebilecek duruma geldiği ve iyileşmenin süratle devam etmekte olduğu vurgulandı.
-Sayın Elgün Kooperatifinizin kuruluşu konusunda bilgi verebilir misiniz?
- 1970 yılında kurulan S.S. Eskişehir İli Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi nakliyecilik alanında faaliyetlerini sürdürmekte olup, taahhütlerini ülkemiz çapında başarılı bir şekilde yerine getirmektedir. Yönetim Kurulumuz ile üyelerimiz arasındaki ilişkiler koordineli bir şekilde yürütülmekte olup kooperatifimiz örmek nitelikte bir yapıya kavuşturulmuştur.
- Taşıyıcılar Kooperatifleri arasında belli kuruluşlardan biri konumundasınız. Üye sayınız kaç?
- Kooperatifimizin üye sayısı yaklaşık 1000’e ulaşmış bulunuyor.
-Araç filonuz konusunda bilgi verir misiniz?
- Taahhütlerimizi yerine getirebilmek açısından güçlü nakliye filosuna sahip bulunmaktayız. 678 tır ve 476 kamyon ile faaliyetimizi sürdürüyoruz. Nakliye filomuzla talepleri anında karşılamakta bir sıkıntımız olmuyor. Kooperatifimiz her geçen gün daha da güçlenerek müşterilerimize hizmet sunuyoruz.
- Kooperatifinizin sorunları ve bunların çözümü için ne gibi çabalarınız var?
- Kooperatifin sorunları arasında en önemlisi üyelerimizin kazançlarının düşük olması. Bilindiği gibi kooperatiflerin kurulma amacı üyelere gerekli desteği sağlamak. Ancak devir aldığımız kötü borç mirası nedeniyle üyelerimize gereken desteği veremiyoruz.
- Üyelerinizden edindiğimiz bilgilere göre, yönetim anlayışınızın objektif olduğu görüşünde birleşiyorlar. Bu konuya değinir misiniz?
- Başta başkanımız Halis Kızıldağ ve yönetim kurulu ve personelimizin deneyimleri, ile enerji ve yenilikçi fikirleriyle birlikte farklı bir yönetim anlayışı oluşturmuş bulunmaktayız.
-Yönetiminiz göreve gelmezden önce kooperatifinizin geçirmiş sıkıntılı günler ile ilgili bilgi verir misiniz? – Kooperatifimizin 2008 yılından başlaya rak mali disiplinden kopması yönetimde istikrarsızlık, finansman yönetiminin bozukluğu, gider kalemlerinin yüksekliği nedeniyle bozulan genel ekonomik mali tablosu nedeniyle 2010 yılında tamamen borçlarını ödeyemez duruma düştü. 2010-2011 yıllarında icralarla boğuşmak zorunda kalmıştır. Kendi istasyonundan motorin satamaz duruma gelmişti. Başkan Halis Kızıldağ ve yönetimi göreve geldikten sonra tamamen kendi imkanlarıyla kooperatife akaryakıt temin ederek belli bir mahalli disiplini tesis ederek ekonomik verilerin süratle düzelmesini sağlamışlardır. Kooperatif imiz gecikmesiz olan her türlü borcunu ödeyebilecek duruma gelmiştir.
-Söyleyişimizin son bölümünde kooperatifinizin gelecekte yapmayı düşündükleri ile ilgili neler söylemek istiyorsunuz?
-Özellikle kooperatifimizin hedefleri konusundaki görüşlerimi aktarmak istiyorum. 2014’ten itibaren kooperatifimiz mali disiplini bozmadan kooperatifçiliğin amacına yönelik olarak üyelerimize destek sağlamak temel amacımız olacaktır. Önemli olan eldeki taahhütlü işleri kaybetmeden üyelerimize ekonomik destek ve paylaşımı sağlıklı bir şekilde sunabilmektir.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.