12.08.2018, 06:30

Ekonomi ve Ticarette Manipülasyonların Piyasalara Etkisi

“Ve her şey bittiğinde, hatırlayacağımız şey; düşmanlarımızın sözleri değil, dostlarımızın sessizliği olacaktır.”

Aliya İzzet BEGOVİÇ

 

Ülkemiz, kuruluşundan bu yana sürekli bir mücadele içerisinde olmuş, karşısına çıkan her türlü engeli aşmayı bilmiş, daima daha iyiyi hedefleyerek sürekli bir gelişim ve değişim içerisinde olmuştur.

Dünya haritasındaki önemli konumu nedeniyle sürekli dış güçlerin saldırı ve müdahaleleriyle oluşan ekonomik krizler, sosyal ve siyasi krizler ve her daim ülkemize zarar veren terör belasıyla mücadele etmek zorunda kalmıştır. Ama halkımız her şeye rağmen, her zaman birlik, beraberlik duygusu ve vatan sevgisiyle tüm güçlükleri yenmeyi bilmiştir.

ABD Başkanı Donald Trump, küresel ticaret ve siyaset dengelerini hiçe sayan, kuralları ihlal eden skandal yaptırımları ve radikal kararları NATO müttefiki Türkiye’miz olmak üzere 30’a yakın ülkenin ekonomisine zarar vermek için küresel ticaret savaşı çıkarma hedefinde ilerlemektedir. Son günlerde yaşadığımız ekonomideki çalkantılarda bunun bir sonucudur. Tamamen siyasi ve ekonomik bir saldırıdır.

Manipülatif olaylarla panik ortamı yaratılmaya çalışılıyor. Dolarda ki artış spekülasyonla besleniyor. Ekonomik konjonktürde en önemli kullanılan metottur bu. Peki, bu nedir? Kısaca yalan haberler ile hata yapmanıza neden olup, onlara destek olmanızı sağlıyor. Kısa vadede para kazabilmek için dövizin artışını fırsat bilip, alım-satım yapanlar piyasaya ve ülke ekonomisine daha da fazla zarar veriyor. Kişisel ekonomik çıkarlar uğruna ülkeye zarar veriyorlar. Kısa vadede sağladıkları kazanç kendi yaşadıkları ülke ekonomisine zarar verirken, uzun vadede kendilerinin de zarara uğrayacaklarının farkında bile değiller ne yazık ki!

Bir ayrıntıya da dikkatinizi çekmek istiyorum. 10 Ağustos Cuma günü Borsa’da bir olay gerçekleşti. 16.30’da borsada yaşanan büyük dalgalanma sırasında işlem yapmak için aracılık yapan bankaların sistemlerine girmek isteyenler, bir süreliğine hesaplarına erişemedi. 5-10 dakika sonra sisteme erişim sağlandı. Ama bu kısacık aradan az önce borsanın lokomotif şirketlerinde yaşanan %18-%20 civarı hisse düşüşleri başkalarına %10 prim kazandırdı. Bu prim, daha önceden sisteme otomatik talimat vermiş olan yabancı şirketler tarafından alındı. Maalesef haksız bir şekilde para, küçük yatırımcının elinden yabancı şirketlerin kasasına doğru aktı.

Yazık çok yazık!

Bu ülkenin parası bu kadar kolay kaybedilmemeli! Banka sistemleri neden o saatte kitlendi?

Küçük yatırımcıların borsada kalabilmeleri için bu gibi olumsuzluklar umarım bir daha yaşanmaz…

Bizler Birlikte ve Beraberlikle Daha Güzeliz.

Şimdi daha güçlü bir Türkiye için çok çalışma zamanı. Teknolojide, bilimde ileriye gitmek için çok çok çalışmamız gerekiyor. Kötü günleri arkada bırakarak ama tarihi asla unutmadan ilerlememiz gerekiyor. Ülkemiz için yaptığımızı en iyi şekilde yapmalıyız.

Birlik ve beraberlikle biz neleri aşmadık ki bu ekonomik ve ticari saldırıları, savaşları aşmayalım! Üzülmek, umutsuzluk bize yakışmaz!

Vatan olmadan gelecek olmaz!

Vatan olmadan hiç bir şey olmaz!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@