15.04.2020, 06:31

Eğitim Şart! Şimdi gözümüzde yaş, içimizde kötürüm düşler…

Mutlu Kaya, bir ses yarışmasında adını duyurduktan sonra erkek arkadaşı tarafından başından vurularak ağır yaralanmıştı. Mutlu, hayata tutunabildi; ancak ablası Dilek onun kadar şanslı değildi. Astsubay erkek arkadaşı tarafından silahla vurulan Dilek Kaya hayatını kaybetti.

Kadına şiddet içeren yazılar yazmak istemiyorum artık. Bunun yerine aşktan, sevgiden, kavuşmaktan, özlemekten söz etmek istiyorum. Sevmek ve sevilmenin güzelliğinden… Ama nerdeeeee… Bırakmıyor yakamı şiddet haberleri…

Her şeyin başı eğitim diye başladım yazıma. Bu cinayetler ancak eğitim yoluyla sonlanabilir sonra da adil yargılama…

Cinayetler incelendiğinde pek çoğunun arkasında yatan neden kıskançlık. Türk erkekleri neden bu kadar kıskanç? Okuduklarımdan ve tecrübelerimden yola çıkarak söylüyorum Türk erkekleri’’ kendilerine güven duymuyor ve sevmeyi sahip olmak olarak algılıyor.” Kısaca : ‘ Ya benimsin ya toprağın.’

‘’Erkek sevdiği kadını kıskanır ‘’klişesi tüm erkekler tarafından kabul gördüğü için, bazı erkekler de kendini zorunlu hissederek, yapmacık kıskançlığa bile başvuruyor olabilir.

 ’’ Erkek kadını kıskanır’’ düşüncesi kadınlar arasında da çok yaygın.  Eğer erkek kadını kıskanmıyorsa onu sevmiyor anlamı çıkarılıyor hemen.

Toplumda böylesine revaç gören kıskançlık duygusu zamanla tehlikeli olmaya başlıyor.

Önceleri kıskanılmaktan çok hoşlanan kadın, zamanla bu davranıştan nefret etmeye başlıyor. Çünkü bütün özgürlükleri kısıtlanıyor. “ Makyajın fazla olmuş, bu elbise çok dar; her yanın ortada, çok gülme, çok konuşma, etrafına neden bakıyorsun; yoksa aranıyor musun, facebook sayfanda erkekler var; kim onlar, çabuk engelle onları yoksa karışmam… “gibi pek çok sorun çıkıveriyor ortaya.

Bir zamanlar âşık olduğu, onunla evlenmek için ailesini ikinci plana atarak kaçtığı kocası 19 yaşındaki karısı Beyza Yılmaz’ı sosyal paylaşım sitesi ‘facebook’ ta sayfa açtığını iddia ederek öldürdü.

Facebook yüzünden tartışmaya başladı karı koca. Tartışma büyüdü. Sezer Yılmaz tabancasını çekti, iki çocuğunun annesi Beyza Yılmaz’a ateş etmeye başladı. 1 ve 3 yaşındaki iki kızının gözü önünde... Kalbine 2, başına 1 kurşun isabet eden kadın oracıkta can verdi. Sezer Yılmaz ise kaçtı. Daha doğrusu kaçmaya çalıştı; ancak polisler caddede yakaladı.

İşte kıskançlığın getirdiği bir cinayet daha… Öyleyse başa dönerek tekrar söylüyorum: “ Eğitim şart!!!”

 

 

 

 

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.