‘Doyurun diyorlar engelliyorlar’

Odunpazarı Belediyesi’nin dar gelirli ihtiyaç sahibi yurttaşlara yardım için bağış hesabı açmasına izin verilmemesine tepki gösterildi.

GÜNCEL 28.06.2021 - 17:58 28.06.2021 - 17:58

Pandemi döneminde Cumhuriyet Halk Partili Belediyelerin aşevi hesaplarına el koyan AKP iktidarı, ihtiyaç sahibi yurttaşlara yardım götürmek için bağış hesabı açmak isteyen belediyelere ‘hayır’ dedi. Odunpazarı Belediyesi Ramazan ayı ve pandemi koşulları nedeniyle dar gelirli ihtiyaç sahibi yurttaşlara yardım için Yardım Toplama Kanunu gereğince hesap açmak için izin istedi. Eskişehir Valiliği İçişleri Bakanlığı’nın pandemi tedbirlerine ilişkin genelgesini gerekçe göstererek ve ‘Yardımları sadece Vefa grupları yapabilir’ diyerek başvuruyu reddetti. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, yardım toplama talebine Eskişehir Valiliğinin ‘red’ kararını ve bu kararına gerekçe gösterdiği İçişleri Bakanlığı’nın genelgelerinin iptali için Eskişehir İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Kurt, “Yönetimimdeki bölgede yoksullara yardım götürmek benim kanuni hakkım ve görevim. Yıllardır yaptığımız bu görevi şimdi yapmam engellenmek isteniyor. Oysa bağış toplamak belediyeler için sadece bir yetki değil, aynı zamanda kanunla verilmiş bir haktır. Herkes yardım yapabilir ama CHP’li belediyeler yapamaz deniyor! Bu akıl almaz kararın iptali için mahkemeye başvurduk. Alınacak kararın tüm Türkiye’de halkçı belediyelerin fakire fukaraya yardımının önünü açacağına inanıyorum” dedi

‘YARDIMIN İKTİDARI MUHALEFETİ OLMAZ’

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de belediyelerinin yardım amaçlı bağış hesaplarına getirilen yasaklamaya tepki göstererek şunları söyledi: “Bir yanda ekonomik buhran, bir yanda pandemi belası nedeniyle vatandaşlarımız büyük ekonomik sıkıntılar, yoksulluk içine düştü. Bu iktidarın tek derdi ise CHP’li belediyeleri çalıştırmamak. Önce belediyelerimizin aşevi hesaplarını resmen gasp ettiler. Şimdi de kanuni hakkını kullanmak isteyen belediyelerimize her türlü yardım amaçlı bağış hesabı açamazsın diyorlar. Bir yanda ‘Açları da siz doyuruverin’ diyen siz değil misiniz? O zaman bırakın Belediyelerimiz hayırsever yurttaşlarımız ile birlikte ihtiyaç sahibi yurttaşlarımızın yanında olsun. Yardımın iktidarı muhalefeti olmaz. Şu zor dönemde fakir fukara için kim ne yardım yapabiliyorsa önünü değil engellemek, tam tersine sonuna kadar açmak lazım.”

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.